Modernizacja starego PC, zakładanie GPU DDR4/5 zamiast DDR3

Witam, ostatnio zniosłem swojego 10-letniego kompa i postanowiłem go przywrócić do życia, żeby mógł służyć do przeglądania internetu i podstawowych działań. Do wymiany lecą procesor (obecnie core2duo e5300, zamiana prawdopodobnie na core2quad q6600 albo jakiś zmodowany xeon) i GPU (asus 9600gt 512, wystarczyłaby, ale wejście jest nadłamane i koniecznością jest wymiana). Jednak wyczytałem że ta karta graficzna jest na DDR3. Czy mogę zamiast niej wsadzić DDR4/5?

Hej,

Nie, nie możesz - pamięć RAM jest wlutowana w płytkę PCB, więc nie można jej modyfikować w żaden sposób.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Rozumiem, jednak chodziło mi o to czy mogę włożyć do PCIe inną kartę opartą na 4/5?

Możesz. Najwyżej nie wykorzystasz jej potencjału.

Z Xenonem uważaj, nie ma 100% gwarancji, że pójdzie, a błąd we wgrywaniu biosu ucegli komputer na stałe.
Wystarczy praktycznie dowolny quad, jak nie chcesz grać, i z doświadczenia na forum ;-), podpowiem żebyś brał z chłodzeniem do Quada, zostawiając do E będziesz szedł po bandzie.

Kartę możesz brać na DDR5, tylko jeżeli NIE GRASZ, to wystarczy zwykły radeon 5450 lub podobny, jeżeli jakaś gra wchodzi w rachubę to 750, 750ti, i z czerwonych 450, 550 Te pierwsze do słabszych Quadów, mocniejsze do lepszych.

Pamiętaj też dziadowi, jak obsłuży, dodać RAM, 4 GB to minimum do netu, do grania, to 4± docelowo 8 (czyli jak masz np. 2x1 GB, to dodajesz 2x2) Pytanie tylko czy masz 64 bitowy system, 32 do 3,2 łapie?

@patryczeg jaką płytę główną masz to ci powiem jakiego Xeona mógłbyś do niej wsadzić

Płyta jaka w nim siedzi to Asus P5QPL-AM

No właśnie teraz czytam, że trzeba jeszcze modować bios do modowanego CPU, to nie bede sie w to bawil :slight_smile:
Ogólnie to komputer głównie do spotify, chrome i yt, odpalany będize z 5 razy w miesiącu.
Obecnie tam postawiłem win10 x32, ramu jest 4 gb (2x2) 667mhz, ale 32 bity systemu czytają tylko 3gb.

znaczy się musiałbyś wgrać zmodowany bios xeon jaki był przetestowany i pójdzie na tej płycie to E5450 a tutaj masz listę na potwierdzenie moich słów https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/
Rewizja tej płyty to 1.00G ?

tak, chyba 1.00, ale nie wiem czy zwykły q6600 albo q8200 nie będzie tańszą i lepszą opcją.

Czyli nie pchaj się w zbędne wydatki :wink:
Weź sobie najtańszego Quada (+chłodzenieza 15 zł i pasta za 3 zł) Allegro, najtańszy nowy dysk SSD 120 GB (jak braknie RAm poczujesz mniejsze przycięcia, system bęzie też “szybszy”), a z kart pewnie używana HD X450, do YT 720 wystarczy. Mocniejsze można by pchać, ale zasilacz.

Najtańszego, bo różnica 2600 czy 3200 w passmarku ma zastosowanie głównie w grach, oba i tak są na poziomie Atomy z Netbooków +.

I tak chyba zrobię. Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile: