Modernizacja laptopa SAMSUNG NP300E5A-A04PL

Aha, ok. Nawet nie wiedziałem. Sam mam dysk od Goodrama i drugi od Cruciala i w obydwu była ramka w zestawie.
Laptop autorki jest dosyć stary więc może (ale nie musi) być potrzebna.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3371265.html
masz multum cpu do tego socketu https://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20(rPGA988B).html

Dawno mnie tutaj nie było, miałam dużo obowiązków.
Dziękuję za odpowiedź, zapoznam się z tymi.

Właśnie znalazłam w domu jakieś pamięci RAM SKHynix PC3-12800S 2 x 4GB, włożyłam je i są wykrywalne przez mojego laptopa.

Potwierdzam, da się go wymieć.

To dobrze, że da się.

Poszukam, może coś znajdę cenowo dobrego.

Wykrywa 8GB.

Też tak myślę.

Nic mi nie wiadomo o ramce w SSD, w tym laptopie jest ramka/sanki w HDD, myślę, że SSD włożę do niej i przykręcę, żeby dysk trzymał się na czymś.

Który dysk SSD z tych proponowanych przez mnie, będzie najlepszy?

O Patriocie się nie wypowiem, nie znam konstrukcji.

Na pewno nie kupuj dysku od PNY. Jest on zbudowany na kościach pamięci typu QLC - są one najmniej wydajne i przede wszystkim, najmniej trwałe.

Jeśli chodzi o dyski Goodram, zamiast modelu CL100 który podałaś, wybrałbym CX400. Jest on o „oczko” wyżej jeśli chodzi o wydajność i jest zbudowany na kościach TLC - są trwalsze. Jest także większy o 8 GB i (obecnie) w tej samej cenie co CL100.

A jeśli chciałabyś coś naprawdę znacznie szybszego i trwalszego to polecam model Goodram IRDM.
Jest zbudowany na najtrwalszych (nie licząc SLC) kościach MLC i ma znacznie wyższe wartości odczytu i zapisu losowego (IOPS). Jest dwa razy większy - wariantu 120 GB nie ma już w sprzedaży.

Możesz pokazać zrzut ekranu z Menadżera zadań z zakładki Wydajność/Pamięć?

Goodram CX400, ten Patriot czy PNY z linku są oparte o kontroler Phison PS3111.

Bardzo awaryjny i sprawiający problemy. Nie polecam. Pamięci tutaj nie mają większego znaczenia, zwykle szybciej pada kontroler.

Osobiście polecam wysupłać kilka groszy więcej, i kupić najtańszego WD Green 240. Nie zachwyca osiągami, ale jest oparty chyba o kontroler Silicon Motion SM2256S, który jest trwalszym i bezproblemowym rozwiązaniem (np. Goodramy lubią znikać, mieć problemy z formatowaniem itd. na starszych laptopach).

Acha, w tej klasie dyski op zapełnieniu 60-70% pojemności, dramatycznie zwalniają przy zapisie, dlatego nieco obszerniejszy dysk jest jak najbardziej wskazany, nie mówiąc już o tym, że te pare zł więcej, pozwoli na danie dyskowi w przyszłości drugiego życia w jakimś kolejnym, trochę nowszym zabytku.

Dziękuję za odpowiedź.

Proszę bardzo, wraz z widocznym modelem płyty głównej, że pojemność 8GB jest na nim wykrywalna.

Dziękuję za odpowiedź.