Monitor 22" LCD : 16:9czy16:10; HD?

Zamierzam kupić monitor LCD 22". Mam w związku z tym kilka wątpliwości:

  1. Stosunek szerokości do wysokości. JAki jest obecnie lepszy? Jaka jest tendencja? 16:9 czy 16:10 ?

  2. Rozdzielczość. 1650x1050 czy 1920 x 1080 FULLHD.

Wiem że teoretycznie im więcej tym lepiej, ale zastanawiam się co będzie za kilkanaście miesięcy (kilka lat), kiedy moja grafika (GTX285) nie będzie w stanie obsłuzyć nowych gier w FULL HD i obrazy nie będą wyświetlane w natywnej rozdzielczości monitora.

Mam doświadczenie ze swoim starym sprzętem, kiedy na matrycy 1024x768 odpalałem gry w 800x600 bo lepiej się nie dało. Pogorszenie obrazu było wyraźne;(

Z drugiej jednak strony powierzchnia obu matryc nie różni się tak bardzo (FULL HD ma tylko o 16% wiekszą powierzchnię), więc wzrost zapotrzebowania na moc GPU w grach przy natywnej rozdzielczości w podobnym stopniu będzie dotyczył obu matryc.:

1650x1050 to 1.733 megapixela a

1920x1080 to 2.074 megapixela

ZA FullHD przemawai jeszcze możliwość odtwarzania filmów FullHD bez skalowania obrazu. A ceny kształtują się podobnie…

Znacie jeszce jakieś argumenty przemawiające za jedną lub drugą matrycą? Będe wdzięczny jeśli je podacie;)

Przy przejściu z 17" na 22" wydaje się, że nigdy nie obejmiesz całego lotniska, a po miesiącu z chęcią byś się przesiadł na coś znacznie większego. Akurat 16:10 czy 16:9 nie robi jakieś specjalnej różnicy nawet w filmach.

Zależy jeszcze w jakie grasz gry, ale podkręcenie rozdziałki wcale nie oznacza, że te gry będą chodzić zatrważająco wolniej. Przy 1920, 1680 i dalszym skalowaniu w dół w grach będzie widać rozmycie, ale nie będzie to aż tak dokuczliwe, jak w przypadku 1024 → 800.

No i warto faktycznie się zastanowić, czy będziesz odtwarzał tak często filmy w FullHD (czytnik Blu-ray?). Pamiętaj, że telewizja nadaje nie w 1080p, a w 720p, jeśli chodzi o HD, bo ten pierwszy jest zarezerwowany dla filmów na nośnikach sprzedawanych w sklepach.

I jeśli masz kupić gorszy sprzęt tylko ze względu na rozmiar, to bym się również zastanowił. Chyba że rozważasz dopłatę, wtedy to całkiem dobry pomysł, w końcu monitorów nie wymienia się często, w porównaniu do innego sprzętu.

Trochę chaotycznie chyba to napisałem :wink:

Bierz w proporcjach 16:10… bardziej uniwersalny.