Modernizacja komputera pod gry 1300 zł, R9 280X oraz i5 4590

Witam. W chwili obecnej posiadam zestaw z kartą R9 280X oraz procesorem i5 4590 + 8 GB Ram. Zastanawiam się jak zmodernizować kompa w kwocie max do 1300 zł- w grę wchodzi albo wymiana karty graficznej na RX580 (ewent.GTX 1060), lub wymiana procesora na jakiś używany I7 4790 z Allegro. Co da mi większy przyrost mocy w grach takich jak Starwars Battlefront II, Titanfall 2 czy BF1 oraz BF4 - wymiana karty czy procka na mocniejszy ? Dzięki za porady

Karta. Zdecydowanie. Potem procek.

1 polubienie

Siema,
masz dobry 4 wątkowy procesor z niezłym turbo. Trzymałbym go ile tylko się da. Do tego Palit 1060 JetStream 6GB (karta jakieś 50% szybsza albo i lepiej) i będzie petarda.

W pełni zgadzam się z użytkownikiem @nietopyrz, jednak dołożyłbym jeszcze z raz pamięci RAM.

Nie do końca jestem o tym przekonany. Np. w takim BF4 (w którą to gram najwięcej) moja stara karta R9 280 X w API Mantle (tak wciąż działa) miażdży tego całego GTX-a 1060 6GB . Wiem bo miałem i porównywałem. Jeśli już to w grę wchodzi raczej tylko karta RX 580.

Cena Radeonów jest obecnie wywindowana przez podaż zjedzoną przez górników. Do gier w tych cenach zakup kompletnie nieopłacalny.

Ceny Radeona RX 580 i GTX-a 1060 6GB są porównywalne. No może RX kosztuje ok.100-200 zł więcej. Po 2-3 latach ten GTX 1060 dostanie od RX-a 580 takie baty w wydajności, że nie będzie czego zbierać. Nigdy więcej żadnej karty od zielonych.

Faktycznie karty zielonych szybciej się starzeją.
Autorze zwróć uwagę na te 8 GB RAM. 12 było by w sam raz ale jak wiadomo powszechnie robi się duallki zatem 16 GB.
Trochę dziwne że 280x Ci już nie starcza bo to całkiem niezła karta.

1 polubienie

W sumie wystarcza, ale chciałem poznać opinie innych :slight_smile:

Chyba 300-400 a wtedy zbliżamy się ceną do 1070 gtx. Zrobisz jak chcesz. Twoja kasa. Długi czas polecałem RXy, ale jak były w odpowiedniej relacji jakości do ceny. Teraz niestety mają ów wartość zaburzoną. W każdym razie mój głos na wymianę grafiki.

To ja głosuję za dokupieniem więcej RAM, uzbieraniem trochę więcej gotówki i powtórzeniem pytania na forum :slight_smile:

Właśnie miałem ten uczuć, że autor wie lepiej :wink:

1 polubienie

Kto pyta nie błądzi. Czy nie razi was te 8 GB RAM? Może i starczy jak się porządnie wykastruje Windowsa z programów w tle…

Jeżeli nie odczuwa braku, to nie ma o czym mówić. Gra też głównie w takie gierki, że 16GB nie jest potrzebne.

Wszystko zależy od zadań jakie się komputerowi stawia :wink:

Nigdy za dużo ramu, zawsze się zaśmieci system o ile nie jest się ekspertem z dobrychprogramów, dlatego polecam każdemu kto ma lekko za mało.

EDIT: @nietopyrz cofamy się w czasie? Odpowiadasz na moją tezę zanim ją postawię? :wink:

300-400 zł droższe ?? Gdzie Ty sprawdzasz te ceny ??

Na brak Ram-u nie narzekam na razie. Wszystko śmiga z 8 GB Ram jak na razie bez żadnego problemu. Może dlatego że kompa używam tylko i wyłącznie do gier i oprócz gier nie mam żadnych innych wymagających programów czy aplikacji.

Poproszę o linka do karty, którą byłbyś skłonny dziś kupić.

http://allegro.pl/sapphire-nitro-radeon-rx-580-4gb-gddr5-overclock-i7091186540.html lub http://allegro.pl/hit-sapphire-8gb-rx580-pulse-fvat-24h-od-reki-i7097214564.html

Realna cena tych modeli to jakieś 1100zł. Wszystko powyżej to przepłacanie.