Modernizacja komputera na cichszy

Witam. Komputer już posiadam jakiś czas i coraz głośniej chodzi…najbardziej gdy uruchamiam jakąś grę…wtedy wyje tak że nie da się normalnie użytkować a że mieszkam w kawalerce to jest to problematyczne. Komputer był czyszczony z kurzu w serwisie…koleś odłączył jeszcze jeden wiatraczek i wziął 100zł a komp po jakimś czasie znów głośno chodzi. Dlatego mam prośbę…jak ktoś ma jakiś sprawdzony sprzęt…w miarę tani i niezbyt głośny to czekam na poradę.

Zawartość mojego blaszaka:
Procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+
Płyta główna: Gigabyte M68M-S2P
Pamięć: 4 GB
Karta Graficzna: AMD Radeon HD 5770
Wentylator na procku: Alpine 64 PC
Zasilacz:Fortron FSP400-60APN
Dysk twardy: Samsung HD 103SJ

Nie zależy mi na wymianie całego sprzętu…chyba że to będzie ostateczność…po prostu co by tu można wymienić aby wyciszyć sprzęt.

Nie tyle wymienić, co rozmontować chłodzenie procesora, oś wentylatora. Wszystko oczyścić, odkurzyć, umyć benzyną ekstrakcyjną, zastosować dobrą pastę termoprzewodzącą, nasmarować kropelką oleju samochodowego (silnikowego!) oś wentylatora, zmontować wszystko i wsio.
Podobnie zrobić z chłodzeniem karty graficznej a nawet zasilacza, bo sprzęt ma chyba swoje lata?

Dokładnie…sprzęt ma już swoje lata :slight_smile: Do oglądania filmów…słuchania muzyki…przeglądania internetu i grania w proste gierki spokojnie mi wystarcza. Niestety jego głośna praca denerwuje a po ostatniej wizycie w serwisie gdzie za 100zł serwisant przedmuchał z kurzu i odłączył jeden wiatraczek trochę mnie zniechęciło i pomyślałem że może już czas wymienić jakiś komponent na nowszy.

[quote=“johnislaw, post:1, topic:524805”]
Witam. Komputer już posiadam jakiś czas i coraz głośniej chodzi…

[/quote]Cześć,
zacznij od zlokalizowania źródeł hałasu. Zdejmij obudowę i nausznie wskaż, które konkretnie części są najgłośniejsze.

Co prawda można złożyć praktycznie bezgłośny komputer z dwoma wentylatorami (na CPU 120 mm i z półpasywnym zasilaczem), SSD, lecz to byłby wydatek rzędu 2000 zł, przeto sprawdziłbym wpierw inne możliwości.

[quote=“johnislaw, post:3, topic:524805”]
odłączył jeden wiatraczek
[/quote]Który konkretnie? Wymienił pastę termoprzewodzącą na grafice i procesorze? Zrobił coś jeszcze?

PS
jaki model obudowy posiadasz w tym zestawie?

Z tego co wiem pasta była wymieniana a wiatraczek wyłączył z tyłu na obudowie. Model obudowy Cooler Master: Elite 332

Wymień wentylator w zasilaczu. Ten fortron ma 29db, a już po latach, to szumi nieznośnie.
SilentiumPC wentylator Zephyr 140x140x25mm 8,9dBA BOX

Ok a czy jest możliwe że przy uruchamianiu gier chodzi głośniej wentylator w zasilaczu? Stawiałem bardziej na ten od procka…

Radzę skupić się na wentylatorze procesora, o ile wierzysz, że gość w ogóle wymienił pastę termoprzewodzą. Możesz to samodzielnie zrobić. Wymontowanie wentylatora jest stosunkowo łatwe, a potem tylko to: https://www.youtube.com/watch?v=OQ91-ztDoLY Ja stosuję olej silnikowy, samochodowy. Starczy spokojnie na kilka lat.

Czy tak trudno sprawdzić, która dokładnie część/części są najgłośniejsze?

Tak, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na “prąd”, wytwarza się więcej ciepła ze strat i trzeba to schłodzić bardziej niż bez obciążenia. Tak łopatologicznie tłumacząc.

