Modernizacja komputera - 1500zł

Witam wszystkich,
Chciałbym się was poradzić w kwestii modyfikacji a raczej wymiany mojego kompa na coś nowszego, mocniejszego. Ze staruszka myślę że coś odzyskamy, ram 8GB, obudowa, zasilacz? (Corsair 550W VS550), karta dźwiękowa ASUS Xonar DG. Na resztę chciałbym wydać tak do 1500zł, tylko nie bardzo jestem zorientowany na co konkretnie wydać te pieniądze i w związku z tym liczę na waszą pomoc.

Nie wiem co w tym przypadku znaczy staruszek, podaj aktualną specyfikację sprzętu. Poza tym - ram jak rozumiem ddr3? Do czego będziesz pc’ta używał. Czy interesują Cię części używane?

Może jakoś specjalnie stary nie jest ale już parę lat ma. Głównym powodem zmiany jest prawdopodobnie uszkodzona płyta główna (komputer po wyłączeniu sam się załacza, dysk i zasilacz już wykluczone bo były wymieniane).
Obecnie:
GeForce GTX 460
2x3GHz
płyta główna Gigabyte P67A-D3-B3
RAM chyba ddr3 (nie wiem czemu we właściwościach piszę 8GB(dostępne 3,49GB)

Komputer ma służyć głównie internet,film, muzyka czasem chciałbym też odpalić jakąś nowszą gierke.
Raczej przymierzałbym się ku nowym częścią, chciałbym aby sprzęt znowu starczył mi na kolejne parę lat.

Niestety 1500 zł to nie kwota na nowy sprzęt, jeśli mówimy o komputerze który miałby służyć do gier. We właściwościach napisane jest, że dostępne 3,49 ramu, bo system który masz aktualnie zainstalowany jest 32 bitowy.
Osobiście proponowałbym znaleźć na allegro, olx czy jakimkolwiek innym serwisie, używanego i5-2500k, do tego płytę główną umożliwiającą podkręcenie procesora. Procesory zazwyczaj nie psują się same z siebie, więc nie bałbym się o uszkodzenie z uwagi na wiek. Po tym poznasz procesor intela, który możesz podkręcić, że ma dopisek k. To, czy dana płyta nadaje się do podkręcania, można łatwo wyszukać w googlach. Przy podkręcaniu trzeba także zadbać o jakieś lepsze chłodzenie procesora. Jeśli mówimy o procesorach i płytach głównych nowych, to niestety te nie obsługują pamięci ddr3, tylko 4. Te z kolei są bardzo drogie ostatnimi czasy.
Dysk twardy: możesz kupić np. HDD Toshibe P300 1TB za około 180zł, albo zamiast tego jakiś ssd w kwocie do około 250 zł dostaniesz dysk 120-128gb (Oba te dyski podałem w cenach ze sklepu). Co do karty graficznej, możesz zainteresować się nowymi gtx 1050 ti, przy zakupie zwróć uwagę na min 3 letnią gwarancję, mile widziane jest też dodatkowe zasilanie wtyczką 6-Pin, chociaż oczywiście nie jest ono konieczne.
Przy wyborze systemu, nie zapomnij zainstalować wersji 64 bitowej, bo tylko na tej będziesz miał dostępny cały ram, czyli 8gb. Poza tym polecam, ale nie jest to konieczne, przed instalacją systemu, w biosie płyty głównej ustawić dysk w tryb AHCI, zamiast IDE. Jak to zrobić, znajdziesz w necie. Ale jak mówię, nie jest to konieczne.

a ja bym raczej polecał zakupienie taniej płyty pod socket twojego procka ale nie wykluczałbym że twoja płyta jest walnieta są jeszcze jakieś inne objawy ?

bo jak masz i5 to do takiego pceta możesz śmiało sobie kupić gtx 1050 :slight_smile:

Hmm, możliwe że to płyta. A co do i5, to jaka ipiątka ma 2 rdzenie?

Procek to Intel Pentium CPU G860.

Hmm, no to powiedzmy takie coś:
-Intel I5-2500K + chłodzenie Zalman http://allegro.pl/procesor-intel-i5-2500k-chlodzenie-zalman-gratis-i6994850467.html 350zł
-dysk ssd 250zł
-karta graficzna gtx 1050 ti (jaką wersje?) ~800zł
I wychodzi 1400zł. Na płytę pewnie z 300zł byłoby potrzebne więc te 2stówy bym jeszcze dorzucił. Co w takim razie do takiego zestawu byście polecili.

Karta np. https://www.emag.pl/karta-graficzna-palit-geforcer-gtx-1050-ti-dual-oc-ne5105ts18g1d/pd/DT02Y7BBM/?X-Search-Id=c125033950e4e2e568a1&X-Product-Id=14857599&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Search-Action=view
Ale nie wiem czy między tymi wszystkimi referentami jest duża różnica, na pewno można dobrać to jak karta wygląda albo czy jest cichsza od innej.
Płyty szukaj na czipsetach P67, z77 extreme/ pro 3. Nie wiem dokładnie jaki model, nie jestem w obiegu niestety

Polecam Zotac GeForce GTX 1050 Ti OC z 60 miesięcy gwarancji

A co do płyty głównej to chodzi o ASRock P67 Pro3 LGA1155?

Tak, np. ten. Znalazłem np. taki model http://allegro.pl/asus-p8p67-m-ddr3-1155-usb3-sata3-fv-sklep-i6855284581.html
Oczywiście nie gwarantuję że ta akurat płyta jest idealna, tylko doradzam. Z uwagi na relatywnie niską cenę, kiedy porównamy z innymi aukcjami, warto się nią zainteresować.
Upewnij się też że twoja obudowa obsługuje takiej wielkości płyty, głupio by było jakby płyta miała nie pasować :smiley: . Z tego co widzę na stronie producenta, wymagana jest obudowa “uATX”

uATX to rozumiem mniejsza płyta od standardowej i powinna wejść do zwykłej obudowy ATX?
W takim razie chyba wszystko byłoby skompletowane.
Dzięki za pomoc :slight_smile: