przymierzam się do zakupu monitora i mam dylemat. Obecnie posiadam 17’ LCD (4:3) spisywał się świetnie - do czasu… byłem dzisiaj w sklepach i praktycznie 17 calowych monitorów już nie ma, są tylko 18,5 i większe. Z tego co widziałem większość monitorów (chyba wszystkie) mają obraz panoramiczny 16:9 - stąd moje obawy, czy taki monitor wygodnie się obsługuje ?
Na jakim monitorze lepiej się pracuje 16:9, czy 4:3 ? Które lepiej wpływają na nasze zdrowie - nie męczą tak wzroku (może nie ma różnicy) ? Czy większy monitor np. (przesiadka z 17) 19 calowy nie będzie zbyt duży - nie wpłynie to niekorzystnie na zdrowie ? Trochę sztuczna wydaje mi się ta rozdzielczość 1366x768, aktualnie pracuję na 1024x768 - co o tym myślicie ?
Z jakiej odległości powinno się patrzeć na monitor 19 calowy ?
Czy warto kupić nadal 17 calowy monitor, a może lepiej 18,5’ lub 19’ ? Co sądzicie o firmie IIyama - może patrzeć na jakieś konkretne marki ?
Cóż… na początku miałem ekran 15" z rozdzielczością 1024x768 i było ok, potem wymieniłem komputer na laptop i miałem rozdzielczość 1366x768 i co? I o wiele lepiej mi się pracowało - więcej się mieściło na ekranie itp - komfort pracy dla mnie się podniósł do tego stopnia, że teraz mam ekran z rozdzielczością 1920x1080 i dla mnie to był trafny wybór:)
Aktualnie mam BENQ G2222HDL i jest ok, nie narzekam, aczkolwiek przy grach ciężko jest ustawić jasność/kontrast by się dobrze grało.
Zauważ, że dopiero monitor 20" 16:9 będzie miał taką samą wysokość jak 17" 4:3, więc jeśli wybierzesz coś mniejszego, możesz odczuwać dyskomfort w stosunku do swojego obecnego. Proporcje 4:3 to już przeszłość, wszystko (np. filmy/gry) jest teraz tworzone pod ekrany panoramiczne i nie ma od tego ucieczki. Zresztą przez to, że więcej rzeczy mieści się na ekranie, pracuje się po prostu wygodniej.
Co do “sztucznej” rozdzielczości, zauważ, że 1366x768 ma dokładnie tyle samo pikseli w pionie co Twoja obecna, za to więcej w poziomie (wiadomo, szerszy ekran).
Sam przesiadłem się z 17" 4:3 (jeszcze CRT) na 21,5" 16:9 (1920x1080) i powiem Ci szczerze, żałuję, że nie dopłaciłem do monitora 23,5-24" (oczywiście również 16:9).
Kupuj największy na jaki Cię stać w formacie 16:9 (czasem 16:10). Zauważ też, że do tak wielkiego ekranu, a co za tym idzie i rozdzielczości musisz mieć także wydajna kartę graficzną. Co do odległości w jakiej się siedzi, to o ile ustawisz sobie wygodne do pracy parametry typu jasność i kontrast które nie będą u Ciebie powodowały bólu oczu to odległość nie ma większego znaczenia. Przykładowo oglądając film możesz sobie siedzieć wygodnie daleko, a czytając strony w przeglądarce możesz siedzieć bardzo blisko (np. 30 cm od ekranu), bo mając dużą rozdzielczość obok okna przeglądarki możesz mieć otwarte okno edytora tekstu, a w rogu ekranu obraz z karty TV i wszystko będzie się bezproblemowo mieściło, a i praca będzie bardzo wygodna. Ja ze swojej strony mogę jeszcze tylko dodać, że warto zainwestować w ekran z możliwością obrotu o 90 stopni co wspaniale można wykorzystać podczas czytania lub redagowania tekstów, a także aby podłączyć kartę poprzez złącze DVI czyli cyfrowo, a nie analogowo i żeby (chociaż to kwestia dosyć sporna) nabyć wyświetlacz z ekranem matowym który nie odbija światła zza okna i nie działa jak wielkie lusterko.
Chyba jednak zdecyduję się na 17’ IIyame (4:3) jakoś do tej pory pracowałem i o dziwo lepiej mi się na nim pracuje niż przy laptopie, który ma właśnie rozdzielczość panoramiczną 1366X768 - po dłuższym użytkowaniu zauważyłem, że bolą mnie trochę oczy.
