Mój laptop nie chce się do końca wyłączyć

Witam Państwa :slight_smile:

Od bardzo długiego czasu, raz na jakiś czas mój laptop (Samsung Series 3 350E7C-S04 z Windows 8) nie chce się czasem w pełni wyłączyć. Wygląda to tak, że po przyciśnięciu przycisku “zamknij”, ekran się wyłącza, wszystko jest tak jak normalnie tylko…brakuje tego momentu w którym dioda gaśnie, a wentylator się ścisza dając do zrozumienia że laptop się wyłączył.
Jedynym sposobem, żeby go do końca wyłączyć jest przytrzymanie przycisku power na 5 sekund.

Mam w związku z tym dwa pytania:

  1. Co może być przyczyną tego braku wyłączenia laptopa?
  2. Czy takie “od czasu do czasu” wyłączenie laptopa poprzez przytrzymanie przycisku power jest bezpieczne dla laptopa, płyty głównej, dysku?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :wink:

Ad 2. Nie jest bezpieczne, prowadzi do uszkodzenia systemu operacyjnego. Nie wykluczone, że już jest uszkodzony (vide ad 1.).
Ad 1. System operacyjny już uszkodzony lub trwa bardzo długie wyłączanie poszczególnych aplikacji i procesów systemu. Proszę “wytrzymać” cierpliwie nawet 20-30 minut. Jeśli się nie wyłączy, to system jednak już uszkodzony.

Znaczy ogólnie wygląda to tak jakby czegoś do końca system nie mógł wyłączyć. Czasem zdarza się tak że po kilku minutach go wyłącza a czasem w ogóle przez co używam tego przycisku “power”. Tak jak napisałem, że zdarza się to raz na jakiś czas (zwykle wyłącza go bez problemu).

System uszkodzony? Oprócz tej małej wady, wszystko działa i jest w porządku - laptop działa bez zarzutów, brak resetów, zawieszeń itp. Jednak zgodzę się z tym, że system może być przestarzały ponieważ ma ponad 5 lat (od nowego nigdy nie wymieniany i nie jedno już przeżył).
Czy oprócz uszkodzenia systemu, coś jeszcze grozi laptopowi kiedy przytrzymam przycisk “power”?

Nie, nic nie grozi innego.
Swoją drogą system 5-letni, więc niemal pewne, że ma jakąś usterkę (przy takim sposobie zamykania!). Czas na reinstalację!

1 polubienie

A nie masz ustawionej hibernacji/uśpienia na guziku?

Miałem podobnie w asusie laptop wyłączony a wentylator dalej działał u mnie pomogło zmiana sterownika na intel management engine 9.5 a wcześniej była wersja 11