Modyfikacja komputera

Cześć. Chciałbym w tym zestawie zmienić procesor na i5-14600k, płytę na intelowską, która musi być koniecznie w formacie ATX i dopasować taktowanie ramu, znaczy kupić je z dobrym taktowaniem aby mi wystartowały bez problemu z xmp. Mam nadzieje że aio da radę temu procesorowi bez kręcenia i z kręceniem :slight_smile: Zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/781a04a8/

Reszta nie jest do zmiany. Doradziłby ktoś?

Masz zakupione już te podzespoły z zestawu? Bo jeżeli tak i myślisz głównie o zastosowaniu w grach, to patrząc na różnicę w wydajności obu procesorów w grach ta zmiana nie będzie miała większego sensu, a patrząc na opłacalność finansową to już naprawdę żadnego :slight_smile:

niezłą praktyką jest powiedzieć osobie pytającej, dlaczego :wink:

Niezłą praktyką jest napisać jakiej pomocy się oczekuje zadając pytanie, w tym przypadku czego doradztwo ma dotyczyć: doboru płyty (np. konkretnego modelu lub producenta czy może doboru jedynie pamięci RAM… ewentualnie jaką pojemność pamięć ta ma posiadać)? Warto też napisać do czego komputer ma być użytkowany, w jakiej rozdzielczości będzie prowadzona rozgrywka itd. Na pytanie postawione w obecnej formie można odpowiedzieć krótko:

Doradziłby ktoś?

Tak :slight_smile:

A tak całkiem serio: to ten zestaw na chwilę obecną oferuje wydajność na takim poziomie, że w mojej ocenie planowana rozbudowa nie ma żadnego sensu: wzrost wydajności w grach nie będzie ani na tyle duży ani finansowo nie będzie to opłacalne. No chyba, że zestaw planuje dopiero złożyć i jeszcze nic z tych komponentów nie kupił - wtedy to inna bajka i warto tak ważną rzecz jednak napisać już na wstępie.

Ja bym wywalił to nieszczęście wodne i zamontował np. Noctua NH-D15.
Dysk padlinę Lexara wymienił na coś firmowego (zareklamowałem 80% tego co kupiłem w zeszłym roku, horror !!! ) WD, Kioxia, Samsung.

Zestaw może być i umożliwia wymianę CPU przez kilka lat, na dodatek będzie lepszy termicznie niż Intel, który potrafi się zagotować, to pobiera czasami prawie 200W. A ta grafika to też przecież niezła grzałka i żre ok 180W.

Koniecznie chcesz szybszy CPU, to sobie weź któryś do gier, te z końcówką X3D np. 7 7800X3D.

Ale temp i pobór pądu też są wyższe.