To pierwsze mi przyszło do głowy.
Ja w swoim po pierwsze założyłem lepsze chłodzenie, Spartan pro był tani i miał dobre opinie, w biosie ustawiłem mu profil “silent” i 200rpm przekracza tylko gdy faktycznie musi.
Jako że w budzie mam miejsce na 4 wentylatory 80mm to dokupiłem przejściówkę z molexa na 6 wentylatorów, zamieniając kable zmniejszyłem napięcie, wszystkie wiatraki kręcę się wolno i cicho, jedyne co słychać to dyski.

[quote=“daras28-82, post:10, topic:524805”]
To pierwsze mi przyszło do głowy.
Ja w swoim po pierwsze założyłem lepsze chłodzenie, Spartan pro był tani i miał dobre opinie, w biosie ustawiłem mu profil “silent” i 200rpm przekracza tylko gdy faktycznie musi.
Jako że w budzie mam miejsce na 4 wentylatory 80mm to dokupiłem przejściówkę z molexa na 6 wentylatorów, zamieniając kable zmniejszyłem napięcie, wszystkie wiatraki kręcę się wolno i cicho, jedyne co słychać to dyski.
[/quote]Tylko że tutaj radzimy na razie na ślepo, bo autor nie jest w stanie określić co dokładnie się dzieje. Nawet do końca nie wiadomo co było robione przy naprawie. Poza tym mamy problem innej natury raczej. Zapewne chodzi o zużycie się konkretnych elementów chłodzenia i samo zmniejszenie obrotów może dać negatywne skutki, ale to na razie tylko domysły.

200 RPM? Przecież, to na minimalnych chodzi na 800 obrotach.

Najgłośniejsze sa wiatraki od procesora, wymień procesor co za tym idzie płytę główna, dobry tani procek amd+płyta to jakieś ~500-600 zł za dodatkowe 180 masz chłodzenie noctua sam mam takowe w pełnym stresie poniżej 20 decybeli (porównywalne do lekkiego szumu liści) laptopy maja powyżej 30 decybeli

Chwila, żeby wymienić chłodzenie procesora trzeba cały proc i płytę wymieniać?

200rpm, tak steruje płyta/bios.

[quote=“daras28-82, post:13, topic:524805, full:true”]
Chwila, żeby wymienić chłodzenie procesora trzeba cały proc i płytę wymieniać?
[/quote]Nie, wystarczy sam wentylator na radiatorze lub od razu można kupić np. konstrukcje a’la wspomniany Spartan PRO (proponuję z 120mm wentylatorem).

[quote=“daras28-82, post:14, topic:524805, full:true”]
200rpm, tak steruje płyta/bios.
[/quote]Raczej błędnie interpretujesz Ty lub program.

To ja wiem ale post gdzieś wyżej tak zasugerował.
Możliwe że wskazania są złe bo “Coretemp” pokazuje zero stopni w stanie spoczynku.
Wentyl jednak pozostaje bezgłośny.
W przypadku jednak “defaultowego” ustawienia staje się upierdliwy.

Po wymianie sprzętu (wentylatorków)jak poradzili koledzy ustaw w biosie prace wentylatorka cpu jak najniżejsz ale sprawdzaj temp żeby nie przesadzić, wgraj msi afterburner(do karty graficznej) i tam też ustaw jak najniższe obroty i kontroluj temperatury.

[quote=“kentaro, post:17, topic:524805, full:true”]
Po wymianie sprzętu (wentylatorków)jak poradzili koledzy ustaw w biosie prace wentylatorka cpu jak najniżejsz ale sprawdzaj temp żeby nie przesadzić, wgraj msi afterburner(do karty graficznej) i tam też ustaw jak najniższe obroty i kontroluj temperatury.
[/quote]Obie rzeczy można ustawić na krzywych w

Dzięki za tyle porad i odpowiedzi…już chciałem kupić ten Spartan PRO ale zauważyłem że ma wiatrak ustawiony bokiem a nie do góry jak jest u mnie teraz. Ponieważ mam w obudowie taką tubę jak na zdjęciu

to nie wiem czy taki radiator będzie pasował…ewentualnie demontaż tej tuby.

Usuń to.
Ja miałem tubę od zasilacza, aż do coolera. Pewnie- pousuwałem pieruństwo, wymieniłem cooler na dobry, cichy, wymieniłem zasilacz, to te wynalazki tylko by przeszkadzały.
Mam cicho, mam niskie temperatury.