Modernizacja PC czy jest sens?

Specyfikacja PC:

CPU
AMD Athlon II X4 640 55 °C
Technologia Propus 45nm

RAM
4,00GB 2-Kanałowy DDR3 @ 669MHz (9-9-9-24)

Płyta Główna
ASUSTeK Computer INC. M4N68T-M-V2 (AM3) 42 °C

Grafika
Acer G225HQ (1920x1080@60Hz)
1023MBNVIDIA GeForce GT 430 (Undefined) 46 °C

Zasilacz Noname 500W

Windows 7

Budżet 1000zł

Zastanawiam się czy modernizować czy dozbierać na coś nowego.

Chciałbym aby działały takie gry jak Lego Worlds, Lego Tajny Agent - teraz działają na low
Często przycina się Agar.io i Womate.io

Myślałem o zmianie procka na Phenom x4 lub x6
i wymianie karty graficznej, tylko zastanawiam się jaką wybrać aby działała z ta płytą i miała dobrą cenę do osiągów.

W procek nie warto inwestować, przyrost mocy będzie nie duży do 15-20%. Lepiej zmienić platformę na Intela, ale tu raczej w grę weszły by używki 2 i 3 generacji Core i5, lub ewentualnie 3 generacja Core i3. Grafikę można jak najbardziej, no i w markowy zasilacz.
Grafika nowa to GTX 1050 lub nieco droższa GTX 1050Ti. Z używek zależy od budżetu.
Wymiana samej grafiki da już bardzo dużo, bo ta obecna to słaby układ stworzony do multimediów, a nie do gier.

1 polubienie

Zacznij od grafiki. Obecnie posiadasz bardzo słaby model. Gry z serii Lego nie powinny stanowić dużego wyzwania dla tego Athlona. Zotac Mini 1050 zrobi robotę i po rejestracji rozszerzysz gwarancję do 5 lat. Czy trzeba wymienić również CPU możesz sprawdzić poprzez OSD wyświetlające obciążenie procesora.

2 polubienia

Dziękuje za pomoc,
rozumiem że obie wymienione grafiki będą chodzić bez problemu na mojej płycie,
myślę że wersja ti 4gb była by lepsza i nawet przydałaby się do nowego kompa kiedyś tam, różnica około 100zł.

Jaki zasilacz byście polecili?
Czy windows 10 chodziłby lepiej niż win7?

Jak napisał Nietopyrz, grafikę zmień i to wystarczy.

Win 10 na starszych maszynach działa o wiele płynniej więc szybciutko aktualizuj bo kończy się czas darmowych aktualizacji.

1 polubienie

za 150zł wychaczysz takie cudeńko
LC-Power LC6550 V2.3
nie dostaniesz nic lepszego w tej cenie

LC-Power? Miałem nieprzyjemność widzieć taki jeden zasilacz, który po spaleniu się pociągnął za sobą 3/4 peceta.

Tu test dwóch zasilaczy tej firmy: http://www.frazpc.pl/artykuly/920743-1/Rzut_okiem_Zasilacze_LC-Power_500W_i_550W
i podsumowanie:

Jak mam być szczery, to w tej cenie wybrałbym coś z tych:

Byłaby lepsza, ale masz ograniczony budżet i nie grasz w wymagające gry, więc lepiej tę różnicę na inne podzespoły przeznaczyć. Dodatkowy vRAM da Ci możliwość ustawienia tekstur w lepszej jakości, sam w sobie nie doda Ci klatek na sekundę (płynności gry).

Vero 2 500W.

System ma marginalne znacznie.

Wyhaczysz* od hak. ITHardware chyba z LC-Power jakąś umowę ma. Tak mi się wydaje po tym, jak usilnie ich markę przedstawiają w jak najlepszym świetle. Ostrożnie bym podchodził do tych poleceń. Oczywiście może być, jak kiedyś z Modecomem 350. Jeden lub dwa świetne modele od podwykonawcy, lecz poczekałbym na potwierdzenie rewelacji jednego portalu.

zastanawiam się jeszcze czy nie wywalić jednej kości 2gb i nie wrzucić 4gb, czy ma to sens? Czy jeżelibym kupił 1333mhz to ta 2 nie będzie kolidowała?

