Modernizacja laptopa

Cześć mam pytanie czy mogę lub czy da radę zmodernizować mojego laptopa ?
Myślę nad wymianą dysku HDD na SSD oraz dołożyć Ram na więcej.
Nad podkręceniem procesora i karty.
Moje dane laptopa
Windows 10 Home premium
8GB ram
Intel Core i5 7200U 2.5GHz
Karta Graficzna 940MX

Wymień hdd na ssd, dostanie sprzęt dużego “kopa” w temacie responsywności. Pamięć 8 GB jest OK, ale jak masz fundusze to musisz zakupić 2 x 8GB. Grafiki i GPU nie podkręcisz bo nie pozwala na to BIOS w laptopie, jedynie grafikę można na poziomie programowym z poziomu systemu ale nie polecam bo i tak nic nie ugrasz w szybkości, grafika jest słaba i nic jej nie pomoże.

1 polubienie

Zanim cokolwiek kupisz, to najpierw dokładnie sprawdź w specyfikacji laptopa jaki dysk SSD możesz wsadzić. Ewentualnie otwórz go i sprawdź, czy nie masz wolnego złącza. Być może masz miejsce na dysk M.2, a to zasadnicza różnica pod względem szybkości w stosunku do dysku na złączu SATA. Wtedy będziesz miał dwa dyski, szybki SSD na system, a wolny HDD na multimedia.

Podkręć podkręć będziesz miał patelnię.

Niema sensu nic podkręcać. Zwykle w tych konstrukcjach i tak chłodzenie jest niewystarczające. Lepiej wymienić pasty na CPU GPU i wyczyścić. Dysk zamontować, jeśli można na M2, to najlepiej taki, jeśli nie, a jest napęd, to warto rozważyć kieszonkę na dysk w miejsce napędu.

Cześć sądze że jest miejsce z tego względu że nie posiadam wejścia na płyty. ale nie wiem dokładnie.
Jak sprwdzić dokłądny model laptopa?

Spód laptopa - poszukaj oznaczeń typu “Model”/“Model No.” itp.

M.2 to tylko i wyłącznie interfejs fizyczny (rodzaj złącza), SATA - złącze i protokół. Jeśli SSD M.2 obsługuje tylko SATA to różnica będzie żadna w porównaniu do SSD SATA. Co innego, jeśli to dysk M.2 NVMe - ale tu trzeba sprawdzić w dokumentacji laptopa czy na M.2 obsługuje NVMe.

To chyba tylko w starszych urządzeniach. Skoro u mnie laptop w słabszej konfiguracji obsługuje interfejs NVMe, więc obstawiam, że jego mocniejszy sprzęt tym bardziej powinien to obsługiwać. Niemniej bez dokładnego sprawdzenia, się nie obędzie.

… tylko to trochę jest myślenie życzeniowe, ile fps będzie zysku na ssd sata/nvm? Bo chyba nie chodzi autorowi o 2 sekundy startu W10 mniej. :wink:

Więcej FPSów nie będzie, ale za to będą o wiele bardziej stabilne :wink:

To nie jest różnica 2 sekund, to są różnice kilkaset procent i czasami nawet i 10-20 razy lepsza responsywność systemu.

… Poniosło Cię lekko, nvm-ssd nie da Ci takiej różnicy, ją chyba do HDD liczysz. Zresztą responsywnosć systemu jest chyba bez znaczenia, bo co to oznacza dla domowego użytkownika? Szybciej załaduje 100 GB grę, której i tak nie odpali przez konfigurację. Google, Word, Filmy nie są tak ciężkie jeszcze… :)?

1 polubienie

Zmieniłem 6-letni dysk SATA SSD na m.2 NVMe i nie widzę wielkiej różnicy w codziennych zastosowaniach.
Inna sprawa, że ceny obu są bardzo zbliżone, więc po co się ograniczać :wink:

Dysk możesz wymienić zawsze, w większości przypadków również dołożyć pamięć ram.
Różnice między dyskami SSD nie zauważysz w domowych warunkach.
Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Jeżeli chodzi o lepszy dysk SATA.

Ja z HDD od razu przeszedłem na M.2 NVMe. Różnicę widzę już przy samym uruchamianiu systemu. Wcześniej przez ponad minutę słychać było chrobotanie dysku i trzeba było czekać, aż wszystkie programy się załadują. Teraz tylko po wpisaniu hasła, od razu bez czekania włączam przeglądarkę.

@Dawid671 Jeszcze jedno - jak już zdecydujesz jaki dysk SSD kupić to sprawdź w opiniach o nim, czy się nadmiernie nie nagrzewa (np. >50st.C). W przypadku laptopa może to mieć spore znaczenie.

No tak, chodziło mi o różnicę między HDD a SSD, sam NVM już aż tak wielkiej różnicy nie czyni, z drugiej strony, ceny wydajnych dysków NVMe niewiele odstają od tych na S-ATA. No i mamy dwa dyski w komputerze.

Chociaż, zależy od zastosowań.

Podanie modelu laptopa pomaga.