Moduły dwustronne są wydajniejsze od jednostronnych. Dlaczego?

Chodzi o dual - dwustronne to taki skrót myślowy.
Panuje taka opinia od lat. Sam poszukałem i w sumie to jakiegoś mocnego potwierdzenia nie znalazłem.
Zamieniam teraz 1 16 na dwie 8, ale czy to ma sens?
Nabyłem 32 GB, i tak sie zastanawiam, czy nie lepiej było 2 -16stki

Co to znaczy “mocne potwierdzenie”?
Dwa przykłady z brzegu, że dual channel poprawia wydajność w porównaniu do single channel, zauważalnie.
Artykuł, film YT.

Lepiej 2x16 bo konsumenckie płyty nie mają quadro channel, a 16GB lepiej cenowo wychodzi chyba niż 8, poza tym zostaje ci miejsce na dalszą rozbudowę. Są testy w których jest delikatny wzrost prędkości przy 2 x dual, ale są to marginalne różnice i tylko w sytuacjach dużej liczby operacji jednocześnie.

BTW. Jeśli już spolszczasz to precyzyjniej, bo są moduły dwustronne (dual rank), a ty pytasz o tryb pracy dwukanałowy (dual channel)

Ok, wsadziłem i sam widzę, że jest inaczej. Ale 30 % szybciej?

No to nad czym się zastanawiasz?

Nie jestem graczem, bardziej mnie interesuje wydajność w aplikacjach graficznych.
Miałem takie teraz i coś mi nie grało, to są takie niuanse lekkie:

No to raczej takich takich spektakularnych wzrostów wydajności nie zaobserwujesz (źródło).
Pamięć na zdjęciu to RAM o tzw. organizacji 2-rzędowej (2R == Dual ranks). To zdecydowanie nie to samo co dual channel.

Szybsza praca pamięci, nie oznacza, że cały komputer działa o np. 30% szybciej. Niektóre architektury dostają większego kopa dzięki szybkiej pamięci inne mniejszego.

Precyzując - w dual channel pamięć pracuje z tą samą szybkością co w single channel, ale rośnie jej przepustowość.

Oczywiście że lepiej 2x16, większe możliwości rozbudowy na przyszłość.

Ma.

“Jednokanałowa pamięć DDR4 2133 MHz zapewnia 17 GB /s przepustowości pamięci. Jeśli masz parę modułów DDR4 2133 MHz w trybie dwukanałowym, przepustowość pamięci podwoi się do 34 GB /s.
Jedynym sposobem na osiągnięcie tego poziomu wydajności w trybie jednokanałowym jest użycie modułów pamięci pracujących z częstotliwością 4000 MHz lub wyższą.
A to dlatego ze zamiast przesyłać 64 bity przesyłasz 128

Nie chcę się za bardzo wymądrzać, ale w skrócie wygląda to tak, że wszystko zależy od tego, czy wykonywany proces jest ograniczany bardziej przez:

  • moc obliczeniową (tutaj kluczowa jest szybkość CPU),
  • przepustowość pamięci (tutaj dual channel pomoże, ale ważne są też taktowanie pamięci i timingi),
  • przepustowość I/O (operacje dyskowe, albo sieciowe)

W pracy pracowaliśmy nad pewnym rozwiązaniem, które wiązało się z użyciem GPU wbudowanych w procesory Intela. Bez dwukanałowej pamięci bardzo mocno traciliśmy na wydajności tego rozwiązania, ale trzeba przyznać, że spadek nie był dwukrotny (i podejrzewam, że w żadnym faktycznym zastosowaniu dual-channel nie podwoi wydajności).

@jajecpl Dualchannel a pamięci typu single/double side to dwa zupełnie różne zagadnienie, więc nie stosuj skrótów myślowych.
@Krz napisał to co jest oczywiste, największy boost dotyczy iGPU, z prostej przyczyny, przepustowość pamięci przy dwóch modułach wzrasta z 64bit na 128bit.

Sumując oczywiście lepiej mieć dużo RAM w dwóch modułach niż jednym.

1 polubienie