Monitor 240Hz widizany jako 120Hz

Zakupiłem EIZO FORIS FG2421 który ma mieć 240Hz ale nie mogę za nic ustawić w opcjach systemu takiego odświeżania. Mam tylko 120 Hz.

Po kablu DVI już nawet samo ustawienie 120Hz wywala błąd na monitorze “dvi error” przy display port mam te max 120Hz.

odsw.jpg

 

wyczytałem też, że trzeba mieć do tego DVI dual link a ja mam 

IMG_0325.jpg

Da radę przez display port wysyłać obraz 240Hz?

 

Czy jednak ma być 120Hz a klatki są “duplikowane”?

“Autorska funkcja EIZO Turbo 240 konwertuje wchodzący sygnał 120Hz na 240Hz, podwajając współczynnik odświeżania…”

Tak więc odpowiedź jest jakby czarno na białym.

Jak wyżej. To jest udawane 240 Hz przetwarzane przez monitor.

Także wszystko jasne. :slight_smile:

Znalazłem taki tekst:

[…]górna granica percepcji częstości jest parametrem mierzalnym - w pomiarach używa się stroboskopów oraz innych przyrządów, w tym także kinetoskopów, pracujących na zasadzie takiej samej jak projektor filmowy, a ostatnio także urządzeń komputerowych. Średnia granica percepcji częstości jest trochę inna dla zmian natężenia światła (ok.60 Hz) a inna dla zmian przestrzennych czyli ruchu (ok.75 Hz). Innymi słowy, człowiek dostrzega migotanie źródła światła do ok.65 Hz, oraz różnice w płynności filmu wyświetlanego klatkami do ok.75 Hz. Stosowana w kinie częstość 24 kl.sek. to zaledwie dolna granica, przy której ruch jest płynny w większości scen. Właśnie występujący w obu - syntetycznym i filmowym - przykładach p.Piotra Wilka ruch poziomy jest szczególnie “wrażliwy” na zbyt niską częstość klatek i doskonale widać, że 25 kl.sek. nie wystarcza aby był płynny. Oczywiście podane liczby to wartości średnie, przy odchyleniach osobniczych dochodzących nawet do 30%[…] Jakub Zieliński"

 

Wynika z tekstu, że stosowanie monitorów/TV większych niż 100Hz nie ma sensu, bo i tak nie odczujemy różnicy.

To tylko teoria. Praktyka wypada stety/niestety inaczej.

Jeszcze pozostaje wpływ sprzętu. Na Twoim z sygnatury nie osiągniesz wysokiej liczby FPS w wymagających tytułach, aby skorzystać z większej ilości Hz zapewnianych przez monitor.

W sumie ten monitor kupiłem i tak tylko do Quake Live - jedyna gra w którą gram nonstop i tam wyciągam 250FPS więc się przyda. W innych grach płynności dodaje niewiele. Ale zawsze coś.