Modernizacja komputera do gier

Witam !

Zamierzam zmodernizować swój komputer do gier, gdyż np. gra STALKER Zew Prypeci ledwo mi dziala prawie na minimalnych ustawieniach.

Nie mogę zbytnio określić budżetu.

Moja obecna specyfikacja :

Windows 7 Home Premium 32 Bity

Procesor Intel Core 2 Duo E4300 (1.80 GHz, dwurdzeniowy)

Karta Graficzna NVIDIA GeForce 7900 GS (256 Mb, GDDR3)

Płyta Główna Gigabyte G31M-ES2L

RAM 1 Gb (333 MHz, DDR2)

Monitor Samsung SyncMaster 931c (19 cali, plazmowy)

Dysk Twardy 250 Gb

Obudowa IBOX lynx 202k

Moja planowana specyfikacja :

Płyta główna Asus socket 1156

Procesor Intel Core i5-750

Ram 4 gb lub więcej

Karta graf. Radeon HD5970 lub Nvidia Fermi jak wyjdzie

zasilacz 700W

reszta to samo gdyż najbardziej zależy mi na tych podzespołach, co o tym myślicie ?

Myślę, że zasilacz bym musiał jeszcze mocniejszy wziac.

Powiedz lepiej ile masz pieniędzy :).

Mam 3000 zł, ale nie będę odrazu na raz wszystkiego brał tylko będę rozbudowywał komputer po częściach.

Najpierw zamierzam kupić i wymienić zasilacz, później kupię płytę główną, później procesor i ram bo potrzeba będzie ddr3, zamontuje to wszystko, a na koniec zastanowię się jeszcze z kartą graficzną, bo jestem zwolennikiem nvidii :roll:

Po co tak mocny zasilacz? Twój zestaw nawet z kręconym procesorem i kartą graficzną typu HD5970 w stresie będzie miał zapotrzebowanie na niecałe 400W, więc nie widzę sensu przepłacać. Oczywiście możesz wziąć zasilacz typu Chieftec CFT-750-14C, ale osobiście nie wykosztowywałbym się na ten podzespół tak strasznie i wziąłbym OCZ ModXStream Pro 500W.

Procesor w porządku, przy większym budżecie można zastanowić się nad i7-860 (poczytaj testy).

W obecnej sytuacji 2x2GB pamięci wystarczy, z czasem dokupisz kolejny (najlepiej taki sam) zestaw. Np. A-Data X-Series 2x2GB DDR3 2000mhz CL9

Co do płyty głównej, to nie ma co się zacieśniać tylko na Asusa, jak wybierzesz sklep i będziesz kupował, to zapytaj jaką płytę najlepiej wziąć.

I osobiście nie kupowałbym karty 2rdzeniowej, m.in. ze względu na mikroprzycięcia, dlatego brałbym najwydajniejszą jednordzeniową (obecnie HD5870, a za czas jakiś może Fermi).

Właśnie - Fermi, czekam na niego z niecierpliwością, ciekawe ile będzie kosztować.

A z Asusa chcem płytę, bo mam już dość Gigabyte, mało slotów na ram, częste kłopoty z układami Realtek (problem z dźwiękiem), no i poprostu lipa z Gigabyte, jedna płyta od tej firmy mi już raz padła, szczęście, że komp był na gwarancji to wymienili mi na inną, a pozatym Asus żądzi na rynku płyt głównych, więc postanowiłem postawić na Asus, no i mają spory wybór. A liczyłem kalkulatorem zasilacza i wychodziło mi 600 W czy więcej, pozatym gdzieś czytałem, że karty serii HD5xxx wymagają zasilacz minimum 500 W czy to prawda ? :?

czas zmienić nastawienie

nie ma sensu.

Na mniejszym także ruszą.

jedne z najlepszych płyt w tej chwili na rynku, a co do ASUSa to ostatnio (ten okres już dość długo trwa) nie robi dobrych płyt. Poczytaj o technologiach zastosowanych w Gigabyte’ach.

