Modernizacja starego komputera

Więc jest to mój pierwszy post na tym forum, chodź stronę odwiedzam nie od dziś, czy nawet wczoraj … Więc proszę o wyrozumiałość jeśli w czymś popełnię błędy.

Zatem do sedna.

Mam obecnie następującą konfigurację sprzętową:

1 Płyta Główna - Asus M2N32 - SLI Deluxe ,

2 Procesor - AMT Athlon X2 6400+ ,

3 Pamięć Ram - DDR II 10024mb/800mhz Kingston x 2, + 1024mb/xxxmhz Elixir (czyli 2x1024-Dual Chanel + 1x1024),

4 Karta Graficzna - EVGA GeForce 8600GTS 512MB DDR3/128bit TV/dual DVI PCI-E (1,2ns) (675/2000/1450),

5 Dysk Twardy - Sata II 160 Gb WD Caviar 16 Mb ,

6 Obudowa - Chieftec Mesh CH - 02SL - SL, + Chieftec Zasilacz 500W ,

7 Wentylator Procesora - Zalman CNP 7500 Cw ,

8 Monitor - iiYama 22 cale (najlepszy model), maks 1680x1050,

9 System - Windows Xp Media Center Sp2, Wersja Angielska ,

10 Napęd Optyczny - 2 x Samsung DVD/Nagrywarka ,

I w najbliższym czasie chciałem coś w nim zmodernizować. Aby komputer był ciągle na bieżąco w stosunku do gier, tak żeby stopniowo go modernizować. Bez musu wydania nagle ni stąd, ni zowąd +1000 złoty. Sorki było późno i źle to napisałem - tzn podałem nie realna sumę (chodź przecież starą grafikę zawsze mogę sprzedać i też będzie z tego kasa).

Pierwsze co zmienię a raczej dokupię to dysk. Myślałem o jakimś 320 Gb, by był bardzo cichy.

Myślałem też o dołożeniu 2 wentylatorów do obudowy, jeden z boku wdmuchujący powietrze do środka wprost na dyski, a drugi z tylu kompa wydmuchujący powietrze z kompa. Z czasem dokupię wentylator do górnej części obudowy - lecz wtedy chyba będę musiał wymienić zasilacz już na mocniejszy, by podołał temu.

Zastanawiam się też nad wymianą karty graficznej (może ktoś się orientuję ile jest ona warta - ma 3 miesiące a gwarancje producenta 3+7(po zarejestrowaniu - które uczyniłem)=10lat), była zakupiona w “pośpiechu” (nie przemyślany zakup) i troszkę jest słaba w grach (tak mi się wydaję). Dużo czytałem o Radeonach, iż są wydajniejsze niż GeForcy przy czym też tańsze. Ale znów ATI pisze podobno gorszę sterowniki w porównaniu do Nvidii.

Poznaliście już moją konfigurację i teraz proszę was (gdyż macie większą wiedzę) o poradę w co powinienem teraz zainwestować.

Dodatkowo czekam na wszystkie rady związane z o/c - podkręcaniem. Lecz proszę pamiętać iż można mnie śmiało zaliczyć do nowicjuszy w tych sprawach. Co prawda kiedyś robiłem “podkręcanie” na Duronach i PII, ale wiecie - to co było kiedyś a to co jest teraz.

Lecz proszę pamiętać iż jestem Laikiem w sprawach o/c i najlepiej by było by polecane modernizacje nie były w stylu np: Kup kartę graficzną XXXX i podkręć ją o 20% - bo mi to nie wiele będzie mówiło i co więcej pewnie się nie uda, lub będzie mnie to naprawdę dużo nerwów kosztowało.

Ps. Komputer był składany w pośpiechu po 2 letniej fascynacji wszelakimi konsolami. Co zaowocowało “lekkimi” pomyłkami w zakupie, za co teraz będę musiał ponosić konsekwencję $.

1.Corsair vx550

2.2x1gb ocz reaper 800mhz cl4 (i sprzedaj to co masz, jeśli zależy ci na 3gb+ to 2 takie zestawy weź (pod kątem oc))

3.Radeon 3850

4.Seagate 250gb 16mb catche 1 talerz.

Szukasz pomocy, czy chcesz się tylko pochwalić się komputerem.

Jak coś robisz, rób to dobrze:

Chcesz kupić jakąś nową super kartę za mniej niż 500zł ?

Chyba na szrocie, albo ukraść :stuck_out_tongue: .

Bo przecież, chyba drugi raz nie będziesz popełniał pomyłek:

za 500zł masz fajną grafe:

http://allegro.pl/show_item.php?item=302529855

sam ją kupuje :slight_smile: ma wydajność 8800GTS 640mb a po oc przebija tego GTS-a

Z kart Radeon HD3850 … o podkręcaniu możesz dowiedzieć się z wielu poradników w sieci. Akurat podkręcanie karty graficznej nie jest zbyt trudnym czynem.

