Modernizacja komputera: MOBO, RAM, PSU

Witam. Chciałbym abyście pomogli mi zmodernizować mojego PC’ta. Oto parametry:

  • CPU: AMD Phenom II x2 550 (był on kupiony w tym okresie, gdzie dało się odblokować dodatkowe 2 rdzenie ale nie mam odpowiedniej płyty aby to sprawdzić).

Myślę, że mogę polecić M5A78L/USB3 w tym przypadku. Dlaczego? Odblokowanie rdzeni odbywa się lepiej właśnie tutaj, na tym chipsecie i mostku niż na najnowszym 9xx. nForce 930a nigdy mnie nie pociągało.

RAM jest niezły. karta graficzna o której myślisz jest zacna ale tylko wtedy, gdy odblokujesz dodatkowe dwa rdzenie. Średnio widzę takiego potworka na dwóch jajcach.

Co do zasilacza - mogę polecić XFX Core 550W - mocna linia 12V o mocy 528W to dobry wynik. Spokojnie starczy do zestawu, ludzie trzymają tam HD6950 i żyją.

Hmm, no okej, znalazłem tę płytę za 244 zł więc jest ok. Co do tej karty to wiem, że potrzebuje 4 jajek. Inaczej bym jej nie zaproponował :slight_smile: Byłby jakiś wzrost wydajności gdybym wymienił te 3 podzespoły? (Domyślam się, że szybsze wczytywanie map itd. przez RAM), ale czy zauważyłbym jakieś różnice w FPS’ach?

PS Czy jeżeli wymienię mobo to czy będę musiał przeinstalowywać system? Da się np. wybrać naprawę systemu aby nie utracić plików itd.?

Niekoniecznie, ale czasami są problemy ze stabilnością, dlatego lepiej przeinstalować. Może być też tak że os po prostu nie odpali po zmianie płyty.

No oke, wymieniłem już płytę główną, zasilacz i ramy. Był konieczny format ale niestety, procka nie udało mi się odblokować. Co w takim wypadku najlepiej zrobić aby uzyskać jak największy przyrost wydajności (głównie zależy mi na BF3 1920x1080 z Med/High ustawiami)? Wymiana procka + GPU? Jak tak to na jakie? Zauważyłem ostatnio jakieś wersje FX procesorów od AMD, czym się różnią od tych zwykłych? Myślę, że na te 2 podzespoły chciałbym wydać max do 1000-1100 zł.

EDIT:

http://www.agito.pl/procesor-amd-phenom … 299-431459

http://www.agito.pl/karta-graficzna-his … 248-485338 / http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=10 … ver-Clock-

Było by ok? Może coś zmienić?

Procesor OK, HIS-a średnio kojarzę, Gigabyte jest niezły,ale suszy na fabrycznych ustawieniach wentylatorów, trzeba ręcznie ustawić zakresy np. w MSI Afterburner i nastaje błoga cisza. Jedyna wada, jaką przyuważyłem.

Rozważ jeszcze MSI Radeon HD6850 Cyclone OC. Jest jeszcze jakaś poprawiona wersja V2, ale co poprawili to nie wiem, bo ostatnio nie mam czasu na śledzenie takich drobnostek :wink:

A mógłbyś mi jeszcze wycenić te części z 1 posta? Chciałbym sprzedać wszystko oprócz obudowy. Najlepiej jakbyś wycenił każdą część z osobna - byłbym wdzięczny :slight_smile:

Niestety, musisz poczekać na kogoś innego, bo średnio się znam na wycenie (BTW : procesor się odblokowuje do czterech??)

No to czekam na kogoś kto mógłby mi orientacyjnie powiedzieć za ile mogę powystawiać na allegro te części.

CPU ~250-300 zł

RAM ~100 zł

MOBO ~100-200 zł (tu to nie wiem za bardzo)

GPU ~300-350 zł może więcej

Ceny są orientacyjne, popatrz na allegro po ile stoją podobne komponenty.