Monitor 22'' czy 24''?

Witam!!

Mam taki dylemat jaki monitor kupić, żebym był z niego zadowolony. Nie wiem właśnie czy kupić 22’’ czy 24’’… Dużo czasu spędzam pracując na Photoshop’ie, grając w różne gierki. I nie wiem jaką technologie TN czy IPS ? Oczywiście chodzi mi o monitory LED. Mam tutaj moje typy:

1.Monitor ACER S243HLAbmi

2.BenQ 24" VW2420H

3.BenQ 23.6" ML2441

4.LG Flatron 22’’ M2280D-PZ

5.Acer 21.5" S221HQLbd

6.LG Flatron 21.5" E2260V-PN

7.Samsung 21.5’’ BX2231

Takie monitory wstawiłem, ponieważ parametry jak i ogólny wygląd są na dobrym poziomie. Nie znam się na monitorach i nie potrafię ocenić jaki kupić…

Proszę mi doradzić jaki monitor wybrać (nie musi być koniecznie z tej listy wyżej), żebym był z niego zadowolony.

Z góry dzięki!

Pozdrawiam!

Dla grafików lepiej ips :smiley:

Ja z tych co podałeś bym nie brał benq i acera to kiepskie firmy

już lg lepiej lub samsunga

ale przy kupnie patrz żeby był najlepiej full hd + miał złącza d-sub/dvi

fajnie by było gdyby miał też hdmi

Benq jak najbardziej polecam (mam G2420HDBL), aczkolwiek jeśli zależy ci na dobrej reprodukcji kolorów, to tylko IPS lub PVA.

Ze swojego Benq jestem zadowolony, jednak obróbkę zdjęć znacznie lepiej robiło mi się na PVA. Do reszty zastosowań, typu filmy, gry, programy TN’ka jest wystarczająca. Kąty na szerokość bardzo dobry, na pion - dla mnie wystarczające.

Pakierhakierxd, HDMI to nic innego, jak DVI + dźwięk. W przypadku, gdy monitor nie ma głośników, to ten dźwięk na nic się nie przyda, więc za pomocą zwykłej przejściówki DVI-HDMI można podłączyć dowolne urządzenie HDMI, pod warunkiem, że monitor obsługuje HDCP.

ja u siebie mam IIYAMĘ 2208HDS z dvi “22 cale” full hd i tą firmę polecam daję 30 dni gwarancji na uszkodzone piksele jak lg :smiley:

ja miałem mały i wymienili na nowy :slight_smile:

Sam mam podłaczone przejściówką

Hdmi-w pc

Dvi-w monitorze

Różnicy nie widzę :smiley:

Mam głośniki w monitorze ale z nich rzadko korzystam bo mam zestaw 2.1 *2 głośniki + subwoofer

wolałbym gdyby zamiast tego było wejście hdmi:D

Dam Ci taką radę, według mnie ważniejszą od dylematu 22 czy 24 cale (oczywiście 24 to większa przestrzeń robocza)

jest stosunek szerokości ekranu do jego wysokości, czyli tzw. proporcja ekranu. Na to zwracaj uwagę najbardziej

(parametry techniczne też są istotne, jednak użyteczność monitora to głównie wielkość powierzchni i proporcje ekranu).

Nie kupuj monitora o proporcjach ekranu 16:9 !

Monitor do komputera powinien mieć jak największą powierzchnię. Szukaj tylko i wyłącznie modeli

o proporcjach ekranu 16:10. Na pewno po czasie docenisz większy rozmiar w pionie, uwierz mi,

zwłaszcza jeśli pracujesz często w Photoshopie i grając w gry. Ekrany 16:9 są przesadnie wąskie w pionie.

Człowiek wcale nie ma tak spłaszczonego pola widzenia jak w monitorach 16:9, powiem więcej, nawet ekrany

16:10 jeszcze nie pokrywają tego pola, ale już się do niego zbliżają. To, że wiele filmów wykonanych jest

w proporcjach 16:9 to nie usprawiedliwa producentów przed produkowaniem tak wąskich, nieergonomicznych,

ekranów. One po prostu mają mniejszą rozdzielczość, dzięki czemu są tańsze w produkcji i dlatego są tak

rozpowszechnione.

