Moduł gps do telefonu - ile kosztuje exsploatacja

No właśnie. Planuje kupić odbiornik gps do mojego c702, właśnie z powodu olbrzymich jak na mój budżet wydatków (około 10zł za bardzo krótką trasę), w czasie korzystania z jego odbiornika. I tu nasuwa się pytanie - jeśli kupie sobie osobny odbiornik gps bluetooth, to czy wtedy będę również musiał uiścić dodatkowe opłaty związane z nawigacją???

Tak, za prąd :slight_smile:

Chcesz kupić to co już masz w telefonie?

jak wyżej napisał K.S. Twój model telefonu jest wyposażony w moduł GPS, więc zakup oddzielnego jest bez sensu. Z jakiego programu do nawigacji korzystasz ?

@Nook - ważne, żeby się udzielać ???

Mówiłem przecież że koszta są dość duże. Może przybliżę sytuacje. Nie jestem dorosły - mam 14 lat. Tatuś kupił mi nową zabawkę - c702. No i właśnie, ja mam tel z gps, a on poczciwego k770i. I kiedy jedziemy gdzieś w trasę, to korzystamy z mojego telefonu jako z gps. I ostatnio, jak jechaliśmy w niedługą trasę (jakieś 120 km w obie strony), wybuliłem 11zł !!

Sory, napisane zanim 3 osoba odpisała. Korzystam bodajże z wayfinder nawigator xD

@Nook - jak udzielasz porad, to nie pisz głupot. Na jakie telefony (system) jest polecony przez Ciebie Garmin ?

GPS do ustalania pozycji nie wykorzystuje transferu internetowego. Zachęcam do zastanowienia się nad naviexpertem. Pełny opis na stronie: naviexpert.pl

Zarówno GPS, który masz w swoim C702 jak i te zewnętrzne moduły na bluetooth robią dokładnie to samo i za tą samą cenę, czyli za darmo. No prawie za darmo, w telefonie możesz mieć włączony AGPS, w C702 nazywa się to “Podpowiedzi GPS”, pomaga za pierwszym razem ustalić pozycję, ale korzysta z internetu. Jeżeli kupisz sobie zewnętrzny odbiornik i dalej będziesz jechał na Wayfinderze to jedyną różnicą będzie dodatkowe pudełko, które trzeba ze sobą nosić, a płacić będziesz dalej. To nie GPS nabija rachunek, a soft którego używasz.

No więc jaki program będzie najoszczędniejszym wyborem??? Z tego co widzę naviexpert, jest płatny… Niby nie wiele, jeśli wezmę sobie abonament na 24h, ale zapewne korzysta jeszcze z neta. Więc jakieś inne propozycje???

http://strony.aster.pl/janeo/SE_C702/C702_gps.htm

No jakby tatuś troche się orietował to by Ci kupił telefon na systemie symbian albo jeszcze lepiej na systemie windows mobile , i wtedy kożystanie z nawigacji byłoby całkowicie darmowe , bez potrzeby łaczenia sie z “internetem” do pobierania danych , telefony wykozystujące flasha nie są ciekawą opcją do kożystania z nawigacji , po 1. brak dobrych map , 2. koszty łącza .

Tyle że w erze nie było N73, a e51 było droższe o wiele. Tatuś nie jest zbyt kasiasty :wink:

@barokim

musisz określić jak często będziesz używać nawigacji i czy ma Tobie służyć jako pomoc w dotarciu do celu (tzn. różne trasy, częste podróże, itp.) czy tylko jako ciekawy gadżet.

Uważam, że Naviexpert jest bardzo dobrym rozwiązaniem i najtańszym. Możesz wybrać abonament na 1 dzień (3 zł), na miesiąc (24 zł) lub smsem na 4 dni za 11zł.

Z internetu korzysta w momencie pobierania zaplanowanej trasy (ok. 100-200kB). O zaletach tej nawigacji poczytaj na ich stronie.

Jedno jest pewne - za darmo nie będziesz miał prawdziwej nawigacji.

@Zbych1-

  • jak nie wiesz, to nie pisz głupot. Co ma flash do np. naviexperta, poczytaj o tej aplikacji i potem pisz o "braku dobrych map.

Rozumiem, że inne nawigacje z mapami na kartach pamięci są za darmo, np. wyżej wymieniony Garmin. ? #-o

Ostatnia kwestia - w języku polskim oprócz “ź” mamy również “rz”. Wybacz, ale w takiej formie Twoja wypowiedź nie wygląda poważnie.

Ale czytaj ze zrozumieniem , autorowi posta chodzi o dodatkowe opłaty a w zasadzie za połączenie i pobieranie “trasy”/pakietów danych , posiadając telefon/smartfon/ itp. urządzenie które posiada system to w kwestii “dodatkowych” opłat jest to zero zł. Natomiast na telefonie “bez systemu” korzystanie za darmo jest znacznie utrudnione aczkolwiek możliwe , sposobem planowania/ rysowania trasy na kompie a następnie przeniesienie tej trasy na telefon, czyli prawie tak samo jak za czasów Krzysztofa Kolumba

A w korzystaniu z nawigacjii nie jestem nowicjuszem i przetestowałem bardzo wiele “nawigacjii” i istnieją tylko 2 może 3 nawigacje w tym auto mapa i tomtom na których w 90% można polegać , inne nawigacje posiadają takie błędy że na trasach 20-30 kilometrowych nie da się ich zliczyć na palcach rąk, nawet takie błedy że na przejazdach kolejowych podpowiadają skręt i jazde po torach kolejowych (widocznie uznają tory za najszybszą trase) albo na holenderskich autostradach skręt w lewo czyli na skróty przez bariery i na drogę poniżej.

@Zbych1-

nie wiem, które nawigacje są aż tak “durne”.

Autorowi chodzi o koszty. Zgoda. Ale bez określenia priorytetów, np. jak często będzie korzystać z nawigacji, trudno jest coś sensownego doradzić. Korzystam od paru lat z Naviexperta i uważam, że dla osób nie korzystających z nawigacji “nałogowo” (podróże służbowe, akwizycja itp.) jest najtańszym rozwiązaniem. Nie mówię już nawet o promocjach, np. zarówno długi weekend majowy i czerwcowy był za darmo. Koszt połączeń internetowych jest niewielki. Trasa 400 km to ok. 200 kB.

W zamian są najnowsze mapy, aktualizowane praktycznie na bieżąco, każdy użytkownik może zgłosić wszelkie zmiany, które są nanoszone na mapy. Aktualna lista fotoradarów, częstych kontroli drogowych, niebezpiecznych miejsc, które możesz w czasie jazdy potwierdzić lub zgłosić ich brak. Funkcja Community Traffic — nawigacja bez korków.

Wymieniony Garmin to koszt ponad 400 zł. Korzystając z Naviexperta przez te parę lat nie dobiłem jeszcze do połowy tej kwoty.

Ja z nawigacji korzystam sporadycznie - raz na miesiąc, może dwa - ale to wystarczy, by zeżreć mi pół pakietu wartościowego - a niestety, rozmowy telefoniczne jeszcze nie są za free - do tego miło by było aby coś zostawało po miesiącu na jakąś grę java, bo ja nie pirat XD I czy to prawda, że jak wyłączę podpowiedzi - jak kolega mówił - nie będę uiścił opłat za internet ???

Telefon nie będzie używał sieci gsm do ustalenia pozycji, będzie to wtedy trwało trochę dłużej. Mapy dalej będą ściągane z internetu. Zresztą dałem Ci linka, gdzie masz wyjaśnione.