Modernizacja laptopa Lenovo ThinkPad R61i

Konkretnie chodzi mi o wymianę procesora Intel Core 2 Duo T5550. Jaki i czy wogóle mogę wstawić procesor do tego laptopa?

Można. Ale BIOS nie musi obsługiwać nowego procesora, a producent raczej nie udostępnia listy obsługiwanych procesorów. W przypadku AMD co się wstawi to działa, byleby podstawka pasowała, w Intelu tak już nie ma. To, że procesor fizycznie pasuje nie znaczy, że działa z tym konkretnym BIOSem (W BIOSie jest mikrokod do konkretnego modelu procesora). Sam miałem problem, bo kupiłem płytę obsługującą m.in. Pentium4 640, a miałem procesor 630. Niby działało, a komputer lubił się znienacka restartować.

Jest trochę utrudniona wymiana w laptopie, bo trzeba mieć mobilny procesor do tej podstawki i zdemontować dosyć skomplikowany system chłodzenia.

W tym laptopie jest już dosyć szybki procesor, wymiana tak bardzo nie przyspieszy komputera (może 20-40%), w normalnym używaniu tego się nie odczuje, bo programy pochłaniają najwyżej kilka % mocy procesora. A laptopy i tak nie nadają się do zadań wymagających non-stop dużej wydajności, bo się przegrzewają.

Raczej trzeba poszukać czemu system jest zamulony.

MaRa ma rację. Przy tym procku wszystko powinno śmigać. Napisz ile masz dostępnej pamięci . Jeśli jest przynajmniej 2048 MB to powinno być wszystko w porządku i nie zawracaj sobie głowy rozbudową. Najlepiej postaw system od nowa i zobaczysz jak przyspieszy.