Monitor 27-32" do pracy, zdjeć i grania

Hej, zastanawiam sie nad zmiana setupu do pracy (2x24 cale + laptop jako pomocniczy) na jeden większy ekran. Rozważam 28 cali 16:9 ale chyba wygodniejszy bedzie 32-34 cale 21:9?
Oprocz pracy biurowej monitor bedzie sporadycznie używany do amatorskiej obrobki zdjeć i grania (czasem jakies strategie + ew od swieta ps5 i rpg, gry akcji itp).
Jeden z obecny ekranów to AOC 24G2 którym jestem zachwycony więc chcialbłbym coś o podobnych parametrach tylko wiekeze ale widzę że AOC większe ma tylko w matrycy VA.
VA będzie dużo gorsza? I czy w ogóle jest szansa na cos dlok 1500pln czy trzeba obniżyć wymagamnia? Bo nie wiem czy jest sens dokładać na monitor do pracy i żeby raz w miesiacu zagrać w coś chwile plus obrobic parę zdjęć.

I jak ogólnie z formatem 16:9? Strzelam że do pracy biurowej sztos bi wzrokiem łatwo objąc góra dół a jak jak potrzebuje to po prosty dzielę ekran na pół. Pytanie jak to wygłąda w wypadu grania i czy grajac w formacie 16:9 nie irytują te wyczernione boki?

Rok temu stałem przed podobnym wyborem - takze mam starszy monitor 24 i finalnie wybralem 34 :slight_smile:
oj naogladalem sie sporo monitorów wtedy :laughing: i finalnie wybralem iiyama G-Master GB3467WQSU - jestem super z niego zadowolony i moge polecic (jedynie glosniki szalu nie robią), teraz chyba jest jakis nowszy 3480 -czy oprócz zmiany z 165 na 180Hz jeszcze czyms sie rozni? → nie wiem :roll_eyes:
oni chyba tak maja nawet ze nowszy model wchodzac na rynek czesto jest tanszy od poprzedniego :roll_eyes: ja jeszcze dodatkowo napisalem maila do iiyama-sklep z prosba o oferte na monitor i mi troche zeszli :slight_smile: wiec moze moze w 1500 sie załapiesz na ten nowy :sunglasses: