Modernizacja laptopa ASUS X51RL-AP025A - RAM, CPU, system

Mam laptopa ASUS X51RL-AP025A który już swoje lata ma ale nadal jest to dość porządny sprzęt w dobrym stanie jednak przy okazji czyszczenia pomyślałem że przydało by się go lekko odświeżyć. 

  • Przeglądarka Google Chrome.
  • 2-3 proste gry z Origin typu Zuma.

Z racji że laptop obecnie działa na systemie Windows Vista 32bit i ma 2GB pamięci RAM mam kilka pytań.

  1. Ile maksymalnie pamięci RAM obsługuje ten model (znalazłem sprzeczne informacje)?
  2. Jaki mocniejszy procesor mogę w nim zainstalować? Płyta ogarnie dowolny pod Socket P?
  3. Czy nie będzie problemu ze sterownikami dla Windows 10 do leciwego układu Radeon Xpress 1100 (oficjalnie na stronie są do maks Visty 32 i 64 bit)? Czy może system sam wykryje i jako tako będzie to działało?
  4. Czy nie będzie problemu z instalacją Windows 10?

Co do ostatniego pytania to już spieszę z wyjaśnieniem - zarówno Chrome jak i Origin niedługo przestaną mieć wsparcie dla starszych systemów jak Windows XP i Windows Vista (od dłuższego czasu wyświetlają komunikaty o tym) a nie chcę żeby oprogramowanie zostało stare i dziurawe. 10 działa żwawo na innych moich komputerach w tym tablecie z 1GB RAM (choć tutaj nie ma rewelacji jak można się spodziewać). Wydaje mi się że lepiej radzi sobie z małą ilością ramu niż np. Windows 7 więc myślę że 10 to dobry wybór dla tego laptopa. Ważnym aspektem jest także to że Windows 10 aktualizuje się w zasadzie sam bez ingerencji użytkownika co jest dla mnie ważnym plusem. Użytkownik tego laptopa raczej średnio ogarnia tematy “komputerowe” oraz aktualność oprogramowania ma w poważaniu a używa komputera m.in. do bankowości internetowej. Chrome również sam się aktualizuje i w przypadku tej przeglądarki odpada problem z aktualizowaniem flasha. To samo Edge. Origin również sam się aktualizuje ale to nie jest aż tak istotne :wink: To wszystko sprawia że będę mógł rzadziej zaglądać do tego lapka i co jest wadą dla powerusera dla laika może być dobre nawet jeśli nie jest on tego świadom.

1.thumb.jpg.5396f8fead5099a7d006492bb4ca2.thumb.jpg.a5a11aa77e7305eab25cc8650ff4

3.thumb.jpg.2d71ec53d18f983808be0bfa1c584.thumb.jpg.fe574a450c3daa8145da028f697a

5.thumb.jpg.c257a2ddd0ca58c00fcaacdd0121gpu.thumb.gif.bca93eba2e538964fc606b5c58

***

Wracając do tematu:

  1. Obsługuje 2 x 1GB RAM (czyli wyżej nie podskoczysz)

  2. Teoretycznie - tak, praktycznie ciężko powiedzieć. Mogą się pojawić problemy z chłodzeniem, jak i z poprawnym rozpoznaniem innego CPU.

3 & 4. To nie tylko układ graficzny, ale i główny chipset płyty głównej. Nawet jeśli grafika ruszy, mogą się pojawić problemy z obsługą np. USB czy innych peryferii.

Ja bym się nie bawił w ulepszanie tego sprzętu. Na rynku można znaleźć lepszy sprzęt używany, oparty o bezpieczniejsze podzespoły (chipsety Intela), które bez problemu powinny zapewnić kompatybilność z nowszymi systemami niż Vista. Mógłbym napisać, żebyś sprawdził jakiegoś Linuxa, ale niestety moje doświadczenia z chipsetem ATI Express i Ubuntu nie dają powodów do radości.

