Modernizacja laptopa: upgrade do 8GB RAM czy SSD

Cześć,

Na Boże Narodzenie chciałbym siostrze zmodernizować laptopa. Zastanawiam się nad rozszerzeniem RAMu z 4GB do 8GB (albo ew. 12GB) albo wymianą dysku talerzowego na dysk SSD. Nie wiem, który z tych wariantów będzie dla siostry lepszy.

Siostra narzeka czasami, że jej laptop wolno działa. Zwykle wtedy komunikuje się on z dyskiem twardym. Trudno mi ustalić, czy jest to wina zbyt małej ilości RAMu.

Fragmenty moich notatek (lekko zmodyfikowane):

Marta obecnie zużywa tylko jakieś 2,0 GB RAMu. Ma otwartego Adobe Readera, LibreOffice i Thunderbirda.

Teraz laptop od Marty intensywnie komunikuje się z dyskiem twardym. Jest używane jakieś 3,5GB RAMu.
[ chwilę później: ] Wcześniej był włączony Skype. Po wyłączeniu Skypea jest 3,1GB RAMu zużyte.

Laptop od Marty intensywnie komunikuje się z dyskiem twardym. Zajęte jest 2,6GB RAMu.

Siostra korzysta głównie z programów biurowych (Firefox, Thunderbird, LibreOffice, Adobe Reader), nie ma manii otwierania dużej liczby kart w Firefoksie (co ja mam w zwyczaju). Siostrze dysk SSD 120GB powinien wystarczyć (posiada dysk zewnętrzny 500GB).

Specyfikacja komputera:

  • Windows 8.1 64-bit:
    • antywirus: Avast (wersja darmowa),
  • laptop Asus X550CC:
    • procesor Intel Core i3 3217U (Ivy Bridge, 2 rdzenie, 4 wątki, 1.80 GHz, 3MB L3 cache, energooszczędny — TDP 17W),
    • pamięć: 4 GB PC3L-12800, CL11,
    • dysk twardy 500GB 5400 rpm.

Ja bym na Twoim miejscu rozszerzył pamięć do 8 GB (dual channel) i montaż dysku SSD.
Wtedy komputer będzie rakieta.

Windows 8 nie miał wbudowanego antywirusa:)? Jak miał, to niepotrzebne :wink:

Możesz z live CD sprawdzić HDtunem dysk, jak się ma;-)

O 12 GB raczej nie myśl, o SSD 120GB też nie :wink:
Generalnie 8GB do takiego procesora daoby radę spokojnie, ale jeżeli by cos było z dyskiem, to lepsze SSD i 240 GB (150zł) niż 120 (100zł). Wynika to z kilku rzeczy: Dyski SSD nie lubią być napchane pod korek, w związku z ograniczonym limitem cykli zapisów, kontroler musi mieć więcej komórek do robienia rotacji, inaczej część szybkoz ajedzie. Dodatkowo dysk SSD w pewnym stopniu “wspomoże” też RAM- plik wymiany tworzony w wypadku braku RAM będzie na szybszy nośniku :wink: CZYLI SSD ale lepsze większe od 120:slight_smile:

1 polubienie

Nowy dysk. Zdecydowanie. Siostra nie robi niczego, co uzasadniałoby konieczność zwiększenia RAM. Natomiast wymiana dysku da zupełnie nową jakość pracy.

1 polubienie

No właśnie chcę kupić jedną z tych rzeczy - dlatego się pytam. Drugą rzecz bym kupił przy następnej okazji (np. za rok).

Z tego co czytam, dual channel nie powoduje zbyt dużego wzrostu wydajności:

Zależy, gdyby chciała pograć siostra w jakieś gry, to zintegrowana grafika by po rękach za duala całowała :wink:
(ale nie gra, więc nie jest jej to potrzebne)
Swoją drogą, po procku widać, że laptop nie pierwszej młodości, gdyby coś kiedyś mu się ptrzytrafio, to pamiętaj zabrać RAM (i nowy dysk;P). Często te tańsze netbooki mają 4 GB i 2 slot wolny, jak Twoja by poszła w dualu, to zobaczysz różnice :wink:

1 polubienie

Zaktualizuj do dyszki i daj mu SSD.
Przy takim użytkowaniu 8 GB ramu będzie się marnować.
I wywal tego diabelskiego Avasta, więcej z niego szkody niż pożytku.

2 polubienia

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

marcin 20000 napisał:

Możesz z live CD sprawdzić HDtunem dysk, jak się ma;-)

Sprawdziłem dysk za pomocą programu smartctl (na Windowsa), który zwrócił takie wyniki:

1. Raw_Read_Error_Rate      0
2 Throughput_Performance    0
3 Spin_Up_Time              1
4 Start_Stop_Count      53236
5 Reallocated_Sector_Ct     0
7 Seek_Error_Rate           0
8 Seek_Time_Performance     0
9 Power_On_Hours         5217
10 Spin_Retry_Count         0
12 Power_Cycle_Count     7303
191 G-Sense_Error_Rate      0
192 Power-Off_Retract_Count 81
193 Load_Cycle_Count   233485
194 Temperature_Celsius    24
196 Reallocated_Event_Count 0
197 Current_Pending_Sector  0
198 Offline_Uncorrectable   0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0
223 Load_Retry_Count        0

Dysk twardy to Hitachi / HGST Travelstar Z5K500 ( dokumentacja ). Load cycle count mógłby być trochę niższy, ale to jest jeden z tych dysków twardych, które często parkują głowice żeby oszczędzać enrgię. Zainstalowałem siostrze program QuietHDD, żeby to ograniczyć. Dysk podobno wytrzymuje 600,000 cykli.

Zatem dysk twardy jest w porządku. Przy nadarzającej się okazji puszczę jeszcze testy SMART.


daras28-82 napisał:

Zaktualizuj do dyszki i daj mu SSD.

Kupno aktualizacji do Windowsa 10 na razie nie wchodzi w grę jednak w przyszłości będzie to chyba konieczne. Żałuję teraz, że nie zaktualizowałem go kiedy było to jeszcze darmowe.


marcin20000 napisał:

O 12 GB raczej nie myśl, o SSD 120GB też nie :wink:

Różnica w cenie między modułem 4GB i 8GB nie jest zbyt duża.


Jeśli chodzi o Avasta, to podoba mi się w nim moduł aktualizacji programów.

Co myślicie o kupnie używanego dysku SSD z OLX-a? Np. ten: https://www.olx.pl/oferta/dysk-ssd-crucial-mx500-250-gb-nowy-CID99-IDxmbZp.html#970b9355a5

Przecież ta aktualizacja nigdy nie była wyłączona i cały czas działa zarówno z 7 jak i 8.

Przecież ta aktualizacja nigdy nie była wyłączona i cały czas działa zarówno z 7 jak i 8.

:astonished:

Nie wiedziałem o tym. Jedak z tego co czytam, jest to dostępne tylko dla ludzi używających technologii wspierających (accessibility).

Dobry pomysł i dobry dysk.

1 polubienie

bardziej chodziło o wykres prędkości z tune, czasem nawet nowe niedomagają :wink: ale ok.

w sumie, nie obraź się, pamięć ram gdybyś chciał, to Używaną z Allegro możesz brać, to się zwykle nie psuje.
8GB za dużo, serio- musiałaby w gry grać :wink: 4, ba nawet 2 gb używane dostaniesz taniej.

W sklepie podobna cena, a tu problem z gwarancją może być (tzn. czy te lojalnościowe można sprzedawać i “dawca” od “kupca” przyjmie)

gólnie dysk, a jak coś zostanie, to jakieś ram, ale bez napinki w jego stronę :wink:

1 polubienie

Nic nie musisz kupować.
Media creation tool - narzędzie Microsoftu robi to ciągle za darmo.

A z mojej strony napiszę tak Jeżeli masz wybierać spośród dysku a ramu wybierz dysk
Pisząc na moim przykładzie mam polizingowego ( chyba dobrze napisałem) della Wcześniej była talezowka i to chodziło także chodziło po zmianie dysku na ssd to już nie chodzi a działa jak rakieta a co najlepsze ma tylko 3GB RAM I nawet przez chwilę nie myślałem żeby coś tam dokładać bo zwyczajnie wszytko chodzi jak ma chodzić Pozdr

Ostatecznie kupiłem ten dysk SSD:

(nowy Kingston A400 240GB za 150 zł)

Dziękuję wszystkim za porady.

Nowy ze sklepu kosztuje 159 zł więc interes bardzo średni, tym bardziej pewnie na promocji czy z kodem rabatowym kupiłbyś taniej.