Modernizacja PC-ta. Użytek domowy

Cześć,
Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad modernizacją mojego PC-ta. Głównie używam go jako mój “smart TV”, ale chciałbym czasem pograć w kilka nowych tytułów (niekoniecznie na ultra, ale w miarę płynnie), bo ileż można tłuc stare gierki :slight_smile:

Sprzęt który mam:
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Procesor - Intel i3-2120 3,3GHZ
Karta Graficzna - NVidia Gforce 210
Ram - 8 GB
Płyta główna - AsRock H61iCAFE
Dysk - OCZ Vertex 3 (na system), SEAGATE 320GB SATA 8MB CACHE 5400RPM (reszta danych)
Chłodzenie - FERA 2
Obudowa - Thermaltake Soprano
Zasilacz - MODECOM CARBON MC 530W

Zestaw ten to typowy składak, jak była okazja to kupowałem coś. Domyślam się że największą słabością jest tutaj karta graficzna, ale kompletnie nie mam pojęcia jaką kupić. Nie mam jakiegoś narzuconego od góry budżetu, ale rozsądnie myślę że było by tak ograniczyć się do 500-600 zł.

Jeżeli ktoś się zainteresuje tym tematem, będę wdzięczny :smile:

Wrzucasz 1050 i koniec tematu z tymi finansami.

A jakąś konkretną wersję tej 1050? I czy coś jeszcze wymaga pilnej wymiany? Chodzi mi że mogę rozłożyć sobie te zakupy w czasie (co pewnie zwiększy możliwości finansowe).

GTX 1050 w sumie może być najtańszy, ta karty się nie grzeją. Rozejrzyj się też za używkami jeszcze na gwarancji są w okolicach 450 zł. Do tego przydałoby się wymienić procka na 4 rdzeniowy (używki i5-2400 lub i5 - 2500 są za mniej niż 150zł) i więcej już do tego nie wkładał (no chyba ze jakiś większy dysk ale to już według potrzeb).

2 polubienia

GTX 1050 jak najbardziej pozwoli Ci grać w nowsze gierki, ale Core i3 drugiej generacji już niekoniecznie. Najnowsze sandboksowe tytuły, tj. Assassin’s Creed Origins lub najnowszy Odyssey, Kingdom Come Deliverance, mogą być ledwie grywalne przy 20-30 fps przez ten procesor. Patrzę, że Wiedźmin 3 już osiąga max 40 klatek na podobnym CPU.

Core i5 drugiej bądź trzeciej generacji (dużej różnicy między nimi nie ma) są za około 200 zł, także to też koniczny upgrade jak chcesz myśleć o nowych tytułach. :wink:

1 polubienie

Nie wiem jaki konkretnie model 1050, nie siedzę na tyle w temacie. Poczytaj testy albo poczekaj na porady kolegów.
Zasilacz też nie jest za bogaty - tutaj też polecam poczytać. Moc na naklejce to nie wszystko.
Procesor szału nie robi, ale ma dość wysokie zegary, więc w większości gier przy rozsądnych ustawieniach nie powinien być hamulcem.
Do tego ten dość stary Vertex - dla pewności trzymaj sobie kopie ważnych danych na drugim dysku.

To wg mnie zrób tak:
Zamiast gtx 1050 lepiej kupić rx 460/560 4GB( to pozwoli na conajmniej niskie detale na obecnym cpu/po zmianie średnie) za 400 a najlepiej gtx 1050ti(teraz conajmniej średnie później wysokie) poniżej 600.
Następnie kupujesz dobre i5 np. 3470 lub 3570 (k lub nie zależy czy chcesz podkręcać), jak cpu z ‘k’ to przed podkręcaniem zasilacz 500W dobrej marki najlepiej bronze.