Modernizacja komputera / kupno nowego pod grę Wiedźmin 3

Witam

 

Wiem, że zapewne ten wątek się już pewnie na forum przewinął, ale nie ukrywam że jestem osobą, która jeśli już rozpoczyna wątek na forum, to tylko kiedy naprawdę sam ma już taki mętlik w głowie, że aż mu wstyd pytać o pomoc. W świecie IT siedzę już od wielu wielu lat i w miarę dorastania raczej zawsze starałem się trzymać swojego peceta na w miarę dobrym i przyzwoitym poziomie.

 

Problem polega na tym, że jestem wielkim fanem Wiedźmina a od czasu do czasu pogrywam w inne gierki, w szczególności takie które nie wymagają ode mnie zbytnio wnikania w insrukcję gry lub 2 godzinne sesje aby móc “zapisać” stan gry i nie stracić progresu. Problem wynika z faktu że mając prawie te 30 lat, nie mam zbytnio czasu w życiu prwatnym aby usiąść do rozrywki która będzie trwała 3 i więcej godzin.

Stąd też chyba tylko Wiedźmin jest wyjątkiem od reguły, bo zazwyczaj na ekranie pojawia się Call of Duty Multiplayer którego z całego serca nienawidzę ale nie widzę żadnej alternatywy oraz Need For Speed w którym średni wyścig nie potrwa dłużej niż 10 minut, przez co prawie w każdej chwili mogę po prostu grę zakończyć i wrócić do domowych czy służbowych obowiązków (a zdarza się, że i w domu trzeba trochę popracować).

 

Ale dobra… wstęp wstępem i szkoda przynudzać.

Mój obecny sprzęt to niestety LGA 775 z Intel® Core™2 Duo Processor E6750  (4M Cache, 2.66 GHz, 1333 MHz FSB), 6GB DDR2 Geila i GTX 260. Do tego 2x SATA2 na zasilaczu G7 780W.

To wszystko podłączone przez DVI>HDMI do 32". Niczym czym można byłoby się poszczycić w dzisiejszych czasach porównując do i5 czy i7 i GTX8xx series który zapewne wielu graczy ma na pokładzie.

 

Problem pojawił się kiedy zobaczyłem (spaczone, bo spaczone ale są) wymagania do Wiedźmina 3.

Wg stron które znalazłem, wymagania są jak poniżej:

 

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Intel Core i5 2500K 3,3 GHz lub AMD Phenom II X4 940
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870
  • Pamięć: 6 GB RAM

 

  • Procesor: Intel Core i7 3770 3,4 GHz lub AMD FX-8350 4 GHz
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 770 lub AMD Radeon R9 290
  • Pamięć: 8 GB RAM

 

 

 

No i mam właśnie zgryza. Wiem że te wymagania są jakieś takie nijakie i wciąż nie wiem czy CDProjekt nie uznał, że minimalne znaczy że gra pójdzie na maksymalnych detalach ale tylko w rozdzielczości HD? Albo że gra w ogóle “pójdzie” ? Rozumiem że zalecane oznacza, że będzie można pograć na wyższych detalach, ale czy to oznacza rozdzielczość FullHD?

 

Wiele osób powiada, że najlepiej poczekać aż gra wyjdzie i wtedy “się zobaczy” i czas zweryfikuje jakie wymagania są faktycznie wymaganiami realistycznymi, ale tu jest mały problem.

Z żoną zajmujemy się na poważnie zdjęciami, a niestety komputer żony ostatnio nie sprawuje się najlepiej. Uznaliśmy że zamiast próbować w kółko naprawiać jej sprzęt, to przy okazji mojej wymiany na sprzęt nowszy, części z mojego “zabytku” trafią do jej komputera, przez co upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. I jak to bywa z żonami, jak żona usłyszała że Wiedźmin wyjdzie dopiero w maju, a ja po cichu planowałem zakupić komputer dopiero w czerwcu, to uznała że chyba jestem niepoważny, bo ona nie będzie tyle czasu czekać.

 

Czyli… mam teraz problem, bo nie będe w stanie sprawdzić jaki komputer faktycznie potrzebuję, a nawet pomimo że miesięcznie zarabiam około 7700 zł netto, to po prostu nie stać mnie na i7 i GTX 770… Może ujmę to inaczej… nie mam takich priorytetów aby na sprzęt do grania wydać na raz gładko ponad 3000 zł. Albo inaczej… liczyłem że uda mi się wymienić sprzęt za mniejsze koszta, ale jak zwykle liczyć na to, że po 6-12 miesiącach za pomocą wymiany jednej części - podniosę specyfikację do maksimum pod względem stosunku ceny do jakości.

