Modernizacja starego PC z Athlon 64X2 na coś szybszego?

Cześć, sytuacja wygląda następująco, posiadam stary już PC który potrzebuję tymczasowo używać w pomieszczeniu technicznym do podstawowych zadań jak odbieranie poczty @, przeglądania www itd. Niestety coś zostało uszkodzone bo nie działa. Chcę kupić „po kosztach” części i go uruchomić wykorzystując pozostałe działające części. A wiec aktualnie w PC znajdują się:

jak dla mnie szkoda ładować kasę, Nawet nowszy Celeron 6/7 lub 8/9 generacji będzie miał więcej mocy niż twój obecny procesor, a to z uwagi na to, że nowsze procesory posiadają nowsze instrukcje i sprzętowo z nich korzystają np. przeglądarki internetowe. To samo jest z kartami graficznymi: współcześniejsze zintegrowane układy sprzętowo obsługują nowsze kodowanie wideo, więc i Youtube w czymś więcej niż full hd nie wymaga super mocnego procesora.
Więc do neta i poczty wybrałbym jakiś współcześniejszy Celeron lub Pentium. Ja wiem że chcesz wykorzystać jak najwięcej ze starego sprzętu, ale to dopiero marnowanie kasy. Jak już reanimować tego trupa to wymień samą płytę. Jeżeli tylko ona padła, będziesz miał sprawny sprzęt i nie marnuj więcej na niego kasy.

Ta płyta obsługuje maksymalnie 8 GB

Supports a maximum memory size up to 8GB.

Szukaj jakichś tanich 800 MHz modułów, np.

Co do karty graficznej to może jakiś GTX 750 Ti?

Zasilacz jak najbardziej w porządku.

Po co wydawać 130 zł na kartę graficzną do przeglądania neta i odbierania poczty, obecna mu starczy.
Tak samo, po co więcej RAMu niż 8gb do podstawowych zadań.

Chociażby po to żeby w miarę komfortowo oglądać YT (sprzętowa akceleracja).

Co do RAM, zgodzę się, 8 GB zupełnie zbędne. 2 lub 4 GB w zupełności wystarczy, WinXP czy Win7/8 lub jakiś Linux będą działać przyzwoicie na takiej ilości pamięci.

Aktualna płyta MSI jest najprawdopodobniej uszkodzona, PC nie wstaje, nawet do BIOS nie wejdę, obraz raz się pojawia, raz nie, później zwiecha i i się wyłącza. Jest oferta za 50 zł takiej płyty głównej: Gigabyte GA-MA69GM-S2H https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma69gm-s2h_10#kf Dzięki za wcześniejsze linki.

Jak uruchomię PC to zweryfikuję stan starej karty graficznej. Wiem, że ogólnie muszę wrzucić parę zł w części ale nie są to duże kwoty w stosunku do samej idei użycia całego sprzętu wedle zasady napraw nie wyrzucaj :wink: W planach jest gdzieś nowy PC na mocnych podzespołach ale aktualnie muszę podziałać na dziadku.

no to płytę kup i jak wszytko okej będzie działać, to obecnego procka zostaw, a kup grafę GTX750Ti bo ma obsługę sprzętową h264, ale VP8 i VP9 nie. więcej już nic nie dokładaj, a zbieraj na coś nowszego, niekoniecznie nowego. Więcej jak 8GB RAMu nie jest ci potrzebne.