Co do wentylatorków musisz zmierzyć jakie masz otwory … np. 12cmx12cm … wtedy szukasz na allegro i kupujesz z tym akurat nie będzie problemów. Tutaj masz do wentylatorów link

http://www.allegro.pl/45906_wentylatory … view=gtext

Wybierasz tak jak mówiłem tylko jaki ma być on duży. Z tego co mi wiadomo te większe są cichsze więc dobrze by było jakbyś miał 12x12.

Za kartę nie wiem ile możesz dostać iż nie podałeś typu pamięci i czasu dostępu. Możesz sam to sprawdzić za pomocą allegro.

http://www.allegro.pl/search.php?string … &country=1

Aha i co do podkręcania np. procka także znajdziesz wiele poradników w sieci.

sprzedawaj odrazu tą padake Athlona 6400 bo to niezły pożeracz prądu i mobo wraz z nim

i składaj zestaw na intelu

proszę proszę fan boy Intela ?

Nie mówmy ze ten Athlon to padaka …w żadnym wypadku. Na pewno był to nie przemyślany zakup no ale tak to bywa. Nie wiem czy autor będzie chciał się pozbyć całego kompa i kupić całkiem nową platformę.

to by było najlepsze rozwiązanie, a ten zestaw śmierdzi mi tesco

NIE!! Był złożony w sklepie tzn powiedziałem co chce i tak wyszło … z dnia na dzień spalił mi się lapek - poszła grafika - plus że można było ją wymienić, minus że nic podobnego co by weszło do lapka nie szło dostać. A że potrzebowałem do pracy to szybko udałem się do sklepu i już. Więc komputer nie jest firmowany żadnym Tesco, Lidlem, Biedronką, Żabką, czy Sklepik u Wiesia.

Wiesz miałem na końcu napisać, “Tylko proszę nie pisać mi postów w stylu CHCESZ SIĘ POCHWALIĆ”. Bo jak byś nie widział nie ma czym się chwalić w tym zestawie, więc nie rozumiem twojej uwagi.

Chcę zostać na tym procku AMD i płycie Asusa. Resztę chciał bym zmienić, bo nie będę zmieniał kompa całego :).

Grafikę mam dokładnie EVGA GeForce 8600GTS 512MB DDR3/128bit TV/dual DVI PCI-E (1,2ns) (675/2000/1450). Wiadomo jest używana 3 miesiące ale zarejestrowana i ma 10 lat gwarancji. Więc ile ona warta i jak ją najpewniej sprzedać - bo wśród znajomych marne szanse.

Aby wiedzieć że ten Athlon 64 X2 6400+ 3.2GHz jest kiepski nie trzeba być fanboyem Intela, słabe o/c, sporo prądu żre, grzeje się mocno, Intel Core 2 Duo E8400 3GHz jest wydajniejszy, mniej prądu ciągnie, sporo lepsze o/c jest, mniej się grzeje.

Teraz to wiem :). Ale nie będę zmieniał kompa - koszta mnie przerastają :). Następny będzie w Intelku :). Że prądu je to wiedziałem - to nie problem jakoś, o o/c wiedziałem nie wiele więcej niż teraz - chodź troszkę o tym po zakupie czytałem, grzeje się fakt ale dobra obudowa i wentylator dają radę - w Intelu denerwuje mnie ich Box`owy wentylator procka - chodzi jak kosiarka stadionowa jak wpadnie na full obroty (wiem że mogę zmienić, ale jakoś tak wyszło no :()

oj chlopie chlopie

za kase jaka wladowales w ten zestaw mialbys penryna i 4gb ram

Te karty z tego co widzę nieźle stoją chociaż popęd na nie nie jest za duży. Nawet 600zl ktoś wystawiał więc jakbyś to za tyle sprzedał i wziął radka HD3850 za 500zł dobrze byś wyszedł.

Możesz sprzedać ten dysk i kupić coś od WD (AAKS) z 320GB chyba że potrzebujesz więcej to kup.

Możesz kupić lepsze pamięci typu

http://www.allegro.pl/item296604916_tra … d9gmh.html

Więcej niż 2Gb RAM nie ma raczej potrzeby … procka także możesz sprzedać i kupić jakiegoś “słabszego” Athlona … wiele osób z forum udowodniło że Athlony też można kręcić.