 

Pierwotny plan zakładał wymianę płyty głównej już na 1150 (Haswell) gdyż socket 1155 nie da mi możliwości wymiany procesora na lepszy. Pytanie tylko - kiedy to by nastąpiło, bo sam przesiedziałem na LGA775 tyle czasu że nigdy do QuadCore nie doszedłem a też zakładałem że pójdę wyżej… 

Rozumiem że to podstawa.

 

Procesor… tu mam paranoję wręcz…

Żadnego Intela z serii G brać nie będę… nie wiem czy jestem w stanie się pokusić na jakikolwiek i5, a jeśli tak to który ?

Jedyne rozsądne co widzę na półkach to :

Intel Core i5-4590 3,3 GHz 6MB cache s. 1150 Box.

gdyż i7 jest poza moim zasięgiem. i3 uważam za chyba jednak zły kierunek.

 

Czy ktokolwiek ma jakieś inne sugestie lub mógłby mnie nakierować na bardziej poprawny tok myślenia?

 

Płyta główna to często mały problem w wyborze, bo szukam tylko czy bedę mógł wstawić w miarę szybką pamięc (przy tym procesorze to coś czuję że nie obejdzie się bez 8GB DDR3 1600 MHz) oraz czy płyta ma wystarczająco portów. Na cóż innego tak prawdę można zwracać uwagę? (oczywiście unikam tu Asrocka… bardziej celuje w Gigabyte czy MSI które nigdy mnie nie zawiodły).

Przy okazji zapytam… czy jeśli planuję SSD wstawić o jakiejś małej wielkości (typu 80GB) to rozumiem że bez SATA3 się nie obejdzie ? Proszę tutaj o wybaczenie ale jakoś właśnie pierwszy boom na SSD mnie kompletnie ominął. 

 

No i oczywiście kwestia ostatnia… karta graficzna i jeden wielki płacz i zgrzyt zębami, gdyż GTX 660 czy GTX 770 to dosyć spory wydatek a na internecie wyczytałem wariactw że nawet ta rekomendowana GTX 770 to jakieś nieporozumienie bo podobno są inne karty na rynku które lepiej sobie radzą. Ze swojej strony tylko dodam, że nigdy na kartę graficzną nie wydałem więcej niż 300 zł a coś czuję że tym razem będę musiał chyba coś wypić zanim kliknę “Dodaj do koszyka” i “Potwierdź zamówienie” żeby nie żałować podjętych decyzji.

 

I tu jest pytanie. Czy właśnie karty graficznej nie zostawić na koniec?

Np. Zakupić płytę główna, procesor, pamięć, przemęczyć się z GTX260 przez te pół roku i dopiero na wakacje sobie sprawić GTX760 overlocked (http://www.box.co.uk/EVGA_GeForce_GTX_760_Superclocked_w_EVG_1433633.html) albo GTX 960 ? (http://www.box.co.uk/Asus_GeForce_GTX_960_2GB_PCI-Express_3.0_1730987.html)

 

Przy takiej strategii, dla żony idzie moja obecna płyta główna, procesor i pamięć, po czym dokupuję jej zasilacz i GT 210 za 100 zł (tania ale cicho działająca karta pod PCI-Express)   ??

Z tego co widzę po specyfikacji Lightrooma (a zawsze żyłem w błędnym przeświadczeniu) to Lightroom w ogóle nie korzysta z mocy procesora karty graficznej… (a szkoda)…

 

 

Jeśli ktoś miałby sugestie odnośnie moich planów to jestem otwarty na krytykę.

 

Przepraszam że wątek jest taki długi, ale szukam kogoś kto jest maniakiem i byłby w stanie powiedzieć, że “GTX 760” to nieporozumienie albo kompletna strata pieniędzy bo karta jest za droga w stosunku do wydajności (a jest np. droga dlatego że jest nowa?? )…

 

 

 

gtx 760 nie jest stratą pieniedzy.

 

jak nie bedziesz grałw bóg wie jakiej rozdzielczości wątpie żeby te 0,5 gb zostało do czegoś wykorzystane.

