Modernizacja komputera. Athlon 6000+, Gigabyte M68M-S2P, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 5700

Witam. Sprzęt chodzi głośno przy uruchamianiu…w serwisie powiedzieli że to łożyska w karcie graficznej tak hałasują i trzeba wymienić na nową bo tego się nie naprawia…teraz pytanie co mogę wymienić w moim wiekowym sprzęcie aby w miarę sprawnie to chodziło bo nie ukrywam że długo się uruchamia a i potrafi zamulić przy użytkowaniu mozilli firefox.
Komp nie ma być do grania tylko płynnego oglądania filmów i normalnego korzystania z internetu. System też chciałbym zmienić z Windows 7 na 10.
Koszta? Oczywiście najtaniej jak się da w miarę możliwości.

Parametry podzespołów :

Procesor: AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 6000+
Płyta głowna: Gigabyte M68M-S2P
Pamięć: 4 GB RAM DDR 2
Karta graficzna: AMD Radeon HD 5700
Dysk twardy: Samsung hd103sj 1 TB
Zasilacz: FSP/Fortron 400W

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Ech, serwisy…
Naprawia się, oczywiście. Może inaczej: można naprawić, ale nie wiem czy w serwisie. Im się to nie opłaca. Można wymienić wentylator (tylko trzeba znaleźć odpowiedni), można też go zregenerować. Sam to robiłem wielokrotnie, z dobrym skutkiem, no ale trzeba umieć.
Jeśli do diagnozy “co chodzi głośno” potrzebowałeś serwisu, to nie wróżę wielkich szans na samodzielną naprawę. Ale trzeba to zrobić.

Co do reszty: dysk SSD 128 GB (ew. 256 GB) na system to podstawa. Windows 10 nadal można zainstalować na kluczu Windows 7, choć już nieoficjalnie i nie wiadomo jak długo MS będzie to utrzymywał. Po takiej modernizacji komputer zyska nowe życie.

To wg mnie tak.
Wymiana grafiki na taką z pasywnym chłodzeniem jak Radeon HD 5450 Za 30-40 zł.
Konieczny dysk SSD 120 GB jak ADATA SU650.
Następnie jak po instalacji Win10 stwierdzisz że to nadal nie to, to wg mnie wymiana RAM na 8GB i ostatecznie zmianą procesora na 4 rdzenie.

240, 240. :wink: 120 przy Windowsie 10 jest troszkę na styk a stary dysk pewnie już ledwie zipie.

Zobacz te wentylatorki na Aliexpresie, potrwa trochę, ale sprawa powinna być groszowa.

Dzieki wszystkim za rady!
Postanowilem nie bawic sie wymiane wiatraczka tylko zakupic nowa karte graficzna. Myslalem o jakiejs polpasywnej do 150zl.
Dysk twardy zamierzam kupic Patriot SSD 240GB 2,5’’ Burst
Jesli chodzi o reszte trafilem na komplikacje…szukalem pamieci do mojej plyty glownej i nie moge znalesc! Posiadam aktualnie 4Gb ddr2 …chcialem zwiekszyc do 8 ale nigdzie nie moge znalesc pamieci 2x4Gb ddr2 pod moja plyte glowna z chipem Ndivia. Wiec co? Nowa plyta glowna? Ale nowa plyta to nowy procek i nowa pamiec co generuje kolejne koszta. Moze macie jakas rade? Dzieki za info i pozdro

To może zamiast karty graficznej to zestaw i5 2400+Płyta główna i 8GB RAM za jakies 250 zł idzie wyrwać (tutaj wystarczy zintegrowana grafika) i do tego SSD?

Potrzebujesz taką samą 5700? Za 150 zł dostaniesz złom. :wink:

…bo ddr2 chyba nawet nie było 4 GB, a jeżeli były to jakies margines rynku.

Ten komputer i tak do wymiany.
Grasz w jakieś gry? Jak nie to wrzuć SSD240 i najtańszego 5450 za 30 zł z Allegro, do Youtube wystarczy. Resztę odłóż na nowy. :wink:

Moja 5700 nawet dobrze chodzila az do czasu…nawet do dzis pracuje w miare cicho ale najgorzej przy uruchamianiu…wyje strasznie.
Zdaje sobie sprawe z stanu komputera ale gram bardzo rzadko a tak to filmy czy muzyka. Wiecej nie wymagam.
Jako ze sprzet dlugo sie uruchamia i wolno chodzi chcialem wgrac system od nowa i wgrac Windows 10…ale nowszy sytem to i wieksze wymagania wiec chcialem dolozyc pamiec. Niestety pamieci nie zwieksze…moze faktycznie moze nowa plyta glowna? Tylko pytanie jaka?

No to na takie wymagania ogranicz się do SSD i jakieś taniej karty, wyższych rozdzielczości filmów procek nawet nie uciągnie, podobnie Ram wiele mu nie pomoże. Na upartego nawet możesz 120 GB używkę na Windowsa i plik wymiany brać, z kartą w 100 się zamkniesz może. Tylko nie szalej z kartami, czy kupisz 210, 510, czy 710 z perspektywy Twoich zastosowań jest bez znaczenia - i tak już są dochodiagi w pełnym tego słowa znaczeniu.

Powtórzę: dysk SSD 128 GB (ew. 256 GB) na system to podstawa.
Dodam: tylko Windows 10, wymagania nie są większe.

Zobaczysz różnicę (sporą) i wtedy zadecydujesz, czy wymiana wszystkiego teraz ci się płaca, czy w zupełności wystarcza.
Wentylator wymień sam, jak się postarasz, to ci wyjdzie, a koszt - nie wiem, 8 zł?