Molex a zmiana prędkości/napięcia wentylatora?

Witam. Zakupiłem kilka dni temu ten wentylator na bok, jednakże na domyślnym ustawieniu 1300 RPM działał dość głośno. Niestety, przez pomyłkę sprzedającego zamiast adaptera, zmniejszającego prędkość do 1100 RPM dostałem adapter, zmniejszający prędkość do 600 RPM (wentyl był używany).

Dlatego zastosowałem taką dołączoną przejściówkę na MOLEX. Podłączyłem ją do zasilacza i zauważyłem, że wentylator działa ciszej, przy dosłownie troszeczkę gorszej wydajności.

Tak więc moje pytanie brzmi - czy przejściówka MOLEX zmniejsza jakoś prędkość wentylatora, może ma jakieś inne napięcie (wentylator ma domyślnie 12V)? Niestety, ponieważ to MOLEX, to nie mam jak sprawdzić obrotów wentylatora, a kontrolera obrotów nie posiadam.

Pozdrawiam i liczę na pomoc :slight_smile:

podłączyłeś wentylator na 5V wolniej się kręci to i ciszej chodzi.

Na adapterach molex można osiągnąć 7V lub 5V, a jeśli adapter molex na 3 pin ma jakiś opornik to zależy od opornika zwykle stosuje się 5/7/9V.

Mhm, da się jakoś sprawdzić, jaki ma opornik?

Jak masz w domu miernik to sprawdź jakie ma napięcie na wyjściu.

Na przedstawionym przez Ciebie zdjęciu przejściówki MOLEX trudno dopatrzeć się jakiegokolwiek opornika (na 99% nie ma go wcale). Jeżeli chcesz uzyskać regulowany zakres obrotów (0-1300RPM) wystarczy na podłączonym napięciu 12V do wentylatora zainstalować potencjometr. W efekcie czego będziesz miał możliwość zmiany napięcia od 0V do 12V przez co zmniejszysz obroty wentylatora (mniejszy hałas, mniejsza wydajność).

a wiesz ze spadek napięcia zależy od prądu?

w ten sposób na potencjometrze wydzieli sie duża moc, i zwyczajnie go usmażysz.

Autor pytał czy ta przejściówka zmienienia prędkość wentylatora, i odpowiadam, nie zmienia. To tylko dwie wtyczki połączone kablem. Zostaw go pod 5V i będzie dobrze.