Modernizacja komputera

(pawelle146) #1

Witam.

Posiadam komputer Medion o następującej specyfikacji:

płyta główna MSI MS-7707;

procesor Pentium G630 2.7 GHz;

karta graficzna Asus Radeon EAX1300HM512 128Mb;

ram 2x2Gb DDR3 1333MHz;

dysk twardy Sata 320 Gb;

nagrywarka DVD-RW  Sata;

obudowa B-KOYA;

zasilacz FORTRON 250W;

Obudowa jest nieco mniejsza niż zwykła i zasilacz jest zamontowany na górze z wentylatorem skierowanym do tyłu (wentylator ma 80mm).

Chciałbym wymienić moją obecną kartę graficzną na Geforce GTX 750ti, aby dało się pograć w ETS 2 i kilka nowszych gier wyścigowych i rajdowych oraz 

przynajmniej w FIFĘ 12. Z tego co wiem, muszę wymienić również zasilacz i chciałbym upewnić się, czy ten:

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-seasonic-ss-350-es-350w-738609/

będzie odpowiedni. Chciałem FORTRONA, ale nigdzie nie mogłem znaleźć takiego 350 W z certyfikatem co najmniej 80 plus i wentylatorem na tył. A może potrzebny jest zasilacz 400W? A może wystarczy 300W? Ale chciałbym, aby miał on wentylator 80mm skierowany na tył obudowy, aby nie mieć problemów z temperaturą wewnątrz obudowy. Proszę o sugestie takich zasilaczy.

I jeszcze jedno. Mam na płycie głównej chyba pci-e 2.0 (bo znalazłem w internecie msi ms-7707 specs i tak było tam napisane), a GTX 750ti ma pci-e 3.0,

więc czy ten Geforce będzie poprawnie u mnie działać?

Proszę o pomoc

(januszek) #2

Być może masz płytę MEDION a nie MSI? Jeśli tak, to zobacz tu: http://www.userbenchmark.com/System/Medion-MS-7707/6056

Co do mocy zasilacza - policz sobie kalkulatorem: http://outervision.com/power-supply-calculator#Basic

ps. na moje oko, potrzebujesz zasilacza ok 400W.

(pawelle146) #3

Czy może ktoś wie jak sprawdzić czy mam płytę msi czy medion?

Na  karcie gwarancyjnej mam napisane, że płyta to “msi ms 7707” oraz dalej SN(chyba znaczy “serial number”):B416672660. Może poinformują mnie o tym

jakieś oznaczenia na samej płycie?

Januszek, przeliczyłem moc kalkulatorem i wyszło mi:

"Load Wattage : 234 W

Recommended UPS Rating: 500 VA

Recommended PSU Wattage: 284 W

Amperage (combined):

+3.3 V      +5V         +12V

9.2 A        11.1A       16.5A

86 W              198 W

Czyżby to znaczyło, że jednak wystarczy zasilacz 300 lub 350W. Czy raczej kupić zasilacz 400W.

(januszek) #4

Coś źle Ci wyszło bo sam GTX 750TI w stresie to ok 200W :slight_smile: Kup więc 400-450W. Ja osobiście jestem fanem Corsaira. Czyli np: VS450 450W 80PLUS.

Co do rozpoznania płyty - odkręć pokrywę obudowy i zobacz, być może coś tam gdzieś jest oznaczone. Może też być informacja na ekranie startowym albo w BIOS-ie etc.

Kiedy już kupisz zasilacz to będziesz mógł od kogoś znajomego pożyczyć kartę graficzną i sprawdzić czy będzie działać na Twojej płycie.

(pawelle146) #5

Januszek, gdy pierwszy raz obliczałem moc zasilacza miałem opcję “overvolatage” w karcie graficznej nastawioną na 0% i wyszło

mi 284 W. Przeliczyłem jeszcze raz dla opcji “overvoltage” nastawionej na 49% i faktycznie wyszło mi 366W, czyli, jak mówiłeś potrzeba

zasilacza ok 400 W. Czy to “overvoltage” oznacza, pod jak dużym obciążeniem jest karta graficzna? Zmniejszyłem też “core clock” i wyszło

mi 388W. Jest tam jeszcze “memory clock”, którego nie ruszałem. Napisz mi, czy te trzy opcje oznaczają w jakiś sposób obciążenie karty

graficznej. Faktycznie, w internecie znalazłem, że GTX 750 ti po obciążeniem pobiera ok. 200 W.

Co do tego Corsaira chyba go nie kupię, bo, jak pisałem, mam obudowę, do której lepiej włożyć zasilacz z wentylatorem skierowanym w tył.

Ale chyba kupię jakiś zasilacz 400, 450W, a taki łatwo znaleźć.

(pawelle146) #6

Temat do zamknięcia.

Kupię chyba tę kartę GTX 750ti:

http://komputerownia.iai-shop.com/product-pol-3492-GEFORCE-GTX-750Ti-2GB-__-DVI-VGA-HDMI.html,

bo ma ona złącze pci-e 2.0, a o zasilacz podpytam jeszcze w sklepie.

(nietopyrz) #7

Za dodatkowe 75 zł masz GTX 1050 2GB, który jest dwa razy szybsza. Pobór, pi razy drzwi, na tym samym poziomie.

Jeśli 750, to tylko używaną do ok. 300 zł.

(pawelle146) #8

Rzeczywiście, nie zauważyłem, GTX 1050 bardziej się opłaca, dziękuję.