Monitor 240hz, a fps’y

Witam!
Nie dawno zastanawiałem się jak to jest z monitorami 240hz, a iloscia fps’ow w grze. Czy jeśli np. nasz komputer generuje stale 144 klatki(zablokowane), a mamy nastawione monitor na 240hz to lepiej go przestawic na 144, czy zostac na 240, ale grac na 144. I kolejne pytanko, czy jeżeli mamy na monitorze technologię freesync, ale nasza karta graficzna jest od nvidii to znaczy, że ta technologia nic nam nie da? Czy w takim razie te lepsze monitory mimo technologii teoretycznie nie wspierajace nvidii beda lagowac odbiór?
Z góry dziena za odpowiedź.

Jak sobie wyobrażasz przestawianie odświeżania monitora do zmiennej ilości klatek w grach? To jeśli komp wyciągnie ci tylko 30 klatek w bogatej lokacji, ale 200 na pustyni w tej samej grze to będziesz przestawiał co loading? :smiley:

Monitor służy tylko do wyświetlania obrazu jaki wygeneruje karta graficzna. Nie jest tak, że jak zainwestuje się w monitor 240 Hz i włączy synchronizację z częstotliwością monitora to zacznie się grać w 240 klatkach. Sterownik karty graficznej będzie dążył do tego żeby wygenerować taką ilość klatek. Jeśli nie da rady wygenerować ze względu na słabą kartę graficzną to będą widoczne spowolnienia i to czasem spore. Jeśli zakładasz, że monitor ma freesync to żeby z tego skorzystać zainwestuj w kartę od AMD. W przypadku Nvidii freesync nie zadziała. Osobiście też jestem graczem, nigdy nie blokowałem ilości klatek, a dla komfortu gry wyłączam synchronizację z częstotliwością monitora. Na pewno nie jest to tak, że mając lepszy monitor zobaczymy więcej klatek w grze.

Jeśli powiedzmy mam gtx 1070 i np. te 240 klatek wygeneruje w tym cs’sie, ale nie wiem np. w fortnite max 144 klatki, to na tę grę przełączyć ustawienia monitora na 144hz. Oto mi chodzi.

Nie.

Ok dzięki za info.

Gdybyś miał G-synca, to cała robota spadła by na GPU i tym samym wszystko odbywało by się automatycznie. Twój monitor ma matrycę 240 mhz, ale poniżej tej wartości i tak będzie wyświetlał obraz z taką prędkością, na jaką pozwala sprzęt. Nie ma tu znaczenia na ile ustawisz sobie reakcję matrycy na sztywno. To ma na celu podwyższenie tylko wyświetlania klatek w momencie, gdy sprzęt wyrabia więcej.

Wielkie dzieki za kompleksowe wyjasnienie sprawy :hugs: