Modernizacja komputera na cichszy

(johnisław) #1

Witam. Komputer już posiadam jakiś czas i coraz głośniej chodzi…najbardziej gdy uruchamiam jakąś grę…wtedy wyje tak że nie da się normalnie użytkować a że mieszkam w kawalerce to jest to problematyczne. Komputer był czyszczony z kurzu w serwisie…koleś odłączył jeszcze jeden wiatraczek i wziął 100zł a komp po jakimś czasie znów głośno chodzi. Dlatego mam prośbę…jak ktoś ma jakiś sprawdzony sprzęt…w miarę tani i niezbyt głośny to czekam na poradę.

Zawartość mojego blaszaka:
Procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+
Płyta główna: Gigabyte M68M-S2P
Pamięć: 4 GB
Karta Graficzna: AMD Radeon HD 5770
Wentylator na procku: Alpine 64 PC
Zasilacz:Fortron FSP400-60APN
Dysk twardy: Samsung HD 103SJ

Nie zależy mi na wymianie całego sprzętu…chyba że to będzie ostateczność…po prostu co by tu można wymienić aby wyciszyć sprzęt.

(Astor44) #2

Nie tyle wymienić, co rozmontować chłodzenie procesora, oś wentylatora. Wszystko oczyścić, odkurzyć, umyć benzyną ekstrakcyjną, zastosować dobrą pastę termoprzewodzącą, nasmarować kropelką oleju samochodowego (silnikowego!) oś wentylatora, zmontować wszystko i wsio.
Podobnie zrobić z chłodzeniem karty graficznej a nawet zasilacza, bo sprzęt ma chyba swoje lata?

(johnisław) #3

Dokładnie…sprzęt ma już swoje lata :slight_smile: Do oglądania filmów…słuchania muzyki…przeglądania internetu i grania w proste gierki spokojnie mi wystarcza. Niestety jego głośna praca denerwuje a po ostatniej wizycie w serwisie gdzie za 100zł serwisant przedmuchał z kurzu i odłączył jeden wiatraczek trochę mnie zniechęciło i pomyślałem że może już czas wymienić jakiś komponent na nowszy.

(nietopyrz) #4

[quote=“johnislaw, post:1, topic:524805”]
Witam. Komputer już posiadam jakiś czas i coraz głośniej chodzi…

[/quote]Cześć,
zacznij od zlokalizowania źródeł hałasu. Zdejmij obudowę i nausznie wskaż, które konkretnie części są najgłośniejsze.

Co prawda można złożyć praktycznie bezgłośny komputer z dwoma wentylatorami (na CPU 120 mm i z półpasywnym zasilaczem), SSD, lecz to byłby wydatek rzędu 2000 zł, przeto sprawdziłbym wpierw inne możliwości.

[quote=“johnislaw, post:3, topic:524805”]
odłączył jeden wiatraczek
[/quote]Który konkretnie? Wymienił pastę termoprzewodzącą na grafice i procesorze? Zrobił coś jeszcze?

PS
jaki model obudowy posiadasz w tym zestawie?

(johnisław) #5

Z tego co wiem pasta była wymieniana a wiatraczek wyłączył z tyłu na obudowie. Model obudowy Cooler Master: Elite 332

(Bogdan_G) #6

Wymień wentylator w zasilaczu. Ten fortron ma 29db, a już po latach, to szumi nieznośnie.
SilentiumPC wentylator Zephyr 140x140x25mm 8,9dBA BOX

(johnisław) #7

Ok a czy jest możliwe że przy uruchamianiu gier chodzi głośniej wentylator w zasilaczu? Stawiałem bardziej na ten od procka…

(Astor44) #8

Radzę skupić się na wentylatorze procesora, o ile wierzysz, że gość w ogóle wymienił pastę termoprzewodzą. Możesz to samodzielnie zrobić. Wymontowanie wentylatora jest stosunkowo łatwe, a potem tylko to: https://www.youtube.com/watch?v=OQ91-ztDoLY Ja stosuję olej silnikowy, samochodowy. Starczy spokojnie na kilka lat.

(nietopyrz) #9

Czy tak trudno sprawdzić, która dokładnie część/części są najgłośniejsze?

Tak, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na “prąd”, wytwarza się więcej ciepła ze strat i trzeba to schłodzić bardziej niż bez obciążenia. Tak łopatologicznie tłumacząc.