***

Przecież powszechnie wiadomo , że producentom laptopów , kart graficznych , kart sieciowych sen spędza z oczu pisanie (robota idzie na 3 zmiany) sterowników i oprogramowania zgodnego z W10 do sprzętu wyprodukowanego 5-10 lat temu . Ja przynajmniej głęboko w to wierzę .

Zakładając , że RAM = 2GB + zgodne sterowniki , - oprogramowanie producenta laptopa , HDD 7200 rpm ?  . W7 którego należy mocno zoptymalizować (~27 procesów , RAM ~800 MB) . Czy to zadanie jest wykonalne przez Ciebie ? Śmiem , że wątpię .

Moim zdaniem nie wspieranych systemów (XP SP3 & VISTA SP2) nie należy brać pod uwagę  mając na uwadze głównie zgodność programów .   

Jak nie masz nic lepszego do roboty to po prostu zainstaluj Windows 10 i zobacz jak to wszystko działa. Sterowniki przetestujesz tylko w ten sposób. System jeżeli będzie mógł to sobie je sam ściągnie a jak nie ściągnie to raczej ich nie ma. Będziesz musiał wtedy kombinować z tymi starszymi. No i nie kieruj się sterownikami i informacjami na stronie producenta sprzętu. Zazwyczaj oni je aktualizują raz podczas publikacji i potem się o nich zapomina. Sterowniki możesz ściągać ze stron producentów komponentów, np: Grafika ATI > sterowniki na stronie AMD, Karta dźwiękowa Realtek > sterowniki na stronie realteka itd. Raczej na pewno nie będą poprawnie działać przyciski Fn. Jeżeli nie 10 to w ostateczności 7. Zawsze lepsze to niż Vista. No i dalej jest wspierana.

Co do RAMu tutaj też może być ciekawie. To ograniczenie 2x1GB to może być tylko na papierze. Sam mam laptopa ASUSa i niby max RAMu to 8GB a mam wsadzone 12GB (inni mają 16GB) i działa. Może być np: tak, że będą działały tylko te pamięci z kośćmi po jednej stronie. Tutaj też musisz do prostu spróbować.

Co do CPU to już kwestia dużo trudniejsza. Po pierwsze, najnowszy BIOS > Podczas aktualizacji jak coś się uwali to laptop na śmietnik (poważnie). Najlepiej wsadzić procesor mocniejszy, który dostępny był w mocniejszej konfiguracji dla tego samego modelu. Ewentualnie możesz szukać jakiś wpisów na forach od użytkowników, którzy próbowali inne modele i im działało. Osobiście jednak ja bym wyżej niż procesor w najmocniejszej konfiguracji nie wchodził, bo zabawa nie jest tego warta. 

No więc spróbowałem zainstalować na tym laptopie Windows 10 i udało ale grafika działała na jakimś całkowicie podstawowym sterowniku microsoftu z resztą nie było problemu jednak bez sterownika do grafiki (tego z visty nie dało się zainstalować) nie ma to żadnego sensu.

Najnowszym systemem który działa ok na tym laptopie jest Windows 7. Sterowniki do karty graficznej jak już wspominałem najnowsze są do Visty i żeby zainstalowały się na Windows 7 trzeba je przerobić.

Najpierw ściągamy sterownik.

Wypakowujemy go do folderu np. 7-zipem.

Przechodzimy do Packages > Drivers > Display > LH6A_INF (dla 64bit) lub LH_INF (dla 32bit) i otwieramy notatnikiem plik: CH_95951.inf

Szukamy tej linii

 zamieniamy ją na 

Zapisujemy plik.

Teraz można zainstalować sterownik ręcznie przez menadżer urządzeń. Sterowniki nie są podpisane przez co wyświetli się jeszcze dodatkowy komunikat. 

Sterowniki działają, aero działa.

Problem jest tylko z przyspieszaniem sprzętowym w przeglądarkach mam wrażenie że to nie działa.