 

moim zdaniem to dalej jest dobra karta ale co nie znaczy że od amd są nic nie warte też są dobre.

 

mnie news z dp jakoś nie przekonał wszyscy chwalili tą karte napalili się jak dzieci małe. był problem lecz niewidoczny ale każdy kto miał tą karte i tak ją zachwalał bo spadku w wydajności nie widział taka jest prawda.

 

gtx 660 i np i3 na pewno da rade w wiedzminie ale na jakich detalach cieżko powiedzieć tego nikt ci nie powie przed premierą.

 

zalezy ci tak na tej konkretnej grze lepiej kup kompa po wydaniu tej gry.

 

i3 to nie jest zły pomysł jak nie stać cię na i5:)

 

lepiej jest wziąśc i3 i mocną grafikę niż i5 i słabą grafę.

 

co do sata 3 każda nowa płytka je ma. ale to w ssd nie jest wymagane i tak różnica w wydajności jest spora bo tu chodzi o czasy dostepu a nie max transfer.

 

jeszcze jedno jak chcesz się przemęczać z kartą to nie kupuj żadnej jest integra:) na te kastarty nvidii szkoda pieniedzy.

Dziękuję Ci za odpowiedź.

Powoli klaruje się wybrany zestaw. Muszę jeszcze gdzieś uciąć 350 zł i już nie wiem na czym schodzić.

 

Na chwilę obecną wyglądałoby to tak:

i5-4590

Sandisk Ultra 60 GB SSD (tylko na system, mam od groma dysków twardych)

MSI B85-E45

HyperX Savage 8GB CL9 jeden moduł bo wychodzi na to samo co 2x4GB a przynajmniej tylko jeden z czterech banków będzie zajęty (nigdy nie odczułem tego “kopa” przez dual-channel)

Karta grafiki najgorszym wyborem. W AMD na pewno nie wejdę. Przez te wiele lat się już nie raz na AMD przejechałem. Sprzęt AMD który kupowałem zawsze był świetnie “tańszy” niż Intel+Nvidia i o wiele bardziej wydajny na początku, ale jak się potem patrzy na taki sprzęt po 3-4 latach, to mam wrażenie że to całe AMD się postarzało o 20 lat. Podobno wiekowy (choć na tamte stare czasy słabszy) Intel radzi sobie po latach lepiej.

Z tą kartą grafiki wciąż nie wiem jak zrobić. Tu z jednej strony mam GTX 760 OC a za tą samą cenę mam GTX 960. Szukając porównań w liczbach, naprawdę nie mogę się doszukać czy faktycznie jest aż tak złoto i genialnie przy tej nowszej karcie. A z drugiej strony jeśli chcę obciąż ponad 300 zł to szukam karty która mi na najbliższe 1,5 - 2 lata wystarczy żeby grę w HD odpalić na średnich detalach. I teraz będzie jeszcze zabawniej i ciekawie. Może zamiast pchać się w GTX 760/960, może warto na razie kupić coś w rodzaju GTX 750? Różnica cenowa tutaj to ponad 400 zł ?

 

P.S. i3 nie chcę. Dwurdzeniowy procesor już dawno mi się znudził, tym bardziej że w pracy mam w chwili obecnej i5-4370 i 16GB ram i pracuje mi się naprawdę dobrze

P.S.2 Oczywiście GTX 750 byłby tymczasowo aby żona w końcu nie marudziła a za 2 lata byłaby pewnie wymiana na coś mocniejszego.

P.S.3 Najważniejsze: Nie mogę czekać do premiery gry. Żona uparła się, że mój sprzęt ma stać na jej biurku w niecałe 4 tygodnie :frowning:

weź pod rozwagę tą 

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-geforce-gtx660-2gb-ddr5-px-192bit-2dvi-hdmi-dp-gtx660-dc2o-2gd5-518681/

ja mam G3258 z OC do 4.2 ghz i nie raz robiłem coś na kompach z i5 aż tak wydajnośc nie powala w stosunku do ceny.

 

a jeżeli zależy ci na grach to wziołbym i3 i gtx 960 lub ewentualnie gtx 660.

 

tej płyty głównej jak i dysku ssd takiego bym nie brał jak możesz odezwij się na gg 3064787 jak chcesz o czymś wiecej porozmawiać.