Mój sprzęt nie odtwarza wysokich tonów

Problem z wysokimi tonami.zip (3,6 MB)

Witam!
Przychodzę do Was z pewnym niepokojącym zjawiskiem. Mianowicie mój sprzęt grający nie odtwarza wysokich tonów. Posiadam amplituner Yamaha R-N402D i kolumny stereo Pure Accustics Nova 6.
To zjawisko objawia się mocno ograniczonym pasmem przenoszenia - tak do 12 lub mniej KHz…

Mam nadzieję, że twittery - gwizdki (głośniki wysokotonowe nie padły. To nie zależy od źródła, czy to BT, czy S/PDiF - jest tak samo…

W załączniku na górze załączam plik zip, w którym są dwa nagrania M4A z telefonu.

Z góry dzięki :slight_smile:

Sprawdź, bateryjka 1.5 V (nie większa!!!), przyłóż ucho do głośników i podłącz w tym momencie baterię do przewodów, usłyszysz na 100% czy są sprawne, będzie trzask. Takie napięcie nie uszkodzi kolumny. przy okazji można tak sprawdzić, czy na bank dobrze podłączone są przewody.
Jeśli po podpięciu bateryjki membrany wychodzą do przodu, to plus bateryjki jest plusem w kablu.

Jeśli kolumny grają, to najlepiej rozpocząć od trywialnych spraw. Może jest włączony equalizer w amplitunerze? Ten model ma różne opcje, sugeruję ustawić płasko, albo wyłączyć. Można też spróbować przywrócić do ustawień fabrycznych, lub zaktualizować oprogramowanie układowe.
Urządzenie jest w stanie samo pobrać aktualizacje z internetu. Szczegóły są dostępne w instrukcji.
link

Od kiedy nie grają? Podmień ampli albo kolumny tylko nie przesadzają z mocą.

Z bateriami nie będę kombinował…

Dostanę nowe przetworniki wysokotonowe?

[EDIT]
EQ Wyłączone;
Firmware ampli aktualne - sprawdzone w aplikacji MusicCast Controller na Androida;
Treble ustawiłem na +6 i różnica niewielka…

Ja bym sprawdził czy są sprawne głośniki. Zawsze robię to bateryjką, paluszkiem i zawsze się sprawdza.
Może być uszkodzona zwrotnica, albo coś w amplitunerze i zakupisz nowe cewki do głośników, a wyjdzie, że to nie tego wina. Podział jest w tym modelu stosunkowo nisko, 2500 Hz, więc wysokie są mocno obciążone, możliwe, że padły.

Moj brat ma jakieś kolumny od STX. Muszę pożyczyć i zobaczyć. Też ponoć 200 W

Faktycznie, podłączenie drugiej kolumny to dużo wygodniejsze niż sprawdzenie malutką bateryjką, co zajmuje z 10 sekund. :joy:

No, pożyczyłem od brata STX’y F-200 n i co?? i jest git, czyli twittery w moich Pure Acoustics Nova 6F padły… Jak wygląda wymiana / naprawa tych przetworników?? Ja bym wolał chyba wymianę.

No i te STX’y grają tak jakby czyściej od moich i są trójdrożne (1 twitter, 1 sopran i 2 basy oraz reflex).

EDIT
Dodam, że charakterystyka brzmieniowa tych STX’ów jest bardziej sopranowa, tj. mamy mniej basów w stosunku do Pure Acoustics Nova 6F. Poza tym średnie tony wychodzą bardziej na wierzch. Dodatkowo ja muszę robić głośniej, by uzyskać tę samą głośność niż przy moich kolumnach. Dlaczego i czy to normalne? Moc i impedancja są te same.

Kompletnie nie znam tych konkretnych kolumn, o których piszesz, ale to nie ma znaczenia, bo zasady są te same. Czyli tak, to jest normalne, bo jest jeszcze coś takiego, jak efektywność. Jedne kolumny mogą mieć np. 88 dB, a inne np. 91 dB (reszta parametrów taka sama), a te pierwsze będą grały dwa razy ciszej przy tej samej mocy.