Mam jednak jeszcze pytanie, czy w takim razie 19’ (16:9) jest mniejszy od 17’ (4:3) - bo w końcu ma 2 cale więcej a to około 5cm, rozumiem że jest na wysokość mniejszy, ale i szerszy. Drugie pytanie, czy lepiej ustawić mniejszą jasność i kontrast aby oczy mogły lepiej odpoczywać ?
Czy jest jakiś program do ustawienia jasności i kontrastu, a może jakiś producent podaje te ustawienia ?
Ustawienia jasności i kontrastu każdy ma indywidualne. Jeden woli w pokoju mieć pod sufitem 3 mocne lampy, a ktoś inny 1 słabą. Na ramce wyświetlacza masz sterowanie i z niego korzystasz. Fajnie gdy są tam gotowe (prócz tych ustawialnych indywidualnie) ustawienia na “każda okazję” typu tekst, film, gra itp. Przydatna sprawa gdy nie masz ochoty każdorazowo ustawiać kontrastu i jasności. Pamiętam, że kiedyś w moim wyświetlaczu miałem tak fajnie ustawione właśnie te gotowe opcje, że miałem tryb nocny gdzie za dnia nie było prawie nic widać ale w zupełnej ciemności czytało mi się bardzo wygodzie i to wszystko za pomocą jednego przycisku.
PS. To jeszcze można kupić LCD 4:3 ? Moja rada - nie pakuj się w to. Wybieraj najnowszą technologię choćby nie była najdoskonalsza. Trzeba iść z duchem czasu.
Tak, można kupić - wydaje mi się, że komfort pracy będzie lepszy a wzrok faktycznie będzie bardziej odpoczywał - ogarniasz wtedy cały monitor i nie musisz ganiać po ekranie od lewego końca do prawego.
I tu się nie zgodzę. Jeśli patrzeć na wzrok, to lepiej by oczy ganiały z lewego końca na prawy bo dzięki tym ruchom będą lepiej nawilżane. W chwili mniejszego ekranu wykonujesz mikro ruchy oczyma, które ani nie nawilżają oczu, ani nie wymuszają mrugnięć - ergo powodują wysychanie oczu. Wzrok nie ma “odpoczywać”, najlepiej będzie będzie musiał się trochę “nabiegać”. Najgorsze jest dla oczu jeśli utkną w jednym punkcie przez parę godzin:/
– Dodane 28.08.2012 (Wt) 11:05 –
Dodatkowo należy zaznaczyć, że coraz więcej ludzi odchodzi od rozdzielczości 1024x768, do przynajmniej tych 1366x768 - będzie to owocowało przystosowaniem stron www do większych rozdzielczości by na bokach nie było mniejszych pasków itd. Jak patrzę na rankingi to rozdzielczość 1024x768 jest rozdzielczością najmniejszą z której korzysta około 14% użytkowników.
Okej… jest jeszcze mniejsza rozdzielczość… 1280x600… ale to tylko 2% zapewne w netbookach - ale Ci użytkownicy często nie mają wyboru innych rozdzielczości (chociaż się zdarzają większe).
Dobrze, że nie ma już rozdzielczości 800x600 lub 640x480:P
Mit, który już rozwiał LonngerM , po drugie możesz oddalić monitor i wtedy będzie ci łatwiej ogarnąć wzrokiem cały ekran, po trzecie nie musisz mieć otwartego okna programu na cały ekran, a nawet masz miejsce na kilka okien otwartych na raz na jednym ekranie, co stanowi olbrzymią wygodę przy pracy z kilkoma programami na raz.
A proporcje 16:9 nie zostały wprowadzone właśnie ze względu na to, że taki ekran lepiej ogarnąć wzrokiem?
Ja mam 19-calówkę o natywnej 1440x900. Z kolei na 19-calówkach 4:3 (na niektórych 17-calówkach też) standardowa rozdzielczość to 1280x1024. I jak dla mnie, na tej 4:3 mieści się więcej.
Ale jeśli przechodzisz z “kwadratowych” 17 na panoramiczne 19 cali, zawsze będzie to więcej. Chyba że będziesz mieć rozdzielczość 1366x768 - wtedy na wysokość na ekranie zmieści ci się tyle samo, co na 17-calówce.