Moje otoczenie sieciowe

Witam!

Pracuję pod windows xp i jestem podłączony do sieci lokalnej lan.

Dlaczego gdy chcę wejść na moje otoczenie sieciowe komputer wyświetla mi taki kominikat:


Microsoft Windows Network


XXX nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem tego serwera, aby uzyskać uprawnienia dostępu.

Lista serwerów dla tej grupy roboczej jest obecnie niedostępna.

Komunikat wyskakuje Ci dlatego, że albo ten do którego chcesz się dostać ma wyłączonego kompa, albo zmienił nazwę folderu udostępnionego. Dlatego, żeby mieć aktualny dostęp do plików najlepiej wejśdź w otoczenie sieciowe, a następnie kliknij link w zadaniach sieciowych - “wyświetl komputery grupy roboczej”.

zobacz różne typy konfigurownia otoczenia http://banita.pl/konf/smb.html

Ja mam podobny problem tyle że ja moge polaczyc się przez IP (wpisuję w wyszukiwarce \xxx.xxx.x.x i mi wchodzi, ale nie wchodzi mi cos takiego że nie moge laczyc sie przez otoczenie sieciowe np komputer Paweł !!

NetBui :?: :?:

Sprawdz czy komputer na ktory probujesz wejsc w Otoczeniu jest w takiej samej grupie roboczej co Twoj…

Pozatym Pysiu : dodales zly link.

Prowadzi on do artykułu do konfiguracji Samby - programu ktory pozwala Linuxowi na polaczenie sie z siecia Windowsa a jako ze problem dotyczy systemu Microsoftu to dokument za bardzo sie nie przyda…

Wystarczyło wejść na stronkę tą co pysiu podał i zobaczyć.

Tutaj jest przykładowa konfiguracja w systemie WinXP http://banita.pl/konf/siecwinxp.html

Pozdrawiam

A moze po prostu na komputerze do ktorego chcesz sie polaczyc jest wlaczony firewell ktory blokuje polaczenie ?

nie sadze by byla to wina firewalla.

Firewalle an ogol nie maja domyslnie ustawionej blokady portow ktore sa odpowiedzialne za komunikacje protokolow w zwyklej sieci.

Pozatym zawsze tez mozna udostepnic porty odpowiedzialne za LAN o ile firewall je zablokowal…mozesz zawsze sprawdzic czy porty tcp i netbios sa otwarte - ale moim zdaniem musza byc,gdyz zapory ogniowe kieruja raczej blokady na inne,dziwne porty internetowe typu od portu 100 wzwyz za paroma wyjatkami…a jesli posiadasz firewalla to napisz jakiego.

Polecam ci Outposta gdyz jest prosty w konfiguracji i nie wymaga edycji dosyc obszernych plikow konfiguracyjnych - jak to ma miejsce podczas pracy z profesjonalnymi firewallami.Pozatym Outpost podczas jakiejkolwiek proby polaczenia na porcie ktory blokuje pyta sie czy moze przypadkiem nie powinien tego gniazdka odblokowac…

Tak to juz jest…ze gdy nigdy nie robiło sie sieci i nie ma sie pełnych wiadomosci na temat protokołów sieciowych i praw nimi rzadzacych to konfiguracja sieci okazuje sie prawdziwym koszmarem.

Tez tak mialem gdy po raz pierwszy zakladalem siec - ale minelo wiele lat i mam juz praktycznie rozrysowane w umysle wszystkie protokoły sieciowe jakie istnieją…moja rada : nie szukaj porad tylko BAW SIĘ.

Tak jest - zabawa - konfiguruj wszystko po koleji metodą prób i błędów a nie dosć ze w koncu uda ci sie prawidlowo skonfigurowac siec to jeszcze DUZO sie przy tym nauczysz…to ci gwarantuje…