Modernizacja komputera pod montaż wideo i grafikę

Witajcie, posiadam komputer w procesorem i7-3770K i 16GB Ram. Myślę, że czas nieco odświeżyć komponenty komputera. Nie interesują mnie gry, głównie obróbka grafiki i montaż wideo w programach ze stajni Adobe (oczywiście amatorsko :slight_smile:) . No i co wybrać? Intel czy AMD? Na procesor chciałbym wydać około 1500 zł + płyta główna około 800 zł. Do tego dojdzie na razie 32 GB Ram (docelowo 64GB) - jakieś 3200MHz i CL16. O ile ram i płytę sobie dobiorę, to mam problem z procesorem. Czytam i porównuję testy różne i raz skłaniam się ku intelowi, za chwilę AMD, po chwili znowu Intel i tak w kółko no i mam pustkę… Co macie i jak Wam się sprawdza?

Pod to zastosowanie to tylko i wyłącznie AMD.
Bazooka ma dobre wyniki temperatur w B550.

Ryzen 7 sobie spoko poradzi:

32GB w 2 kościach i 3200MHz:

No nie byłbym taki pewien
https://pclab.pl/art82350.html



Programy Adobe raczej średnio nadają się do amatorskiej obróbki grafiki i wideo. Swoją siłę pokazują na maszynach 16 core+ a to już są znacznie wyższe koszty.

Ryzen 3950x kosztuje 3500zł
Intel 9980xe 10 tysięcy złotych !!!
Myślisz że warto płacić czterokrotność ceny dla 1% nawet dla 10% nie warto

A coś tańszego to ryzen 3700x kosztuje 1400zł
Intel 9900k 2 tysie
Różnica wydajności pomiędzy tymi dwoma to 1-5% przepłacasz 1/4 ceny.
Amd wypuści nowe procki na tej samej podstawce i będziesz mógł wymienić na jeszcze lepsze u intela za pewno będziesz musiał dołożyć kolejną kase na podstawke i kupujać przy tym znowu przepłacony procesor.

@anon47021787 Idź trolować gdzie indziej…

1 polubienie

A powiedzcie mi wlasnie jak to jest z tym Adobe… Jedni pusza, ze lepiej mniej rdzeni a wyzsze taktowanie, bo Adobe nie lubi duzej ilosci rdzeni. Drudzy mowia, ze nawet mniejsze taktowanie byle jak najwiecej rdzeni… Niby testy pokazuja, ze im wiecej rdzeni tym lepiej…

W takich programach od obróbki oba fakty mają znaczenie oraz cache o czym spora ludzi zapomina.

W grach tylko 4-6 rdzeni jeśli mowa o direct x i tu będzie liczyć się moc tych rdzeni.
Gry na silniku vulkan już potrafią wycisnąć moc z wielordzeniowych procesorów.

@mihuu Jak będziesz kupować podzespoły to patrz po innych sklepach niż x-kom
Bo wcale takie dobry nie jest i jest przereklamowany a reklamy kosztują a na kim sobie cene odbije na klientach czyli m.in. na tobie i kupując tego samego kompa w x-kom możesz nawet przepłacić 500zł zakładając że przepłacasz po 50-100zł na każdy komponent.

Np taki Proline 1355zł
X-kom 1400zł
za 3700x procesor

Nawet już media expert oraz eruro agd sprzedają taniej od tego x-komu

Twoje informacje są co najmniej sprzed 2 lat - o tyle lat jesteś zacofany.



To są ceny z najdroższego sklepu komputerowego w Polsce.
Moje założenie jest takie, że programy Adobe nie nadają się do amatorskiej pracy bo wymagają silnego sprzętu. Moim zdaniem w tym przypadku do amatorskiej obróbki wystarczy dobra karta graficzna z akceleracją GPU i w ogóle sprzętu nie trzeba wymieniać. Do karty graficznej trzeba dobrać odpowiednie oprogramowanie, która ją wykorzysta. Nawet średniej klasy karta graficzna może być 3 x szybsza od dobrego i drogiego procka.

@Quassar Idź pieprzyć głupoty gdzie indziej.

Amatorska praca czy nie amatorska 1400zł to nadal 1400zł - a nie 2 tys, nie ma sensu w obu przypadkach przepłacać za to samo i mieć mniejsze możliwości rozbudowy w przyszłości.