Chcąc iść z rozumem a nie z reklamą i za modą, kup monitor o proporcjach ekranu 16:10.

Taka jest moja złota porada.

Pozdrawiam i udanego zakupu.

Witam

Kolega UMX dobrze prawi, polać mu. Ja ze swojej strony dodam jeszcze tylko dwie rzeczy:

  • Znakomita większość monitorów z podświetleniem LED jest na matrycy TN - więc jeżeli nie zajmujesz się grafiką zarobkowo to patrz po cenie, a najlepiej to pojedź do jakiegoś sklepu z monitorami (Saturn, Media Markt, Proline, Vobis, Komputronik itp.) i pobaw się nimi! W przeciwnym wypadku szukaj czegoś na matrycy xVA, IPS (najlepiej na matrycy S-IPS).

  • Przeanalizuj zasobność portfela i priorytety w zastosowaniu monitora - monitory ze znakomitymi kolorami (ich odwzorowanie w grafice to podstawa) kosztują (dużo!). Jeżeli chciałbyś też coś pooglądać to nie baw się rozdzielczością 1680x1050, tylko od razu uderzaj na 1920x1200. Dodatkowo uwzględnij swoją kartę graficzną i moc komputera - monitory LCD najlepiej pracują w swojej rozdzielczości natywnej, czyli najwyższej możliwej dla monitora.

No i to by było na tyle, ja ze swojej strony poleciłbym ci DELLa 2209WAf (Made in Czech, wersja Made in China wyświetla obraz trochę za jasno i trzeba trochę posiedzieć w ustawieniach), jeżeli jeszcze gdzieś go dostaniesz.

Dzięki za rady :-), a ogólnie to planuje zmienić całego kompa. Grafikę planuje kupić: MSI GeForce GTX460 Hawk 1GB.

A co do tego jaki monitor kupić o proporcjach ekranu 16:10 to powiedzcie, który się opłaci - tak do 1100 zł mogę zainwestować :))

A nie lepiej nabyć telewizor LCD 32" 1080 z portem USB PC ?

nie lepiej monitor bo na biurku nie postawie 32’’, a będę siedział od niego z 1m :smiley:

Witam

No cóż monitory na IPS do tej ceny to tylko 22" ( LG Flatron W2220P i właśnie DELL 2209WA). Gdybyś mógł doskrobać coś koło 1000zł (wiem, wiem będzie ciężko) to miałbyś jeszcze do wyboru:

:arrow: HP LCD ZR24w 24" (najniższa cena na CENEO to 1594.80 zł)

:arrow: Dell U2410 (najniższa cena na CENEO to 1949,00zł)

:arrow: i trochę starszy model HP LP2475W (najniższa cena na CENEO to 1967,80 zł)

Zawsze jeszcze pozostaje matryca SPVA i tu masz 24" HP LP2465.

Z modeli 24", które podałem powyżej na żywo widziałem DELL U2410 i HP LP2475W i bardziej skłaniałbym się w kierunku DELLa, ale po kilku minutach zabawy w ustawieniach HP obraz też był piękny.

Zawsze można zamatować 32kę na ścianie ewentualnie 28"

tak ale czy grafika, którą podałem da rade :)?

Dodane 27.11.2010 (So) 13:35

Ja nie wiem czy nie będę kupował tego monitora - DELL 2209WAf

Widzę, że mieszczę się w 1000 zł, a ludzi chwalą sobie ten monitor. Co wy o tym sądzicie, opłaca się zainwestować w tego DELL’a ??

Telewizory 32" mają maksymalnie rozdzielczość 1920x1080, więc grafika jak najbardziej da radę.

Jak ci bardziej zależy na jakości obrazu niż na przestrzeni roboczej to warto wziąć 22" IPS’a.

Ja bardziej potrzebowałem przestrzeni roboczej za niską cenę, dlatego wziąłem TN’kę 1920x1080. Zawsze to więcej na szerokość niż 1680x1050, a za 1920x1200 trzeba trochę więcej dać.