Witam, posiadam laptopa SAMSUNG NP300E5A-A04PL (Od dłuższego czasu nie był używany).
Specyfikacja:
• Procesor - Intel Pentium B950
• Ram - 4GB
• Grafika - Intel HD
• Dysk - HDD 320GB
• System - Windows 10
Chciałabym się zapytać, czy jest możliwość wymiany procesora na jakiś inny?
Niby ten procesor, który jest, działa w miarę dobrze, ale mam odczucie, że jest jednak trochę za wolny.
Proszę też o sprawdzenie logów dysku z tego laptopa.
Wsadzić dysk SSD np. 120 jakąś, zainstalować linux Mint Xfce nada się do przeglądania WWW, Allegro, YT w niskiej rozdzielczości, edycji tekstu, pasjansa, przeglądania zdjęć.
Demonem nie będzie, ale da radę.
Kup dysk SSD o pojemności jakiej ci potrzeba. Będziesz co prawda ograniczona do SATA2/SATA300 (czyli do transferów maks. 300 MB/s zamiast 600 MB/s w SATA3) ale przeskok w wydajności i tak będzie ogromny.
Przy takiej ilości pamięci zostałbym przy Windowsie 7 lub 8.1. 10-ka jest za ciężka na 4 GB RAM. A jeśli to nie wchodzi w rachubę to można poszukać używanej kostki DDR3 4 GB - na pewno jest drugi wolny slot na RAM. Spójrz w zakładkę SPD w CPU-Z i zobacz jakie parametry ma obecna kość.
Podejrzewam że twoje odczucie bierze się właśnie z obecności dysku HDD, który swoją drogą jest już dosyć mocno „zajechany”, mimo że przepracował raptem 270 dni.
Procesora raczej nie wymienisz, chociaż pewny nie jestem. Nawet jeśli, to będzie to niezbyt opłacalna opcja.
https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Pentium_Dual-Core_Mobile/B950.html
Lista procesorów w odpowiedniej obudowie. Wybierając procesor musisz pamiętać o odprowadzaniu ciepła, czyli szukasz procesora z takim samym TDP. Nie możesz wsadzić mocniejszego bo już dysk ci się przegrzewa. 6GB pamięci jest dziwne, procesor obsługuje do max 16GB.
Na tamte lata (2011-2012) dosyć częste. Natomiast obsługa 16 GB RAM to raczej nie ta półka cenowa w laptopach z tego okresu, nawet jeśli procesor teoretycznie obsłuży tyle pamięci.
Będzie musiała zakupić jakiś SSD, nie znam się na Linuxie, zupełnie laptop do takich podstawowych rzeczy mi wystarczy.
O takim systemie w ogóle nie słyszałem, co to jest w ogóle?
CPU da radę na tym
W ogóle dysk SSD wejdzie do tego laptopa?
Jeśli tak, zakupie dysk GOOGRAM 128GB/256GB bo są naprawdę tanie, a to na pewne, różnica w wydajności SSD a HDD, będzie ogromna.
Gdy go kupowałam jako nowy, miałam na nim Windowsa 7, potem miałam aktualizacje do 8.1, ale nigdy tego nie zrobiłam.
Tam mam drugi wolny slot na RAM, bo otworzyłam klapkę od spodu, pamięci RAM nie będę kupowała, bo gdzieś w domu miałam, jak pamiętam 2x8GB i chyba 2x4GB, pozostałości po innym laptopie, jutro postaram się odszukać pamięci.
Możliwe, że tak jest, ale ten dysk był i tak wymieniany, bo od nowości było 500GB i coś się stało na nim, że przy uruchamianiu laptopa, coś nie startował.
Powinno się wymienić, na pewno nie jest lutowany.
Rozumiem.
Gdzieś mam instrukcję od niego, poszukam, a jak faktycznie tylko 6GB to cóż, nic z tym nie zrobię.
Zapoznam się z linkiem, resztę wypowiedzi, wezmę pod uwagę.
Aha, no to może obsłuży, więcej niż 6GB
Rozumiem, to może błąd w opisie?
Albo faktycznie, tyle obsłuży?
Poszukam instrukcji albo sprawdzę to jakimś programem diagnostycznym, wiesz, jakim programem to sprawdzę?
bez SSD jakikolwiek system będzie katorgą na tym sprzęcie, a wystarczy 120 czy nawet 64GB. Mint nie wymaga większego znawstwa niż czytanie tego co jest na ekranie. Trywialny w instalacji, FF, Libre Office, itp są już w systemie, sterowniki też same się pobierają, w zasadzie wystarczy ustawić ładne tło, wejść w języki i kliknąć aby pobrał ewentualnie brakujące pliki (sam robi), i kliknąć aktualizacje, też samo się robi. I to tyle ze znawstwa. WIFI po prawej na dole, tak samo dźwięk itd.
Idealny system dla osoby która nie ogarnia, nic nie zepsuje, nic nie na instaluje.
Błąd początkującego, że chce na siłę używać aplikacji z Windows.
Jest możliwość używania takich aplikacji przy pomocy WINE, ale przeważnie prowadzi to tylko do zniechęcenia, że coś nie działa tak jak powinno.
Linux ma swoje aplikacje w Mint dostępne w „Menadżer oprogramowania”:
(oglądnij sobie od początku, zanim się zdecydujesz)
Po wpisaniu i wyszukaniu nazwy aplikacji z Windows zaznaczyć filtr: „Linux”, pokażą się odpowiedniki. Wraz z informacją, czy są darmowe Open Source, czy komercyjne, płatne. Są także do nich zrzuty ekranowe i można zobaczy jak aplikacja wygląda.
Instalujesz z poziomu " Menadżera oprogramowania".
Oczywiście. W zestawie z dyskiem jest na pewno ramka dystansująca gdyby dysk był za niski ale wcale nie musi ona być potrzebna przy montażu.
Sprawdź parametry tych 4 GB kostek (naklejka), najlepiej jeśli będą miały 1333 MHz (w laptopie pewnie taka jest zainstalowana). Jeśli te 2x4 GB będą takie same to możesz nawet wyjąć starą pamięć i włożyć te dwie - lepiej jeśli pamięci mają identyczne parametry.
Jeśli znajdziesz tanio i5 z serii 2000 np. Core i5-2520M, 2540M lub i7-2620M to możesz próbować (zawsze to 4 wątki i więcej pamięci podręcznej) ale wielkiego wzrostu wydajności się nie spodziewaj.
Kontroler pamięci który jest w procesorze może tyle pamięci zaadresować (obsłużyć, wykryć) ale to jeszcze nie znaczy że płyta główna/bios laptopa zezwoli na użycie takiej ilości. Więc na 99% takiej ilości pamięci nie zainstalujesz w twoim laptopie.