No to sobie odkręcasz, wlutowujesz nowe i przykręcasz. Do nich można kupić cewki, będzie znacznie taniej. Kup sobie lepsze soprany w miejsce uwalonych. Jak podasz symbole z tyłu i wymiary otworów to się dobierze coś lepszego, to tanie głośniki, więc bez problemu można wsadzić sporo lepszych konstrukcji.

A stare można naprawić, wymieniając cewki na nowe, są dostępne o tych wymiarach na Allegro, ale nie wiem czy takie same, trzeba by zajrzeć.

Jakie symbole, z tylu obudowy kolumny, czy gdzie one są??

Odczytaj bezpośrednio z głośnika. I tak chcesz je wymienić więc musisz się do nich dostać.
Gdybyś kupił posłuchał sobie przez tydzień choćby takich: DALI Zensor 5 to byś dopiero poczuł różnicę.

Hej!
No korzystam z tych pożyczonych od brata STX’ów. Wszystko niby OK, ale zauważyłem, że prawy kanał (kolumna) przy czymś bardziej basowym tak rzęzi.
Plik z nagraniem:

Czyżby brat ma bas do wymiany? A może coś rezonuje i przenosi wibracje na inny obiekt? Jak myślicie?

Zapytałem się o tą naprawę jeszcze na Elektrodzie i napisano mi tak:

Problem jest dość znany i wynika ze słabej jakości tych kolumn. Ponadto wysokotonowy przetwornik w tych zestawach jest (IMHO) o niskiej mocy i bardzo awaryjny. To niestety budżetowy przetwornik, który przy większej głośności, a szczególnie przy większych zniekształceniach, musi po prostu padać. Tu masz wątek, który nieco rozjaśni problem: https://forum.audio.com.pl/topic/48594-kolumn…tics-nova-8-wadliwefabryczne-tweetery-pomocy/
Trzeba więc rozebrać i sprawdzić i jeśli potrafisz posługiwać się lutownicą, to być może wystarczy poprawić opisane miejsce. Jeśli wadliwy okaże się sam przetwornik, to jego naprawa raczej nie ma sensu - pozostaje wymiana. Możesz szukać oryginału na podmianę, ale to nie będzie łatwe, bo „producent” o to zadbał. Poza tym „oryginał” będzie z tej samej półki jakościowej i też bardzo szybko ulegnie awarii.
Lepiej więc wstawić zamiennik o większej mocy, ale jak najbardziej zbliżonej impedancji i wymiarach montażowych. Bez ingerencji w zwrotnice dopasowanie idealne nie jest możliwe, ale jak zamontujesz to… dowiesz się jak zagra. Możesz brać pod uwagę relatywnie tanie przetworniki wysokotonowe, na przykład od Tonsila czy STX: (T.9.100.8.MS., …4.1.200.8.F.P.PC, itp). W najtańszą chińszczyznę z alledrogo się nie pchaj bo naprawdę nie warto. Z kolei kosztowne modyfikacje w tym przypadku nie mają większego sensu. No, ale być może na przyzwoitym zamienniku zagra lepiej od oryginału ;-)

Pod ten link jeszcze nie wchodziłem… Czytając to zostałem trochę zaskoczony. Czyżby Pure Acoustics to szrot totalny i słaba jakość??

Tak.

Nie, po prostu zastosowano zbyt wysoką częstotliwość podziału, jakby zrobili na np. 4000 to by nie padł, ale wtedy średnio-niskie bardziej by rzęziły, coś za coś.

Czy ja wiem, cewka ze 30zł, po co płacić za nowy magnes i obudowę skoro nic to nie zmieni?

Tak, lepiej zamontować lepszy głośnik.

Wyraźnie jakaś buda w pokoju wpada w rezonans…albo, po prostu za duży bas i głośnik nie wyrabia, przecież to łatwo zdiagnozować.
Źródło dźwięku jakieś mocno skompresowane, bo tak brzmi - kłuje w uszy góra, no ale trudno to oceniać po takim nagraniu.

1 polubienie

Rezonans to był :slight_smile:
Rezonowała maskownica… Zdjąłem i jest dobrze… Tylko dlaczego??

A jaki to model kolumn?

Zastanawia mnie po co producenci cisną tyle głośników (3 nawet 4) do kolumn za 1000 zł za parę, kiedy taki Zensor 3 czyli podstawka ma 2 głośniki i kosztuje tyle sztuka.

STX F-200 n