Modernizacja komputera do grania

Witam!
Zamierzam na swoim komputerze powiększyć pamięć RAM i wymienić kartę graficzną tak, aby możliwe było uruchomienie na średnich-wysokich detalach najnowszych gier powyżej 30fps (np. Wiedźmin 3, Doom, Overwatch, Rise of the Tomb Raider itd.). Na kartę graficzną chcę przeznaczyć budżet 500-700 zł.

Moja obecna konfiguracja:

  • Zasilacz MODEL: BLACK 12CM fan ATX600WP // Voltage: 230V- // Current: 5A // Frequency: 50Hz
  • Płyta główna: ASUS P7H55-M
  • Procesor: Intel Core i5 760 2,8GHz (Socket 1156 LGA)
  • Pamięć RAM: 2x 2GB DDR3 Elixir M2Y2G64CB8HC5N-CG (1333 MHz)
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTS 250 (VRAM 1GB) (podłączana do złącza PCI-E 2.0)

Zacznę od pamięci RAM. Myślę, by kupić pamięć HyperX Fury Blue 4GB [1x4GB 1600MHz DDR3 CL10 DIMM]. Jako że mam już dwie pamięci RAM o taktowaniu 1333 MHz, to czy ta pamięć o taktowaniu 1600 MHz będzie działać bezproblemowo na moim sprzęcie razem z tymi pamięciami?

Największym hamulcowym będzie tutaj niestety procesor. Jego overclocking to maksimum, co opłacalnie można zrobić (one robią 3,8-4,0GHz na 1,35V core).

Szybszy RAM powinien współpracować, ale niestety zostanie ograniczony do prędkości i timingów już zainstalowanych kości. Również można spróbować uzyskać 1600MHz podnosząc ręcznie taktowania, ale nie jest to pewne. Zastosowanie 1 kości 4GB również wpłynie negatywnie na wydajność.

Za 700zł kupisz GeForce 1050 lub Radeona RX460 (teraz to już będzie RX560), ale i tu w nowoczesnych grach zafundujesz sobie bottlenecka CPU.

Zasilacz też do wymiany.

Kupno tej pamięci to totalna pomyłka.

  1. Liczy się przede wszystkim ilość, a nie szybkość.
  2. Nie odczujesz różnicy pomiędzy 1333, a 1600.
  3. Bezsensownie zapychasz wszystkie sloty pamięci.
  4. Masz dwu kanałowy kontroler pamięci, więc starczą dwa moduły. Ba, starczy jeden, w codziennym użyciu ilość kanałów pamięci jest niezauważalna.
  5. Kontroler pamięci twojego procka obsługuje max 1333. Wyższe wartości wymagają podkręcania.
  6. 4 GB to śmieszna ilość jak na dzisiejsze czasy. Już Battlefield 3 czuł się zauważalnie lepiej (rzadziej crashował chociażby) przy konfiguracjach z wyższą ilością ramu (np 12 GB).a to gra przecież z 2011 roku. Mamy 2017…

On już ma 4GB (2x2) i chce dołożyć 4GB w jednej kości.

Faktycznie, z rozpędu przeczytałem 4x1GB.

Spróbuję podkręcić procesor do 3,8 GHz przy mojej obecnej konfiguracji i sprawdzę przez OCCT stabilność pracy przy obciążeniu.

Co do pamięci RAM, to jednak lepiej będzie, jeśli kupię dwa modułu pamięci po 2GB, aby zachować dual channel. Jako, że będę miał podkręcony procesor, to czy te pamięci muszą być z chłodzeniem?

nie podkręć cpu na 3,8ghz spokojnie zrobi nawet na słabej płycie ale trzeba mieć chłodzenie bo pierwsze core to były grzałki i spokojnie poradzi sobie w bf1 na serwerze 64 w 45+ w dx11 i od 60 w dx12
wiem bo sam ma x3450 czyli 760 + ht i na stock 4rdzenie 2,8ghz daje rade w BF4 ULTRA 64OS i przy bardzo agresywnych bitwach + samoloty i czołgi nie spada mi poniżej 75+ a cpu dopiero na 80% bo gpu ogranicza
jeśli będę miał czas dokładniej spr bf1 ale to musze skoczyć do kuzyna bo nie posiadam a nie chce mi się pobierać

Udało mi się podkręcić procesor do 3,8 GHz. Jest jedynie problem z temperaturą procesora, która przy obciążeniu linpackiem w OCCT szybko skacze powyżej 85 stopni i kilka sekund potem obciążanie jest przerywane przez program. Maksymalne temperatury to 96-98 stopni wg. HWMonitor. Tak wygląda przykładowo wykres dla Core#0 (okres bezczynności ustawiłem na 1 minute):

Natomiast do podkręcenia użyłem takich ustawień:


Więc będę musiał wymienić chłodzenie, obecnie mam boxowe od Intela. Czy takie chłodzenie nada się do tak podkręconego procesora?

