Modernizacja PC

Witam. Mam pytań kilka w związku z moim PC.

  1. Aktualnie posiadam C2D E8400 i zastanawiam się nad wymianą tegoż na C2Q 9xxx. Np. Q9450. Opłacalna inwestycja? Płyta główna to MSI Platinum P45.

  2. Posiadam też ATI Radeon HD4850 DDR3 i, jeśli wymienię procek na C2Q, czy będzie on wąskim gardłem dla HD7850? Czy jednak lepszym wyborem będzie jakiś HD68xx czy HD69xx? Jbc to mój zasilacz to Corsair 750W. Gram na Full HD, dlatego chciałbym, żeby karta podołała.

  3. Posiadam też 2x1GB DDR2 Patriot 800MHz. Lepiej dokupić 2x1GB Patriot 800MHz żeby było 4GB czy wymienić na 2x2GB? Jeśli wymiana to jaka firma?

Mogę też kupić te kości RAM: RAM Patriot 2x1GB 800MHz.

Bierz HD 6850 Cyclone od MSI, ten quad może być, podkręcisz go i nie powinien nic ograniczać. Ram lepiej 2 x 2 GB najlepiej do duala, firma może być goodram.

Modernizacje z reguły są nieopłacalne lub mało opłacalne. Procesory P4 to już dość leciwy sprzęt (jak dla gracza) teraz najlepiej wziąć i7 albo i5, ale to wymaga wymiany praktycznie wszystkiego, więc tanio nie będzie. Jak się rozglądałeś to chyba wiesz jakie są ceny, więc możesz chyba łatwo policzyć co będziesz mieć za tą kasę, a ile będzie Cię kosztować zestaw z i7 lub i5.

Dodane 06.07.2012 (Pt) 14:47

Na płycie masz PCIE 2.0, więc samo PCIE 2.0 będzie spowalniać HD7850, który jest na PCIE 3.0. Nie wiem jak tylko wygląda sprawa z zasilaniem, bo karta na PCIE 2.0 potrzebuje mniej energii niż karta na PCIE 3.0, więc musiał byś to jeszcze sprawdzić. Poza tym z kompatybilnością nie powinno być problemów.

Mam małe pytanko w związku z grafiką: nie mogę nigdzie znaleźć nowego R6850 od MSI w wersji Cyclone. Jeżeli ktoś widział w jakimś sklepie proszę o podanie strony lub podanie innego Radka (inna firma czy wersja od MSI).

Od biedy może być ta, tyle że podkręcanie będzie minimalne http://allegro.pl/karta-gigabyte-radeon … 54475.html

OC bardzo małe na tej wersji i wentylatory trzeba dla komfortu skręcić (ja to robię w MSI Afterburner) - osobiście, gdybym brał drugi raz HD6850 to bym nie brał tej karty ponownie :slight_smile: Ale HD7xxx wyparło dosyć porządnie HD6xxx.

sla17 , dlatego napisałem autorowi że od biedy bo z tego co widzę cyclone nie widać w sklepach. Może jeszcze jakaś dostawa będzie.

Z chęcią kupiłbym HD7850, ale a) do C2Q się raczej nie nadaje, b) zanim zmienię konfigurację na i5/7 może minąć kilka lat, więc nie bardzo się opłaca, c) no i ta cena… . Ponadto dużo dobrego słyszałem/przeczytałem o Msi R6850 Cyclone, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć. Póki co odkładam pieniądze i wkrótce będę kupował - może do tego czasu pojawi się gdzieś jeszcze kilka egzemplarzy od Msi. Mam taką nadzieję, a jak nie - Gigabyte też się nada. Dzięki ponownie Panowie.

Rozważałeś XFX 6850?

Nie polecam kupować tego 4-rdzeniowca - dodatkowe 2 jajka ze starszej generacji potrafią ładnie pożerać energię elektryczną.

Najbardziej rozsądną opcją przy ograniczonych funduszach jest i3-21xx + Radeon 6850 + 4-6GB RAM (swoją drogą tani jak barszcz). 4 rdzenie do tej pory nie są wykorzystywane w nowych produkcjach, a wątpię by cokolwiek w tej kwestii się zmieniało.

To mam inną opcję w takim razie: aktualnie posiadam niekręconego E8400 ze standardowym chłodzeniem. Komp służy głównie do programowania/pykania w gierki. Czy E8400 wyrobi przy R6850 po podkręceniu? Jeśli tak: jakie chłodzenie będzie najlepsze na E8400? Poczytam coś o tym XFX i zaraz się zorientuję.

Do HD6850 powinien pasować na styk na fabrycznych zegarach - możesz pomierzyć w benchmarkach jak wygląda wydajność układu przy tym procku i porównać z podobnymi konfiguracjami. A potem stopniowo podwyższać taktowanie do momentu aż zwiększenie wydajności będzie znikome.

Zakupiłem i zamontowałem Arctic Cooling Freezer 13 PRO. Teraz mam kilka pytań:

  1. Jak powinienem testować Orthosem swojego E8400? Dwa Orthosy na każdy rdzeń?

  2. Ustawiłem 2 Orthosy na Small Test na CPU, 1 na rdzeń #0, drugi na rdzeń #1 (priorytety: 9). Niestety, temperatury sięgały 72 stopni C. Czy jest to związane ze złym testowaniem czy przetaktowaniem?

//EDIT: Rozwiązałem swój problem - Nóżka Freezer’a zawadzała o chłodzenie płyty głównej przez co nie była dociśnięta do procesora, stąd te temperatury. Obciąłem malutki kawałeczek nóżki i mieści się bez problemu. Teraz na standardowym taktowaniu temperatury na stresie w Orthos’ie (jak w punkcie 2.) #0 42 stopnie #1 44 stopnie. Chłodzenie pierwsza klasa.