Gdyby nie ryzeny to byś dalej bulił 10k za High endowego procka zmiast 5.5k kiedy 3950x kosztuje 3.5k nadal zostaje 2k złotych w kieszeni za które można kupić dodatkową paczke ram m.in albo w dysk bo magazyn na kopie zawsze powinno sie mieć jak ktoś jeszcze nie ma.

Jak już napisałem wyżej moim zdaniem nie ma w ogóle potrzeby w tym przypadku wydawania pieniędzy na jakikolwiek procesor. Wystarczy karta graficzna obsługująca CUDA. Ja na tym kończę a @mihuu niech sam zdecyduje.

P.S. Subskrypcja Photoshop+Premiere Pro kosztuje ok 5 tys. zł/rok.

Obecnie posiadam kartę GTX 760 - niestety chyba nie jest wspierana przez Premiere… W opcjach eksportu mam tylko Software encoding. Kolego@Mark7 - jak można wejść w takie okienko statusu kodowania z tym użyciem procesora i grafiki? U mnie podejrzewam koduje głównie procesor i teraz pytanie. Czy jeżeli kupiłbym lepszą kartę, wspierającą CUDA w Premiere, to wówczas miałbym pewnie opcję Hardware encoding i wtedy tylko grafika koduje, czy procesor też tylko w mniejszym stopniu? Bo może faktycznie zamiast wymiany procesora, płyty i pamięci - bardziej kalkulowałoby się wymienić kartę graficzną?

Najważniejsze jest, co ostatecznie bardziej przyspieszy kodowanie… Sama wymiana grafiki, czy procesora z ramem i płytą?

@mihuu Naprawdę szczerze ci odradzam używanie A.Premiere - ma bardzo wysokie wymagania. (min proc. Intela gen. 6 albo odpowiednik AMD, grafika min. GTX 970 albo odpowiednik AMD). Tu masz szczegóły:
https://helpx.adobe.com/pl/premiere-pro/system-requirements.html#hardware-acceleration-system-requirements
Da się wymusić użycie czegoś “mniejszego” (jest w necie jak to zrobić) ale to będzie męczarnia.
Ja na twoim miejscu poszedłbym w grafikę i jakiś inny program do obróbki wideo - jest mnóstwo dem do testowania. Grafika (taka za 1500-2000zł) daje średnio 60-75% mocy potrzebnej do obróbki poza tym wsadzisz ją do każdej nowej płyty głównej PC a z procesorami różnie bywa nawet u AMD. Do celów amatorskich (fullHD) 16 GB RAMu całkowicie wystarcza - no chyba, że będziesz chciał obrabiać filmy 4K.

P.S. Wypróbuj to:
https://www.cyberlink.com/products/powerdirector-video-editing-software-ultimate/specs_en_US.html
Ma bardzo niskie wymagania ale potrafi wykorzystać najnowsze procki klasy Intel gen.10 i NVidię RTX.
Cena też nie zwala z nóg.

Nawet nie tyle, pamiętam, że 1660/2060 powinna być zgodna, a to koszty poniżej 1500.

Przecież macie internet to można łato sprawdzić…

A można by zmusić jakoś moją obecną kartę do współpracy i przyspieszenia - czyli sprzętowego eksportu do pliku?Karta niby i tak działa, bo mam sekwencje podświetlone na żółto, nie mam aktywnego tylko sprzętowego wspierania przy renderowaniu do pliku.

… ale Ty masz jakaś kartę w tym komputerze, bo ze specyfikacji wynika, że jest tam 10 letnia integra Intela, która z nazwą “karta graficzna” ma tyle samo wspólnego, co maluch z nowoczesną motoryzacją. :slight_smile:

Ta karta już obsługuje NVidia CUDA - ściągnij jakieś demo i przetestuj z akceleracją i bez. Najlepiej na krótkim 1 minutowym filmiku i porównaj czasy.

Wiem, że obsługuje CUDA, ale problem w tym, że Premiere nie ma jej chyba na liście kart certyfikowanych, stąd też chyba mam nieaktywną opcję Hardware encoding podczas eksportowania wideo do pliku. Dlatego moje pytanie czy można coś, gdzieś, jakoś oszukać Premiere aby poszło to na mojej karcie :slight_smile: Testuje obecnie Premiere Pro 2020.

A tak przy okazji w jaką kartę warto byłoby teraz zainwestować pod kątem wideo i grafiki? Bo może faktycznie zaczął bym od jej wymiany. Czy np. Geforce GTX-1660 OC 6G jest jeszcze sensownym rozwiązaniem? Czy może dołożyć i kupić coś lepszego?

Poczekać na 3060(Ti).