Mój dysk twardy strasznie głośno chodzi i muli

Witam mój dysk twardy strasznie głośno chodzi można to nazwać takim ‘chrupaniem’ zrobiłem test HD Tunem oto wyniki:

image_id: 5115

danielcr7 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Bardzo przepraszam mam nadzieje ze teraz jest lepiej, czekam na dobre rady.

S.M.A.R.T wygląda OK, nie ma żadnych realokowanych sektorów itp. Od nowości tak “chrupie” czy od jakiegoś momentu?

Nie pamiętam czy od nowości komputer mam około 5 lat, wydaje mi się że od 2 lat to na pewno może i wcześniej.

Zrób jeszcze error scan (tylko nie quick), ale wydaje mi się, że nie ma powodu do obaw…

Robiłem już wcześniej wszystko było dobrze. To co w takim razie może być przyczyną? Zawalony na pewno nie jest, defragmentacja jest robiona na bieżąco, wirusów też nie ma.

Ustaw AAM - Automatic acoustic management na minimum i powinno być ok.

Za bardzo się nie znam na tych sprawach jak to można zrobić?

Od czego masz google , użyj Hdtune pro czy crystaldiskinfo lub innego programu.

Chyba na maximum jak już…

Tylko pamiętaj, że jak ustawisz AAM na minimum, hałas będzie mniejszy ale i wydajność trochę spadnie.

Zrobiłem tak jak kazaliście i nie zauważyłem specjalnej poprawy, może ma tak po prostu chodzić, a co można zrobić żeby przestał mulić?

Wartość reguluje się w zakresie od 128 do 254. Więc ma być minimum jak już …A maksimum to jak już ma być wyciszenie pracy głowic.

Skoro dysk dalej hałasuje to nie ma raczej innych opcji wyciszania ( poza specjalnymi konstrukcjami często własnej roboty ) . Jedyne co jeszcze myślę to sprawdzić montaż mocowanie .

Kwestia mulenie po części zapewne powiązana z głośnością bo dysk zbyt intensywnie pracuje, to już sprawy raczej systemowe . Możesz pruować doszukać się jaki proces korzysta niepotrzebnie z dysku = menadżer zadań odczyty zapisy czy monitor zasobów dysk . Możesz odpalić program Process Explorer i szukać…

Złe mocowanie nie wchodzi w grę te chrupanie jest bardzo głośne tylko podczas pracy

takie są procesy

image_id: 5116

To nie o to konkretnie chodzi co mi dajesz , sam musisz nad tym posiedzieć , w kolumnach ustawić odczyty zapisy dla dysku itp. Jak pisałem już prościej użyć programu process explorer.

Jeszcze się tak zastanawiam czy na pewno ustawiłeś AAM prawidłowo , bo generalnie te dyski ta seria po włączeniu AAM są bardzo ciche.

Użyłem tego programu ale nie wiem co robić oto co wyszło:

image_id: 5117

Chodzi o to żebyś ustalił co powoduje nadmierną prace dysku . Program ma w kolumnach coś takiego jak I/O read write , czyli odczyty zapisy dysku . Kolumny wybierasz poprzez viev selsct columns i process I/O . Odczyty zapisy itp możesz sorotowac od naj. do najmniejszych poprzez klik na pasku z daną kolumna . Może coś ustalisz może nie , nie wiem , to tylko podpowiedz co do możliwych działań.

Zauważyłem że w programie chrome jest otwarty 4 razy co jest dziwne bo jest otwarta tylko jedna karta.

image_id: 5118

No to niewiele zauważyłeś bo chrome działa w wielu odzielnych procesach , nowa Zadka nowy proces.