Modernizacja komputera~1000zł

Witam,

Może zaczne od swojej aktualnej konfiguracji:

Procesor: e2160 @ 3 GHz

Grafika: 8600GT

HDD: 250GB

Zasilacz: Modecom 400W

Płyta: Gigabyte p31

2GB RAM

Kupiłem niedawno sobie większy monitor(22") i grafika już nie wyrabia w większych rozdzielczościach. Chcę kupić SAPPHIRE VAPOR-X HD 4850 512. Ale poczytałem testy i widze że ta grafa na tym procesorze nie pokaże pełnego potencjału. Więc pomyślałem żeby sprzedać procka i płyte i kupić Phenom II X2 550+ do tego jakaś płyte. Co o tym myślicie? Może lepiej sprzedać tylko tego e2160 i kupić jakiegoś innego intela? Budżet to powiedzmy 500zł(bez grafy)+to za co sprzedam. No i pytanie czy nie będzie konieczna wymiana zasilacza.

ja bym w pierwszej kolejności wymienił zasilacz z dwóch powodów:

  • ten co masz to tykająca bomba i nigdy nie wiadomo kiedy się zepsuje, lub spowoduje uszkodzenie jakiegoś elementu komputera

  • porządniejsza grafika, która pobiera sporo prądu (taka jak HD 4850, która ciągnie ponad 100W), wymaga też mocniejszego zasilacza, na Twoim miejscu bym zainwestował w jakiś markowy zasilacz o mocy 450-500W, podkręcany procesor, szczególnie mocniejszy, także bierze więcej prądu…

Zapomniałem dopisać że jest to Modecom MC, a z tego co widze to jest raczej polecany. A co do reszty to warto zmieniać platforme na AMD? Czy kupić jakiś inny procek od intela. No i czy te 400W wystarczy.

ja do podobnego zestawu wziąłem 700W bo 300W się spalił.

to w takim razie na Twoim miejscu bym zmienił procesor na jakiś C2D E7400, bo E8200 się w tej cenie chyba nie znajdzie, choć najlepiej by było.

Oczywiście do dalszego podkręcania, najlepiej ponad 3GHz, wtedy będzie wyraźna różnica w wydajności w porównaniu z tym E2160.

Niestety taki podkręcony proc + HD 4850 może być na skraju stabilności i przydałby się mimo wszystko mocniejszy zasilacz.

Tzn. ten obecny może ograniczyć maksymalne możliwe podkręcenie procesora, bo na standardowym taktowaniu powinien uciągnąć i proca i grafę…

Ten zasilacz spokojnie starczy do o/c, niektórzy to mają obsesje na punkcie mocy.

to z lekka przesadziłeś, chyba że to tracer albo codegen :roll:

The_Thing , co ty masz z tymi zasilaczami?

zasilacz ten co masz to starczy.

a co do tematu to phenom II x2 chyba nie jest takim złym wyborem.

tylko że to będzie wiązało się ze zminą płyty głównej, ten e7400 będzie dobry czy może lepiej coś innego? :slight_smile:

Myślę, że tak.

jakie masz ramy? A co do podzespołów:

Produkt Cena Ilość Wartość

AMD Phenom II x2 550 Black Edition AM3 BOX » Opis 427,00 427,00

ASRock A770DE » Opis 223,00 223,00

Gigabyte Radeon HD 4850 Zalman 512MB DDR3 PCI-E BOX » Opis 433,00 433,00

Wartość produktów: 1083,00 zł

No ciekawa propozycja, tylko że Nasz kolega jest ograniczony do 1k i nie chce wydawać kasy więc chyba lepiej jak sobie kupi tego e7400 do dalszego podkręcania i hd4850. I git majonez 8)

Tak właśnie zrobie :slight_smile: Jeszcze jedno, który model wybrać:

SAPPHIRE HD4850 VAPOR-X czy POWERCOLOR HD4850

A może warto kupić HD4770? Wyczytałem że jest dobra, ale nie wiem gdzie ją kupić bo w sklepach niedostępna w tych co sprawdzałem(albo dosyć droga).

Ja kupiłbym najpierw grafikę - najlepiej HD4770 (nie jest tak bardzo obciążająca dla zasilacza i wydajność na poziomie HD4850): http://www.balta.pl/opis.php3?ID=36981

Jeżeli będzie niewystarczająco podnosiła wydajność w grach to wtedy zastanowisz się nad zmianą platformy - X2 550 jest wydajnościowo na poziomie e7400, ale dochodzi jeszcze zakup płyty głównej am2+ za co najmniej 260 pln, np. tą: http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&&&k=5&&&id=36969&&&v=zo&&&ord=nazwa&&&f=more

No tylko gdzie tego Radeona można dostać, bo na allegro jest jeden model ale za 490zł więc dużo drożej niż moge mieć HD4850. Po za tym w komputroniku jej nie ma. Wyczytałem że miały być dostępne pod koniec maja ,później że na początku czerwca a dalej ich nie widać więc nie wiem czy czekać czy brać tego HD4850(tylko którego?)

…a co? tam nie ma?

Jak się ludzie nie znacie, to się nie udzielajcie. ModeCom MC 400 nie da sobie rady z dwurdzeniowym procesorem i HD4850? Wolne żarty…

tomk21, Twoja płyta główna przyjmie jeszcze mocniejsze i wydajne procki, więc jej nie wymieniaj. Jeżeli masz budżet na kartę mniej więcej HD4850, to możesz ją wziąć, ale z GDDR5: http://www.esc.pl/product_info.php?cPat … s_id=18480 GeForce GTS250 (9800gtx) jest może porównywalny cenowo i wydajnościowo do HD4850, ale na GDDR3, więc wybór tego Radeona na GDDR5 będzie bardzo dobrym wyborem. Oczywiście jak znajdziesz HD4770 gdzieś w normalnej cenie (czyli koło 400zł) to można kupić, bo również bardzo opłacalna karta.

Procesor można ostatecznie zmienić na jakiegoś e5200 i kręcić, albo na e7400 (chociaż za taki sam zegar, trzeba zapłacić jednak więcej, ma mniejszy mnożnik - słabiej się podkręca, ale o 1MB więcej pamięci cache i FSB wyższe).

a co lepiej wziąść- HD4850DDR5 i do tego e5200 czy kupić HD4850DDR3/HD4770 i do tego e7400?

Problem w tym, że różnica cenowa między najsłabszym HD4850 GDDR3 a GDDR5 wynosi jakieś 100zł, a między e5200 a e7400 koło 200zł. Jak masz pieniądze to kupuj najtańsze e7x00 jakie znajdziesz, ale przy GDDR5 bym obstawał tak czy siak.

No to chyba wezmę tego na DDR5, a warto dokładać do tego e7400? Będzie dużo wydajniej? :slight_smile:

jeżeli zajmujesz się kompresją wideo, foto, audio albo liczeniem superPi to będzie odczuwalnie wydajniej z e7400 bo ma więcej pamięci cache od e5200/5300 i szybszą magistrale…

Na P31 powinieneś puścić e5200 bez problemu nawet pod standardowym chłodzeniem na 3.2GHz… W połączeniu z HD4850 na DDR5 powinno ładnie hulać w grach, ale takich wydanych do teraz. Jeżeli chcesz mieć spokój przez rok do półtora to dołóż do e7400. Później pomyślisz nad zmianą platformy…