Mój brat ma ten radiator i jest spoko, ale w Twoim przypadku po prostu nie starczy (maksymalną masz
72.7°C)… Sugeruję raczej poniższy, mocniejszy sprzęt:


spartan starczy do tego cpu nie potrzebny wydatek
co do autora ogarnij napięcie na cpu bo na 100% daje sporo za duzo i dla tego ci się grzeje
mój xeon wyciąga 3,8ghz na 4rdzeniach bez ht na 1,3v co jest średnią wartością
większość 750/760 dawała rade na 3,8 z napięciem 1,25-1,3v

Chłodzenie do wymiany, ale napięcie ustaw ręcznie. Obecnie masz fixed voltage na auto i pewnie wybija je ponad 1,4V
Zobacz w CPU-Z ile dokładnie wrzuca Vcore i spróbuj krok po kroku ustawiać ręcznie niższe. Te procesory robiły 4GHz na 1,3-1,35V zależnie od sztuki.

Po długiej przerwie wracam do tematu.
Zrobiłem następujące czynności związane z podkręceniem procesora Intel Core i5 760:

  • Wymieniłem chłodzenie na SilentiumPC Spartan 3 Pro, nakładając przy tym paste termoprzewodzącą Thermal Grizzly Kryonaut,
  • Zamontowałem 3 dodatkowe wentylatory: 2x SilentiumPC Mistral 92 (jeden podpięty do Spartana, drugi do tylnej części obudowy), 1x Arctic F12 (przód obudowy).

Po tych modyfikacjach podkręciłem Core i5 760 do 3,6 GHz (18200) z ustawionym vcore 1.2V. Niestety podczas testu przez OCCT linpack’iem występował spadek podkręcenia do 1,8 GHz mimo maksymalnych temperatur na poziomie 67-72 stopni. Zaś przy podkręceniu do 3,2 GHz (21153) z automatycznym Vcore taktowanie cały czas było stabilne.

Poniżej wstawiam link do wykresów z testu OCCT z podkręcenia do 3,6 GHz:
https://1drv.ms/f/s!AhZaVdHaD4hqqTwsT6DKU8XC7cyy

Poza wymianą płyty głównej na np. Asus P7P55D czy jest coś, co mogę jeszcze z tym zrobić? Wprawdzie 3,2 GHz do nowszych gier jeszcze ujdzie, ale liczyłem na więcej :grin:

Ruszałeś Load Line Calibration (LLC)? Nie pamiętam dokładnie, czy na tej platformie podbijało się jego poziom czy wyłączało w ogóle, ale spadek taktowania sugeruje właśnie problem z obniżającym się napięciem.

Load Line Calibration (LLC) mam ustawione na Auto. Dostępne są jeszcze opcje Enabled oraz Disabled. Sprawdzę dla obu tych opcji i zobaczymy, czy coś to da.

Przy okazji udało mi się uzyskać stabilne 3,3 GHz (21*158) przy napięciu 1,16875V (sprawdzałem przez 30 min). Wymaga to jeszcze sprawdzenia przez dłuższy okres czasu, a narazie będe dalej próbował uzyskać stabilne 3,6 GHz.

EDIT: Dalej to samo. Taktowanie dalej mi spada do 1,8 GHz podczas obciążania z ustawionym LLC na Disabled, jak i Enabled. Teraz próbuję stopniowo obniżać napięcie procesora.

EDIT2: Dalej taktowanie spada nawet, jak zmniejszam stopniowo napięcie na procesorze. W każdym razie zostawiłem podkręcenie na mojej “górnej granicy” 3,3 GHz i teraz będe już przymierzał się do kupna karty graficznej:


I teraz zastanawia mnie, jaki zasilacz wystarczy do tej karty graficznej? Chciałbym, żeby takowy zasilacz nie był bardzo głośny podczas niewymagających czynności (internet, filmy, muzyka itd.). Co polecacie?