No i co mu z tych 4Gb RAM :x

Już prędzej Penrym + 2Gb RAM + 8800 GT

Athlon spokojnie wystarczy do gier GF 8800GT nie wykorzysta tego procesora :slight_smile:

najsłabszym punktem twojej konfiguracji jest karta graficzna jeśli możesz to sprzedaj tą 350zł na spokój weźmiesz ,dokładasz 400zł i masz 8800GT z dobrym chłodzeniem. Ramów nie masz po co kupować a nawet wyrzucić(sprzedać o ile sie uda) tego eliksira bo chyba jest na 667? Zasilacz masz ok jeszcze zależy czy GPS czy CFT ale obydwa skokonie ciągną to wszystko.

co do wentylatorów to wyczytałem

jak będziesz kupował to poczytaj ile powinno być wciągających a ile wyciągających powietrze

teraz jak mówiłem wymień grafike następna wymiana to procesor i płyta (może wtedy już na DDR3 i nowy socket)

teraz proca nie opłaca sie wymieniać, bo przy twoim budżecie ledwo co kupiłbyś Pentium DC i słabą płyte w efekcie nie miałbyś większej wydajności

Widzę że troszkę źle coś wytłumaczyłem. Te 1000 zł to mógł bym wydać na np: Tylko Grafikę - bo inaczej to kiepsko to widzę (1000zł to kasa która mam + w niej zawarta kasa ze sprzedaży obecnej karty graficznej). Co do ramu - a jak bym do tego Duala dokupił taką samą kość jako trzeci ram czyli miał bym 2x1024-Dual + 1x1024 - wszystko tego samego producenta, lub sprzedał bym obecny ram i jeśli się opłaca dokupił 3 takie same kości lepszej firmy 3x1024.

Do obudowy wiem, że trzeba przed zakupem sprawdzić jaki wentylator gdzie - chodzi o wymiary.

Zasilacz uważam, że jest dobry jeśli nie chce wejść w tryb SLI graficzny, bo póki co działa idealnie - lecz czy podłączeniu drugiego dysku + 2/3 wentylatory i zmianie graficznej na inną wytrzyma mi to nadal ??

A co do dysku, obecny 160 chce zostawić i dokupić 320 jakąś - cicha, szybka - tu mogę jakieś 300 - 400 dać na to.

Na początku napisałem już jakie są optymalne kroki optymalizacji tego kompa… jak bierzesz ram to parzystą liczbę kości i nie ma sensu bać się 4gb, 32bit xp po włączeniu PAE obsługuje do 64gb ramu…

Pamięci sprzedaj i kup 4x 1Gb czegoś markowego (patrioty, ocz) (koszt pamięci nie jest duży wiec możesz wziąć te 4Gb

Dysk swój sprzedaj kup taki http://www.allegro.pl/item305900602_wd_ … m_cy_.html

Cena niska - prawda ?:slight_smile:

Grafikę własną sprzedaj kup 8800GT … z prockiem zastanowisz sie jak kupisz to wszystko.

Czyli grafikę zamienić na np: GeForce 8800 GT Palit 1GB TV & 2x DVI (PCI-E) Super, czy może GeForce 8800 GT Gainward 1GB TV & 2x DVI (PCI-E) GoldenSample, lub GeForce 8800 GTS Gigabyte 512MB TV & 2x DVI (PCI-E)??

A może coś jeszcze innego ?? Słyszałem że EVGA robi dobre GF … więc może przy nich zostanę - tzn przy tej firmie ??

Dyski chce mieć dwa :slight_smile: Mam dużo danych własnych z czego dużo na DVD a przydało by się mieć je pod ręką na kompie + Muzyka - którą kolekcjonuje od ponad 15 lat od kaset po vinyl na cd/dvd kończąc - potem all ląduje na kompie :). Więc 160 giga w sam raz by było na załadowanie tam najbardziej docenianych Mp3 + pliki do własnej gry sieciowej.

A dyski to podawaj modele i myślałem o 320 ale to 500 jest coś aż za tani :), jakoś nie lubię aukcji - nie mam przekonania, ale znając model znajdę sobie - chodź WD mam obecnie i jest głośny troszkę :(.

Co do ram …

Co powiecie o tych: PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4 , lub PDP Patriot Dual 2x 1GB DDR2 800 MHz CL5??

Czy może PDP Patriot Dual LLK 2x 2GB DDR2 EPP 800MHz CL4 , lub 2x ten zestaw PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4

a może GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz lub 2x ten zestaw GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz czy może OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Special Ops CL5 lub 2x ten zestaw OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Special Ops CL5??

Zotac, Gigabyte z zalmanem - może być gts troszkę droższy ale i wydajniejszy (zgłasza w aplikacjach dx10).

2x250gb 1 talerz es.2 spięte w RAID 0.

jeśli cię stać rzecz jasna :P, ewentualnie ocz.

OKI. Więc co powinienem wymienić najpierw: Grafikę, Ram ?? Żeby mieć przyrost mocy widoczny w grach ?? Płytę i Procek zostawię zmienię za rok kompa :). A czemu opłaca mi się sprzedać dysk i kupić jeden DUŻY ?? Nie mogę zostawić tego 160 Gb i dokupić 320 Gb ?? Czy naprawdę będzie lepiej jak dam tylko 500 gb 1 dysk ??

Co do kompa, każdy pewnie widzi co kupiłem i widzi, że to nie cudo - ale ja za to dałem 3000 zł z monitorem :slight_smile: - po znajomości :slight_smile: - więc nie było źle.