(daras28-82) #10

To pierwsze mi przyszło do głowy.
Ja w swoim po pierwsze założyłem lepsze chłodzenie, Spartan pro był tani i miał dobre opinie, w biosie ustawiłem mu profil “silent” i 200rpm przekracza tylko gdy faktycznie musi.
Jako że w budzie mam miejsce na 4 wentylatory 80mm to dokupiłem przejściówkę z molexa na 6 wentylatorów, zamieniając kable zmniejszyłem napięcie, wszystkie wiatraki kręcę się wolno i cicho, jedyne co słychać to dyski.

(nietopyrz) #11

[quote=“daras28-82, post:10, topic:524805”]
To pierwsze mi przyszło do głowy.
Ja w swoim po pierwsze założyłem lepsze chłodzenie, Spartan pro był tani i miał dobre opinie, w biosie ustawiłem mu profil “silent” i 200rpm przekracza tylko gdy faktycznie musi.
Jako że w budzie mam miejsce na 4 wentylatory 80mm to dokupiłem przejściówkę z molexa na 6 wentylatorów, zamieniając kable zmniejszyłem napięcie, wszystkie wiatraki kręcę się wolno i cicho, jedyne co słychać to dyski.
[/quote]Tylko że tutaj radzimy na razie na ślepo, bo autor nie jest w stanie określić co dokładnie się dzieje. Nawet do końca nie wiadomo co było robione przy naprawie. Poza tym mamy problem innej natury raczej. Zapewne chodzi o zużycie się konkretnych elementów chłodzenia i samo zmniejszenie obrotów może dać negatywne skutki, ale to na razie tylko domysły.

200 RPM? Przecież, to na minimalnych chodzi na 800 obrotach.

(Majster1942) #12

Najgłośniejsze sa wiatraki od procesora, wymień procesor co za tym idzie płytę główna, dobry tani procek amd+płyta to jakieś ~500-600 zł za dodatkowe 180 masz chłodzenie noctua sam mam takowe w pełnym stresie poniżej 20 decybeli (porównywalne do lekkiego szumu liści) laptopy maja powyżej 30 decybeli

(daras28-82) #13

Chwila, żeby wymienić chłodzenie procesora trzeba cały proc i płytę wymieniać?

(daras28-82) #14

200rpm, tak steruje płyta/bios.

(nietopyrz) #15

[quote=“daras28-82, post:13, topic:524805, full:true”]
Chwila, żeby wymienić chłodzenie procesora trzeba cały proc i płytę wymieniać?
[/quote]Nie, wystarczy sam wentylator na radiatorze lub od razu można kupić np. konstrukcje a’la wspomniany Spartan PRO (proponuję z 120mm wentylatorem).

[quote=“daras28-82, post:14, topic:524805, full:true”]
200rpm, tak steruje płyta/bios.
[/quote]Raczej błędnie interpretujesz Ty lub program.

(daras28-82) #16

To ja wiem ale post gdzieś wyżej tak zasugerował.
Możliwe że wskazania są złe bo “Coretemp” pokazuje zero stopni w stanie spoczynku.
Wentyl jednak pozostaje bezgłośny.
W przypadku jednak “defaultowego” ustawienia staje się upierdliwy.

Po wymianie sprzętu (wentylatorków)jak poradzili koledzy ustaw w biosie prace wentylatorka cpu jak najniżejsz ale sprawdzaj temp żeby nie przesadzić, wgraj msi afterburner(do karty graficznej) i tam też ustaw jak najniższe obroty i kontroluj temperatury.

(nietopyrz) #18

[quote=“kentaro, post:17, topic:524805, full:true”]
Po wymianie sprzętu (wentylatorków)jak poradzili koledzy ustaw w biosie prace wentylatorka cpu jak najniżejsz ale sprawdzaj temp żeby nie przesadzić, wgraj msi afterburner(do karty graficznej) i tam też ustaw jak najniższe obroty i kontroluj temperatury.
[/quote]Obie rzeczy można ustawić na krzywych w

(johnisław) #19

Dzięki za tyle porad i odpowiedzi…już chciałem kupić ten Spartan PRO ale zauważyłem że ma wiatrak ustawiony bokiem a nie do góry jak jest u mnie teraz. Ponieważ mam w obudowie taką tubę jak na zdjęciu

to nie wiem czy taki radiator będzie pasował…ewentualnie demontaż tej tuby.

(Bogdan_G) #20

Usuń to.
Ja miałem tubę od zasilacza, aż do coolera. Pewnie- pousuwałem pieruństwo, wymieniłem cooler na dobry, cichy, wymieniłem zasilacz, to te wynalazki tylko by przeszkadzały.
Mam cicho, mam niskie temperatury.