Modernizacja procesora i RAMu na płycie ASRock N68C-GS FX

Witam

Mam dość leciwą konstrukcje jednak, co tu dużo gadać nie mam zbytnio kasy na nowy sprzęt. Jak się zorientowałem mam całkiem fajna płytę główną tj. ASRock N68C-GS FX, bo chyba można na niej w miarę sprzęt rozwijać. Nie gram często w gry (i na pewno nie w nowe) więc grafika mi nie przeszkadza, ale chciałbym więcej Ramu (przeglądarka, Visual Studio i gry z przedziału 2007-2012), a znowu aby to zrobić prawdopodobnie muszę zmienić procesor, gdyż ten obecny działa na socket AM2 i nie “gada” z DDR3.  Obecna konfiguracja:
AMD Athlon 5200+ 3GHz
4GB RAM DDR2
Radeon HD5450

Zasilacz : DELTA 350W ATX GPS-350FB-100A
Co byście polecali ? Żeby było w miarę optymalne ?
Znalazłem listę obsługiwanych CPU, niestety mi nic nie mów…:
http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS FX/index.pl.asp?cat=CPU
Pozdrawiam MrGalek
PS: Czy takie części jak procesor czy Ram warto kupować używane ?

Siema,

listę ustawiasz według częstotliwości i masz jako taki obraz na najwydajniejsze jednostki możliwe do zainstalowania. Moją uwagę przykuł FX-4150, jednak na aukcjach jest nieatrakcyjnie wyceniony, zważywszy, iż reprezentuje wydajność słabszą niż i3 drugiej generacji. DDR3 podobnie i także trzymają cenę. Najrozsądniej byłoby odkładać na całkiem nowy sprzęt. Natomiast próbując tchnąć choć trochę życia w obecnie posiadany zestaw: zostawiłbym DDR2, dokupił kolejną taką samą kość; procesor na AM3, któryś z góry listy; grafikę pokroju HD7750 (do 160 zł). W tym wypadku tylko sprzęt z drugiej ręki.

Jest kurcze jeden problem, płyta ma dwa gniazda RAM na DDR2 i dwa na DDR3, więc teraz z moim procesorem (pod AM2) mogę mieć MAX 4GB, a jak wezmę procek z AM3 to czy obsłuży mi gniazda z DDR2, bo może się okazać że nawet z lepszym prockiem więcej niż 4GB nie będę mógł mieć. Kolejna sprawa z moca, ten zasilacz to nie jest mocarz i czy obsłuży taką grafikę(choć ona nie jest mi niezbędna) oraz procesor :) 
 

Prawdopodobnie tak, szczegóły są pewnie w instrukcji obsługi płyty głównej.

Pół minuty szukania http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS FX/index.pl.asp?cat=Specifications

Procesory AM2 i AM2+ mogą obsługiwać tylko pamięć DDR2.
Procesory AM3 mogą obsługiwać pamięci DDR2 i DDR3 (nie jednocześnie).
Procesory AM3+ moga obsługiwać wyłącznie pamięć DDR3.

 

Jest za to inny temat - w przypadku wszystkich płyt z obsługą dwóch typów pamięci (DDR i DDR2 lub DD2 i DDR3) w tym samym czasie mogą być obsadzone gniazda pamięci tylko jednego typu (potwierdzenie powyżej) i nie ma od tej reguły wyjątków.

Na raz, tylko jednego typu, maksymalnie 8GB. Na AM3 obsłuży albo 2, albo 3, wedle obsadzenia. Z więcej niż 4GB RAM trzeba mieć system 64 bitowy, aby zadziałało. Wszystko jest opisane na stronie producenta.

 

Zasilacz powinien dać radę. Wskazana grafika ma niski pobór prądu. Z procesorem będzie zależnie od wyboru przez Ciebie dokonanego.