Modernizacja / nowy zestaw

Witam, proszę forumowiczów o pomoc. Od dłuższego czasu nie śledzę rynku komputerowego i kompletnie nie mam pojęcia co teraz jest dobre a co tylko ładnie opakowane :slight_smile:

Do rzeczy.

Obecny zestaw:
C2D E7200@3,5GHz
Asus P5K SE/EPU
GOODRAM 2x2GB 800MHz@860MHz
Nvidia 9600GSO Palit 768MB
Zasilacz Corsair VX550W
Dysk SSD GOODRAM C100 120GB + HDD 500GB
Monitor LG LED 22M45
W10

Jak widać szału nie ma :slight_smile:

Zastanawiam się czy jest sens wrzucić do tego zestawu jakąś mocną grafikę + nowy zasilacz, które wykorzystam później i za 2-3 miesiące złożyć nowego kompa?

Powiem szczerze, że wolałbym uniknąć zakupu całego zestawu teraz. Ale jeśli taki zabieg jak proponuję byłby ryzykowny(dla grafiki) to wysupłam 2000-2500 na zestaw.

Gry jakie mnie interesują to głównie wyścigi/symulatory samochodowe. Nie jestem fanem strzelanek itp.

1 polubienie

Największy minus tego zestawu to płyta główna, która wspiera PCI-e w wersji 1.0. A to oznacza, że dowolna “mocna” grafika będzie się nudzić, a gra zarżnie procka.

Na szybko można by wrzucić tam jakiegoś quada (Q6600 lub Q9xxx), dodać RAM i podkręcić, ale na dłuższą metę szkoda inwestować w 10-letnią platformę.

Zakup nowego zestawu to najbardziej rozsądne wyjście. Do 2,5k można złożyć średniej klasy maszynę - w oparciu np. o najnowszego Ryzena 3100.

No tak. Nie pomyślałem o wersji PCI :slight_smile:
Widziałem, że w proponowanych zestawach przewija się często 1600AF. Cena podobna, a wygląda na mocniejszego. Mimo, że starsza generacja to może na nim oprzeć zestaw?

Można, to bardzo dobry procesor, nowa rewizja oparta o platformę ZEN+ (12nm). Tyle, że dzisiejsze ceny 1600AF wołają o pomstę do nieba. Wszystko zależy od budżetu.

A 3100 pojawił się oficjalnie wczoraj, dlatego o nim wspomniałem :slight_smile:

Jest jeszcze 3300X, który nie odstaje od 3600 - a jest od niego sporo tańszy:

Wiadomo, ze ceny poszły w górę, ale co zrobić? Odkładać zakup i liczyć na obniżkę?
1600af 3,2/3,6/GHz 6/12/19MB 530zł
3300x 4,3GHz 4/8/18MB 620zł
3100 3,9GHz 4/8/18MB 500zł
Przy tych cenach 1600af wg mnie jest opłacalny. Zaraz coś złożę w x-kom i dam do sprawdzenia co ewentualnie zmienić.

Jak poszukasz, to kupisz AF za mniej niż pięć stówek.

Dokładnie jak cie nie ciśnie to odkładać i czekać aż ceny się unormują albo nawet spadną
w końcu nastanie ten efekt zwrotny motyla/jojo :smiley:

A jak sobie uzbierasz to może dołożysz i kupisz jeszcze lepszy jak będziesz chciał miał lepszą możliwość finansową.

A puki co pograć w jakieś fajne platformówki przy których też idzie fajnie spędzić czas typu Ori czy Rimworld :smiley:

W między czasie polować na jakieś przeceny fajnych gier gdzie kupisz dobrą gre na promocji za 10% ogólnej wartości :slight_smile:

Problem jest taki, że chciałbym zagrać w nowsze tytuły gier wyścigowych, a na obecnym kompie to nie jest możliwe.

Chciałbym znaleźć jakiś kompromis pomiędzy wydajnością a ceną :slight_smile:

Bierz 1600 AF, będziesz zadowolony :slight_smile:

Trochę chyba przesadziłem :slight_smile: Wyszło 2900zł Poproszę o optymalizację :slight_smile:

Ja osobiście wolałbym wymienić ten zasilacz na seasonica -
30zł niby więcej ale gwarancja 2x dłuższa i owiele lepsza jakość zasilacza
https://proline.pl/zasilacz-seasonic-s12ii-series-s12ii-520-ss-520gb-f3-80plus-bronze-520w-p1280781

Tą m.2 nvme goodramy wole jednak dopłacić i mieć coś porządnego niż kupować budżetowego dziada który zaraz pujdzie na gwarancje

Z tanich w sensie takich nie byle crap tani, ale taki który już zaczyna mieś sens zakupu to z NVME polecam WD, Samsunga albo Patriot i tu trzeba będzie dopłacić z pare dyszek.

