Moje IP "nie jest moje"?

Witam, po niedawnej wizycie na Project Honeypot dowiedziałem się, że z mojego adresu IP wysyłany jest spam. Przeskanowałem swoje urządzenia połączone z routerem (komputer stacjonarny połączony jest przez karte seciową na usb), zostal mi do sprawdzenia tylko laptop, na reszcie wirusów brak. Problem jest taki, że wg strony spam ciągle wysyłany jest z mojego IP od 3,5 roku, ja zaś dostawcę internetu zmieniałem około 1,5 roku temu. Jak to możliwe?

Jak pamiętasz lub masz wgląd o jakie IP chodzi, to sprawdź czy faktycznie chodzi o dostawcę, bo może spam jest wysyłany z konta pocztowego, na które się rejestrowałeś. Porównaj też czy nowe IP też jest na czarnej liście.

Cały czas mowa o nowym IP, które mam dopiero od 1,5 roku (strona pokazuje, ze jego aktywność sięga ponad 3 lat). W internecie mozna znaleźć również jakieś wątki na forach z grami online (w żadną nikt u mnie nie grał), gdzie podawane jest moje obecne IP jako zbanowane.

Widocznie albo ktoś przed Tobą miał przypisany ten adres, albo masz współdzielone IP - NAT ISP. Ewentualnie ktoś podpina się do Twojej sieci, np. przez WiFi.

to zalezy jakie masz ip, statyczne czy dynamiczne? jak dynamiczne to zmienia się ono co pewien czas i niekoniecznie ty jesteś autorem spamu.

w project honey pot, w ip adress inspector masz wyszczególnione kiedy i przez kogo zostały wysylane maile. 

jak sadze nie masz zablokowanego ip przez liste spamowa, by się zorientować na której liscie spamowej jest twój adres, wejdź na strone

http://whatismyipaddress.com/ i zobacz.

IP jest statyczne, wg strony którą podałeś adres jest na 11 listach.  Wiadomości wysyłane były z jakiś randomowych adresów email, ostatnia aktywność wczoraj o 15:00. Nie wiem, czy ta informacja coś wniesie do tematu, ale mam na dwóch komputerach Tora.

Czyli uczestniczysz w sieci Tora, więc różne osoby korzystają z Twojego IP.

Nawet, jeśli sprawdzam IP z telefonu (na którym Tora nie mam) i jest takie samo jak na pc?

Dla sieci internet jesteś widoczny pod jednym IP niezależnie ile i jakie urządzenia masz podpięte do routera bo Twój dostawca przydziela Ci tylko jedno IP.

Jako uzupełnienie dopiszę, że dzieje się tak, ponieważ router wykonuje NAT. Podłączając się do routera masz adresację z puli adresów publicznych, a tylko router ma adres z puli adresów publicznych. Router ma te jedno IP i router wykonuje NAT, czyli zamienia prywatne adresy na jedno publiczne IP. Dlatego każde urządzenie będzie widziane pod jednym IP. Jak dokładnie działa NAT to sobie musisz poczytać, jeśli Cię to interesuje.

Gdyby obecność  ip na listach spamowych tobie przeszkadzala, np. przy zastosowaniu tej listy przez dostawce przy filtrowaniu spamu

i wynikającej często z tego blokady wysylania poczty, to z niektórych z nich poprzez internet idzie zdjąć adres z listy /np. barracuda, spamhaus…/