Modernizacja kompa

(CoolWeed) #1

Witam.Chcę lekko ulepszyć komputer :

procesor DualCore Intel Core i3-2100,3100 MHz
płyta Asus P8H61-M LX2
pamięć Kingston 2 X 4 GB DDR3-1333 SDRAM
grafika Gigabyte Windforce GTX 770 4 GB DDR5
zasilacz Corsair 550w

Płyta chyba mogłaby zostać ta sama,tak samo zasilacz i karta graficzna.
Chciałbym zmienić na lepszy procesor np i5 2500 (lub podobne) lub jeżeli to możliwe i warte zachodu na i7 2600 (lub podobne).Czy będzie różnica w wydajności po wymianie w miarę widoczna czy tylko kosmetyczna ?
Co do pamięci to zamysł jest zwiększenia ilości do 16 GB DDR3 ( 2 X 8 GB ) tylko teraz zapytanie jaką maksymalnie ilość MHz tychże pamięci mógłbym użyć ( oczywiście jeśli byłoby to wskazane ).I tak samo jak powyżej - czy będzie różnica w wydajności po wymianie w miarę widoczna czy tylko kosmetyczna ?Komputer używany wyłącznie do gier oraz odtwarzania filmów i muzyki.Dziękuję za wszelką pomoc.

(dark__jedi) #2

Z tym zestawem, nic bym już nie robił. Nie opłaca się inwestować w procesor, a tym bardziej w kolejne 8Gb RAMu. Jeśli już, to można zmienić kartę graficzną na lepszą, ale tu jednak trzeba zainwestować w coś lepszego niż 1050ti.
Ogółem - nic nie ruszać, a jak ruszać to już wszystko.

(LORDEK) #3

Trochę taka porada z tyłka, bo platforma jak najbardziej do lekkiego upgradu niewielkim kosztem. i5 2500, a tym barzdiej i7 2600 to dalej dobre jednostki i jak najbardziej można je połączyć z kartą pokroju GTX 1050 lub 1050Ti, gdzie bootleneck będzie nieznaczny.

W nowych tytułach stabilne 60 FPS jak najbardziej do ogarnięcia:

Na tę chwilę inwestowałbym w proca i GPU. RAM możesz na razie sobie podarować. Niewiele zyskasz na nim.

Co do pamięci to możesz włożyć naprawdę solidne 2133 Mhz, lecz będzie to wymagać OC w BIOS, bo bez tego zostaje 1600. Jeżeli obecne działają w dualu to już jakiś tam wzrost i tak masz.

https://www.asus.com/pl/Motherboards/P8H61M_LX_R20/specifications/

(Michal_88) #4

Według mnie warto zmienić procka na jakąś i5 2/3 generacji w okolicach 200zł (np. 3470), droższej raczej bym nie kupował, dopłata do i7 według mnie jest zbyt duża.
Resztę zostawiłbym tak jak jest, zakup 16 GB pamięci też jest nie tani, a mało gier ma takie zapotrzebowanie.

(CoolWeed) #5

Czyli pamięć nie,tylko procesor na chwilę obecną wskazany - dobrze rozumiem?A jaki model procesora do tego zestawu gdybym nic nie ruszał polecacie bo ja rozglądałem się za tym i5 2500 ale może jakiś lepszy polecacie?
I jeszcze pytanko odnośnie tych pamięci gdybym chciał wsadzić te 2133 MHz,na czym polega ten OC BIOS , czy Masz na myśli wgranie nowego biosa czy po prostu jakieś tam zmiany w opcjach ramu - napięcie itp.?

(Michal_88) #6

Wgranie nowego BIOSU pewnie będzie potrzebne aby wstawić procka 3 generacji.
OC w BIOSie to to drugie czyli zmiany ustawień, ja pamieć bym zostawił jak jest bo za mało zysku, za duży wydatek.
Co do procka to w sumie w zależności co znajdziesz taniej i5-2500 lub i5-3470 (są w zbliżonych cenach). A jeszcze sensowniej kupić minimalnie mniej wydajnego 2400 a za różnicę w cenie kupić jakieś chłodzenie (w sumie nie podałeś czy masz coś lepszego niz boxowe) http://allegro.pl/intel-core-i5-2400-4x3-1-ghz-6m-sr00q-lga1155-i7250930642.html
https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-lt-he1012-spc145-858456/
A ogólnie jeśli używasz kompa również do Internetu to kupiłbym na Twoim miejscu dysk ssd na system, wzrostu wydajności w grach to nie da ale używanie kompa będzie dużo przyjemniejsze (chyba ze masz ssd, w sumie nie podałeś nic o dysku).

(CoolWeed) #7

Chłodzenie chyba nie jest boxowe,jest jeden w sumie duży radiator w formie klocka wystającego ponad procesor a od boku jest wentylator,nie od góry w sumie identyczny jak podałeś na fotce.Jesli chodzi o dysk ssd to mam.Na jednej partycji jest system a reszta to partycja pod instalki gier.

(CoolWeed) #8

Ok czyli szukam któryś z podanych procesorów,dalej zobaczymy.Dzięki za pomoc,jeśli nie ma nic więcej do dodania temat można zamknąć.

(LORDEK) #9

Jeżeli okazyjnie trafisz i7 to bier, w innym wypadku zostaje i5 3470 lub 3570, ale bez żadnych dodatkowych liter typu S czy T, bo to troche okrojone wersje. To tak na początek. Potem lepiej zainwestować w GPU, a co do kości RAM to prawdopodobnie wystarczy włączyć w BIOS profil XMP, który sam podkręci kości. Oczywiście najpierw musisz zacząć od aktualizacji BIOS jak już kolega wyżej wspomniał. Pytanie tylko co za chłodzenie masz zamontowane i czy nie wymaga wymiany przy mocniejszym procku.

(CoolWeed) #10

Oto zdjęcie przedstawiające moje chłodzenie CPU.Naklejka na wentylatorze ma logo LC Power.Więcej oznaczeń brak.

Co do zmiany biosu mam wersje 0605,według strony producenta nie ma nowszej.Szukałem także w biosie profilu XMP i nie mogę czegoś takiego znaleźć.

Teraz pytanie czy te procesory nowszej generacji w ogóle wystartują u mnie?