I tu wtedy będzie odczyt losowy oscylował w 300k okolozamiast 140k

Co sie przełoży na responywność w dużym stopniu przy lądowaniu dużej drobnicy m.in podczas grania.

Reszta bez zmian jak dla mnie nie ma co kombinować dozbierać lub przy okazji przeczekać aż ceny będą bardziej ok

Zerknij:

2500:

2200:

Musisz doliczyć budę i ew. system.

Zoptymalizowany zestaw, widzę że spokojnie możesz przenieść zasilacz, system oraz dyski jako dodatkowe (nie wiem jaka obudowa?). Zestaw pomyślany w ten sposób, aby nawet za 5 lat można go było tylko zmodernizować, a nie wymienić.


Płyta główna x470, spokojnie pozwoli podkręcić procesor oraz obsługuje 4 generację Ryzen.

Fajna obudowa z 4 wentylatorami rgb i oknem zapewni przyjemny dla oka widok skrzyni!

Sprawdzony i szybki dysk SSD na system i pewnie jakąś grę.

Serce systemu, które dobre parę lat powinno spokojnie dawać radę (fajnie go podkręcisz!).
-kom.pl/p/259244-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-3-140mm.html?partnerid=100454660&sm12=MzQ=&ts=1588965313&token=e97da77212cab0b4a01d772c0423189d&82
Stosowne chłodzenie serca by długo biło.

Fajna grafika z 8GB Vram.

Mistrzowski RAM który da kopa do FPS w rozsądnej cenie.
Jak coś nie tak to daj znać.

kur** poważnie adate mu wpychasz do zestawu,…

Obudowę mam Asus Vento A8. Ale już teraz jest w niej ciasno więc raczej odpada. Zasilacz? Kusi zostawić, ale po tylu latach to trochę strach. Pierwszy padł po roku, wymienili na gwarancji i działa do dziś :slight_smile:

Ja osobiście wole podpłacić te 10-20% do lepszego modelu aby mieć 2x lepszy model i żywotniejszy.
Niż januszować pare groszy bo mi żal wydać dzięki temu sie nie zawiodłem na moich komponentach które zwykle wymieniałem z racji czegoś mocniejszego, a nie że się psuje.

Jeszcze odnośnie chłodzenia to mam jakiegoś Termaltake,a chyba. Już nazwy nie pamiętam. Jest szansa,że będzie pasować? Muszę poszukać pudełka, bo w zestawie chyba było mocowanie pod AMD. Teraz daje radę z podkręconym procesorem. Chyba, że mocowania AM2,3 i 4 mocno się różnią?

Edit:
Dokładnie taki

Co do zasilacza, corsair to górna półka więc bym go nie ruszał, aż nie zacznie dawać objawów zużycia (resety lub zawieszanie kompa).
Co do chłodzenia to jest tam jakiś wentylator? Bo skoro ma 4 ciepłowody to byłby raczej spoko jak się go uda zapiąć (zresztą do procesora masz w zestawie chłodzenie to dopóki nie będziesz chciał podkręcić to on też jest OK).
Co do dysku ADATA, ten model mogę z czystym sumieniem polecić, ponad 100 sztuk w sprzedanych komputerach w robocie od ponad 2 lat i 0 problemów z nimi (słabe dyski przy naszym oprogramowaniu potrafią być całkiem martwe w niecały tydzień).

Jest wentylator w zasilaczu i w obudowie, na zdjęciu za chłodzeniem. Wyciąłem dziurę w obudowie i dorobiłem tekturowy kołnierzyk, bo obudowa jest za wąska, aby bezpośrednio przykręcić wentylator 120.

Zasilacz raczej nie powinien być główną droga chłodzenia CPU, on ma sie chłodzić, nie łykać gorąc z przytulonego radiatora. :wink: Tam za radiatorem powinien być wyciagający wentylator, zaś od frontu pompujący do srodeczka.