Modernizacja PC

Witam!Proszę o pomoc w wyborze podzespołów.Chcę przejść na dysk SSD m2 i muszę wymienić płytę główną,procesor,dysk i RAM ,podstawka AM4 Mam Windows !0 i używam głównie do przeglądania internetu.Do gier nie używam.
Mam takie propozycje i nie wiem czy właściwe aby nie przepłacać a jednocześnie mieć szybki komputer.
Płyta:Gigabyte B450 DS3H 275zł
lub MSI B450 THOMAHAWK 399zł
lub MSI B450 MORTAR 396zł
Dysk ADATA XPG SX 8200 Pro 256GB 229 zł
lub ADATA XPG Gammix S11 Pro 256GB 229 zł
Procesor Ryzen 3 2200G 359zł
RAM : ADATA XPG Spectrix D41 DDR4 8GB 3000MHz CL16 169 zł
lub Patriot Memory Viper 4 DDR4 2x 4GB 3000MHz 196 zł

Odpada :wink:

  1. m2 niewiele Ci da przy necie
  2. Ryzeny 2200G 2400G niekoniecznie obsłużą m2 znacznie szybciej niż zwykłe ssd (ucięta liczba pcie by upchnąć vegę)
  3. konieczność zakupienia procka bez integry + karty dla m2 = mało rozsądne :wink:

Set jest dobry, moja rada jednak: zamiast m2 weź zwykły ssd/ większy a różnicę dodaj do 2400G, 8 watków zestarzeje się póxniej niż 4, 4 sloty RAM pozwolą zaś na mały upgrade kiedyś.

Ryzen 2200G normalnie obsługuje m.2 PCIE.

Vega 8/11 zabiera 8 linii PCIE i wtedy główny port do grafiki zamiast 16 ma 8 linii, ale na port m.2 nie ma to żadnego wpływu, on przecież i tak pracuje na 4 liniach, obojętnie czy mamy APU czy nie.

Jeśli to komputer do grania, to polecam kupić pamięci HyperX Predator 3333Mhz 2x8GB.
8GB single channel, to byłoby dużo za mało.

Podaj może jeszcze obecną konfiguracje. Może wystarczy kupić dysk SSD SATA i ew, wymienić jakiś podzespół, zamiast kupować wszystko nowe

Nie bardzo rozumiem argumentacji.Mam podstawkę AMD3,procesor AMD Phenom II x4 955,dysk ssd Samsung 850 Pro 128 GB ,kartę gr.NVIDA GeForce GTX650.Z posiadanego rozeznania wynika,że dysk m2 jest 5-6 razy szybszy od posiadanego więc w czym rzecz,że nie będę miał pożądanego efektu znacznego przyspieszenia?

Zależy co robisz i czego oczekujesz.
Największy zysk z SSD, to niski czas dostępu, tutaj m.2 nic ci już nie poprawi, zyskasz tylko na transferach liniowych.

Obsługiwać będzie, ogólnie nie analizowałem tematu aż tak, ale jakieś czas temu wkleiłem informację z anglojęzycznego, ze “nie wszystkie płyty będą ok”:slight_smile: Możesz poogoglowac na forum.

Co do różnicy m2 vs ssd, to przy Twoich zastosowaniach bym raczej procka wybrał lepszego, 2 sekundy lepszy start systemu świata nie zbawi :wink:

eg. edit.

“So except for Asrock, the 12 lanes from the APU seems to be going 8 to the main pci-e, 2 to the M2 and 2 to the chipset. RR Apus will be petty much like Ryzen, 8 to the main pci-e, 4 to the M2 and 4 to the chipset.”

Znalazłem fachową wypowiedż w tej sprawie chociaż nie wyjaśnia ona kwestii czy brak odczuwalnej różnicy w szybkości pomiędzy dyskiem SSD Sata a dyskiem SSD m2 odnosi się do wszystkich dysków SSD m2 czy tylko do tych,które mają szybkość porównywalną np. 500-600 MHz.Przecież dysk SSD m2 z szybkością 3000 MHz to nie to samo co dysk SSD m2 z szybkością 500-600 MHz.

Kijem takich fachowców z Veryktu :stuck_out_tongue: zaiwanili tylko tekst z PCWorlda :wink:

Zresztą w tych całych pochwałach nie widzisz najważniejszego, co autorzy też zasugerowali:

" Niestety odróżnienie “na oko” złącz M.2 SATA i M.2 PCIe jest właściwie niemożliwe. Aby było jeszcze trudniej, w komputerach znajdziemy złącza M.2 z dwoma lub czterema liniami PCIe , które będą różnić się od siebie wydajnością."

Z tych tekstów po angielsku wynika, że jest ryzyko, ze nie każda płyta główna uruchomi dysk m2 w standardzie x4, jeżeli zaś pójdzie w x2 będzie wolniejszy. Nie odczujesz tego, ale… po co przepłacać :wink: D?

Zresztą podobny temat masz na Elektrodzie:
"3) wydajność dysku SSD/NVMe - ze względu na ograniczenia APU dysk NVMe pracuje w trybie PCIe 3.0 x2 zamiast x4 - co oznacza, że jak szybkiego dysku by się nie włożyło, to i tak max przepustowość zostanie ograniczona do ~1600 MB/s "

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3437746.html

W każdym razie decyzja należy do Ciebie, możesz poszperać jak konkretnie u Ciebie wyjdzie. Ja tylko uczulam i osobiście bym z nvm nie szalał i bez ryzyka wybrał 8 wątkowego 2400g. Przy korzystaniu biurowym… nie poczujesz “spowolnienia”.