:hahaha: :hahaha:

Mimo wszystko 5970 jest najwydajniejsza na rynku.

nowa kanapka od zielonych :expressionless:

Procesor:

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

699 zł


Płyta główna:

Gigabyte P55A-UD4 /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan, 1394/

650 zł


Wentylator:

-

-


Pamięć RAM:

A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz CL9 X-Series

399 zł


Druga pamięć RAM:

-

-


Dysk twardy:

-

-


Drugi dysk twardy:

-

-


Kieszeń HDD:

-

-


Karta graficzna:

Sapphire Radeon HD5870 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP

1499 zł


Karta dźwiekowa:

-

-


Głośniki:

-

-


Napęd FDD:

-

-


Nagrywarka DVD:

-

-


Karta sieciowa:

-

-


Tuner TV:

-

-


Klawiatura:

-

-


Mysz:

-

-


Podkładka pod mysz:

-

-


Obudowa:

-

-


Zasilacz:

OCZ ModXStream Pro 500W

265 zł


Listwa zasilajaca:

-

-


Monitor:

-

-


Drukarka:

-

-


Kabel do drukarki:

-

-


Skaner:

-

-


System Operacyjny:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


	Suma: 	  	

3512

	zł brutto

2878.69

	zł netto

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=5400-22 http://pclab.pl/art38488-13.html http://pclab.pl/art39671-27.html - to są pobory prądu przez całą skrzynkę z gniazdka, aby zobaczyć ile musi dostarczać zasilacz musisz przemnożyć te liczby przez mniej więcej 0,85 (ze względu na sprawność zasilacza) i dopiero dowiesz się jakie zapotrzebowanie mają na moc mają takie zestawy

Fakt, jeżeli na czymś sensownym byłoby trzeba oszczędzić to zgoda, i5-750 to bardzo dobry wybór, ale przy takim budżecie dorzucenie do i7-860 wydaje się sensowne.

Zgadzam się, jednak osobiście nie byłbym skłonny przejść do porządku dziennego z tymi dokuczliwościami o których ostatnio pisał np. http://pclab.pl/art39671-28.html Osobiście wolałbym kupić HD5850 (oszczędzając jakieś 1300zł), za jakiś czas sprzedać ją i kupić kolejną dobrą kartę jednordzeniową (kolejny raz kasa by została), a po kilku następnych miesiącach znowu sprzedać i kupić kolejną grafikę. W cenie HD5970 pogramy sobie dłużej bez tych dokuczliwości o których wspominałem.

Jeżeli ma to być kanapka w stylu rdzenia G92 to proszę bardzo, dobrze zaprojektowany rdzeń, który mimo upływu lat dalej jest konkurencyjny, m.in. z powodu dopieszczenia sterowników pod ten sam rdzeń jak i samego rdzenia w kolejnych wydaniach.

Co do płyty głównej, to może Gigabyte P55-USB3, albo Gigabyte P55A-UD3? Świeże płyty, USB3.0 i SATA3 (co prawda tylko w tej drugiej), dobre podzespoły, dobra i chłodzona sekcja zasilania.

Odnośnie USB3.0 i SATA3, to gniazda te są podłączone niestety przez szynę PCI Express x1, której maksymalna przepustowość wynosi 250MB/s, a standard USB3 ma ograniczenie do 600MB/s, a SATA3 750MB/s. W przypadku jednak USB i tak mamy duży skok wydajności (USB2 oferował maksymalnie 60MB/s, teraz mamy 250MB/s), natomiast SATA2 maksymalnie dawała 350MB/s i tutaj poza lekkimi ulepszeniami (typu poprawa NCQ) nie będzie znaczącego wzrostu wydajności (teoretycznie mógłby być nawet spadek, gdyby dyski oferowały ponad 250MB/s, ale HDD obecnie takich transferów i tak nie zapewnia).

Dobra, jeszcze się zastanowię, chodzi mi o to aby płyta miała PCI Express 2.0

Wszystkie nowe płyty mają PCI Express x16 2.0, więc nawet na to nie trzeba zwracać uwagi.

Co do porównania GA-P55A-UD3 do GA-P55A-UD4, to nie wiem czy jest sens dopłacać 200zł do gniazd FireWire i eSATA oraz do bardziej rozbudowanej sekcji zasilania (no chyba, że ktoś strasznie potrzebuje tych wtyczek).

Zastanawiam się czy może nie wziąść którejś od Asusa, Maximus 3 może lub którąś z serii P7P55 Co o tym myślicie ? :?

Edit :

Dobra,chyba się zdecydowałem, myślę, że Gigabyte GA-P55A-UD3 była by dla mnie najlepsza :smiley:

Dziękuję wam wszystkim za porady, jak bym miał jeszcze jakieś wątpliwości to odświeżę temat :wink: