Moje pierwsze kroki w ubuntu ;)

(Mastermaro) #1

a więc mam zamiar zainstalować sobie ubuntu 7.04 :wink: i mam kilka pytań:

• instaluje go na starym komputerze z win200 prof czy może być zainstalowana winda i linux na jednej partycji czy winda na C a linux na D?,

• czy jeżeli mam neostrade to muszę konfigurować neta w linuxie?,

• jaka przeglądarka na nim działa?? (interesowałaby mnie Opera lub FireFox),

• czy mozna zainstalować na nim jakieś podstawowe programy do odtwarzania muzyki?, jaki komunikator?

dziękuje za wszystkie przydatne odpowiedzi :slight_smile:

(D@widoS) #2

musisz zrobić trzy(lub dwie) osobne partycje: swap,/,home

tak,np programem ubuneo

odrazu masz firefoxa,a opere,ie i inne mozesz doinstalować :wink:

programów jest masa,ja polecam do muzy xmms(alternatywa winampa) i do komunikowania kadu (gg)

(Mastermaro) #3

no ja mam dwie partycje i wnida jest na C to na D bez problemu moge instalnąć Linuxa? aa i czy muzyka która jest na partycji C jest tam też widoczna?

a i najważniejsze czy wrazie jak mi sie ubuntu nie spodoba można go 'wywalić' ?

(rgabrysiak) #4

Jeśli zainstalujesz linuksa na osobnej partycji to nie powinno być problemu po jego usunięciu (ew. wrzucisz płytkę z windowsem i w konsoli odzyskiwania wpiszesz fixmbr)

z muzyki którą masz na C będziesz mógł skorzystać także na Ubuntu ew. zamontujesz partycję.

Pozdrawiam

(M Roszczenko) #5

Nie Ubuntu jest nie zniszczalne i nie usuniesz...

Proponuje wpierw udać się na forum Ubuntu gdzie pewnie większość odpowiedzi na Twoje pytania. Poradnik co do instalacji też pewnie się znajdzie....

(Mastermaro) #6

da się na forum ubuntu napisali że się da bez problemowo :wink:

(Siekierezada1) #7

oczywiscie ze da sie wywalic naprawde latwo. wejdz na forum ubuntu. tam masz wszyskto krok po kroku napisane. jesli decydujesz sie na ubuntu w wersij 7.04 to na dobra sprawe za duzo nie musisz robic po instalacja...

(Szarex2 0) #8

A to ubuneo jest dostarczane razem z Ubuntu, czy trzeba dodatkowo wcześniej ściągnąć?

(rgabrysiak) #9

Ubuneo możesz sobie ściągnąć ze stronki

http://ubuneo.republika.pl/

Pozdrawiam

(matrick) #10

Te pytania są jakieś dziwne :wink:

Czy oby na pewno poradzisz sobie z Linuksem? Może najpierw poczytaj co nieco na jego temat...

Czarno to widzę :wink:

(Soren) #11

Linuksa nie zainstalujesz na D. Ani na żadnym innym ntfs'ie!

(matrick) #12

A może ma FAT32 :wink:

(Vader481) #13

Nie polecam (nawet, jeśli takie coś jest możliwe...). Od tego Linux ma swoje systemy plików, żeby z nich korzystać. Jeżeli masz coś ważnego na tej partycji D, to zrób sobie backupa na DVD i ją sformatuj na ext3.

(Monczkin) #14

Popraw tytuł na konkretny.

(Szarex2 0) #15

Acha, czyli aby połączyć się z Internetem trzeba... mieć połączenie z Internetem. Może wreszcie ktoś z ubuntu się zlituje i dołączy to ubuneo do oficjalnej płytki instalacyjnej :slight_smile:

(Kaminski Marcin1) #16

Akurat niedawno rowniez stalem sie uzytkownikiem Linuxa Ubuntu. Instalacja byla bardzo intuicyjna chociaz musialem wczesniej podzialac Pratition Magic. Jedna wolna partycja poszla na Ubuntu. Dodatkowo zrobilem sobie partycje temp ( o ile pamietam). Jesli instalujesz Ubuntu 7.04 to sciagnij 7.05 Frywolny Fulmar. Jest bardziej przystosowany do polskich warunkow, choc jak mowia wtajemniczeni to to samo co Feisty Fawn (7.04)

Niestety nie wiem zbyt wiele na temat Linuxa i nie bede sie mocno wglebial. Jestem po prostu uzytkownikiem systemu, ktory ma za malo czasu na sleczenie nad literkami, komendami i problemami. Nie znam zasad linuxa, nie umiem programowac, nie wiem nawet co to jest kompilacja czy paczki i z czym to sie je. Specjalnie tej wiedzy tez nie bede przyswajal. Powszechne zdanie o linuxie jest takie, ze trzeba byc swirem, siedziec 10h dziennie nad nim i umiec pisac "tajemny kod", ze wszystko jest jak w dosie, a uzytkownicy wymieniaja sie zakleciami, ze aby cokolwiek zrobic, trzeba na pamiec znac linijki tekstu z dziwnymi znakami. Czesto sami uzytkownicy (najczesciej poczatkujacy, ale chcacy sie pochwalic) pokazuja jacy to z nich "guru" i strasza chcacych szukac alternatywy.

Mam jednak Ubuntu i powiem szczerze, ze ten brak wiedzy nie przeszkadza mi w uzywaniu systemu. Nie ma tej bariery i wszystko jest intuicyjne. Jak na razie, po miesiacu pracy mam wszystko co mialem na XP, ciagle nowe aktualizacje, miliony nowych programow, ktorych instalacja jest dziecinnie prosta, zandych problemow z kompatybilnoscia z peryferiami. System jest wg mnie bardziej funkcjonalny od Windows, ma wiecej gier, programow, ktore mozna poszerzyc o darmowe programy, odpowiedniki drogiego oprogramowania pod XP. Wczoraj zainstalowalem ok 40 programow, wiekszosc to programy naukowe i inzynieryjne oraz gry. Wszystko za pomoca jednego programu - "Dodaj Usun". W windowskie juz tak szybko sie tego nie da znalezc. Baza wiedzy o Ubutu jest przeogromna, mozna znalezc wszystko, a uzytkownicy znajacy temat chetnie pomagaja "nowym".

Niestety nasz drugi komputer ma legalnego Windowsa wiec szkoda rezygnowac, ale zastanawiamy sie i jesli tak dalej pojdzie to pewnie i tam trafi Ubuntu.

Przepraszam jesli to OT, ale jesli jest ktos kto chcialby sprobowac jak ja wczesniej to chcialem przekazac swoje doswiadczenia jako laik uzywajacy linuxa.