Modernizacja starego komputera klasy PC

Witam.

Proszę o pomoc w dobraniu podzespołów do już trochę leciwego komputera: DELL OptiPlex GX150.

Komputer jest bardzo podobny do tego:

  • płyta główna DELL intel815

  • zintegrowana karta graficzna i815

  • zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z AC97

  • zintegrowana karta sieciowa 3COM 10/100

  • procesor Pentium! !!

  • pamięć RAM 256MB (2 x 128MB) DIMM SDRAM no-ECC

  • dysk twardy 20 GB

  • napęd DVD+/-RW/-RAM

  • jedno wolne złącze AGP 4x i dwa PCI (nisko-profilowe)

Na wszelki wypadek podaje link do dokumentacji DELL:

DELL OptiPlex GX150

Co zamierzam zmienić:

  • kartę graficzną:

z początku myślałem nad GeForce 2/3/4, jednak ze względu na to, że nVidia nie aktualizuje już sterowników do starszych modeli kart graficznych (zależy mi na sterownikach z serii 100.x.y, nie 1.0-7x/9x), skłaniałbym się ku GF 5200 lub 6200; jedyny producenta chipsetu, którego biorę pod uwagę, to nVidia;

  • kartę muzyczną:

Sound Blaster Live 5.1!; zamierzam do niej dokupić głośniki 5.1

  • kartę sieciową WLAN:

np. ;

  • pamięć RAM:

DIMM SDRAM 512 MB (2 x 256MB) no-ECC;

  • dysk ATA 250 GB (zakupiony jakiś czas temu).

Całość musi dobrze współpracować pod systemem Linux.

Początkowo ten komputer służył jako serwer WWW/FTP (Apache2, PHP, MySQL, ProFTPd). Jego charakter był raczej testowy, chociaż zainstalowane DokuWiki miało poważniejsze znaczenie. Z czasem jednak zaczął przejmować coraz więcej zadań biurowych/domowych: programowanie, pisanie tekstów w OOo, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki itp.

Po modernizacji oczekiwałbym od tego komputera następujących rzeczy:

  • komfortowej pracy biurowej (AIGLX/Compiz mile widziany)

  • dzielenia łącza Internetowego (do macbooka, więc WLAN);

  • serwera wydruku i plików (NFS);

  • możliwości rozrywki, tj. filmy DVD, starsze gry (klasy Wormux, najwyżej Wolfenstein: Enemy Territory).

Nie zależy mi na:

  • super wydajnym serwerze WWW;

  • uruchamianiu nowych gier.

Proszę o wskazanie dobrych producentów sprzętu (karta graficzna, karta WLAN, pamięć RAM) i ewentualne skorygowanie mojego wyboru.

Jeżeli powtarzam podobny post to przepraszam, ale znalazłem tylko ten i nie poruszał on kwestii modernizacji takiego sprzętu.

Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Pozdrawiam.

ogranicza wybór podzespołów nisko profilowe rozwiązanie. miałem ostatnio nvidię 5200 nisko profilowe (compiz fuzion mulił).

to jest interesujące po co ci najnowsze sterowniki ??

potrzebujesz karty wi-fi nisko profilowej która może działać w trybie AP.

Witam.

Dziękuję za odpowiedź.

Zdaje się, że w poprzednim poście popełniłem błąd dotyczący kart rozszerzeń/AGP. AGP jest faktycznie nisko-profilowe (low profile), jednak PCI już nie koniecznie. Na stronach DELLa jest napisane:

Opis i schemat małego komputera biurkowego też na to wskazują.

Za wprowadzenie w błąd przepraszam.

Stare sterowniki jako nieaktualizowane mogą zawierać błędy i sprawiać problemy z nowszymi jądrami. Poza tym X.Org 7.3 do prawidłowego działania wymaga najnowszych sterowników binarnych. Nawet gdybym pominął ten wymóg, to ciężko byłoby mi znaleźć nisko-profilową kartę klasy GeForce 3/4.

Ale wracając do tematu: przejrzałem wiele aukcji na Allegro i na razie wybrałem coś takiego:

GeForce 6200

6200 ma 64bit… każda!

lepiej radka 9800pro…

Są wersje 128 bitowe ale trudno je dostać.

Ale Radeon 9800Pro jest sporo wydajniejszy nawet od wersji 128 bitowej.

stery dają radę bez problemu. (jeśli chodzi o geforce i linux).

jak nie grasz to może być.

reszta ok.