Czy karta 1050ti ma sens czy lepiej 2gb wersja 1050, pomyślałem że w przyszłości i tak będzie ona nic nie warta.

ps. Syn gra w te gierki, ja w ogóle nie gram :smile:

edit: a ten gf gtx 1050 nie jest nba pci-e 3.0?

Nie będzie kolidowała, ale będzie pracowała na niższej częstotliwości.
Nie idź tą drogą, jak będziesz patrzył że coś kiedyś będzie nic nie warte, to nic nie kupisz

wiec brać:

czy to:

Ten drugi z czasem może zamienić się w wyjca. Nie ufałbym małym wentylatorom.

Ewentualnie dla trybu półpasywnego

1 polubienie

dzięki wszystkim za pomoc,

ps. gdzieś na forum wyczytałem że nie ma sensu wsadzać do mojego procka mocniejszej karty niż gt 1030

Czyli jednak szukasz oszczędności? Ale po kolei.

Wydajność gry w uproszczeniu zależy głównie od CPU i GPU. Są gry bardziej wymagające od procesora i jeśli będziesz miał za słaby, to nawet z najdroższą grafiką liczba klatek nie przekroczy pewnego pułapu. I vice versa, w miejscu graficznym nawet najlepszy procesor nic nie pomoże, jeżeli grafika będzie za słaba.

X4 640 bez wątpienia w nowszych grach może być słabym ogniwem, lecz w miejscach graficznych 1050 spokojnie w pełni może być zaprzęgnięta do pracy. Karta jest sporo wydajniejsza od 1030, więc nawet jeśli będziesz zmuszony do wymiany procesora z uwagi na wolno działające gry, to już będziesz miał całkiem przyzwoitą grafikę. Natomiast modernizacja reszty podzespołów zbliża się coraz większymi krokami (mało RAM, pewnie wolny dysk, leciwy procesor).

1 polubienie

Zanim odpisałeś zamówiłem już 'Zotac GeForce GTX 1050 Mini 2GB GDDR5 128bit’
tylko teraz zastanawiam się czy nie zamówić jednak tej co podałeś w innym temacie https://www.ceneo.pl/48182730
jest tylko 140zł droższa,
być może za jakiś rok wymienię procka, płytę i pamięć, i wtedy ta 4GB wersja da dużo więcej.

Planuje wymienić jeszcze zasilacz bo mam Akyga LPK 12-30E 500W(niby jest jakaś naklejka) na
ten co polecałeś Vero 2 500W, mam 2 dyski HDD 1TB i 128SSD(po wymianie dysku z HDD odczułem duże przyspieszenie), do tego DVD, także to chyba konieczne.

Zastanawiam się jeszcze czy dokupić ram używany 2x4GB w cenie do 150 zł, czy jednak dać sobie już spokój

Taki zabieg dałby Ci dwie korzyści: do 15% szybszą kartę i możliwość ustawienia tekstur w wyższej jakości w najnowszych grach. Tylko tyle i aż tyle. Jeśli karta ma być na jak najdłużej, to bym dopłacił. Jeżeli zaś nie będzie problemu z ustawieniem niższej jakości grafiki w grach, to 2GB w karcie podziała podobnie długo.

Sprawdź wpierw, czy z dołożenia samej grafiki jesteście wystarczająco zadowoleni. Zasilacz też można już kupić, gdyż Akyga bodajże jest na czarnej liście. Poza tym mimo wszystko szkoda inwestować w DDR3 teraz, skoro może przy następnej modernizacji przejdziesz na DDR4.

ma jeszcze pytanko czy lepiej od vero l2 zamowic vero m2 ? i np 600w,

jest troche negatywów na temat tego l2 https://www.ceneo.pl/51874779#tab=reviews że spaliło karte gfx i płyte gł

M ma przewody modularne. Taka różnica. 600W bym nie brał. 1050 pobiera tyle co nic. Procesor też nie dużo. Do tej 500W spokojnie ludzie znacznie mocniejsze podzespoły podpinają.

Jeden frustrat, który składając kompa za 5000-7000 zł kupił zasilacz relatywnie tani. Zresztą komentarz na kilometr śmierdzi czarnym PR.