Monitor 27 cali 4K (UHD) IPS do ~3,6k

Cześć, rozglądam się powoli za monitorem. Zakup planuję na styczeń/luty, ale że u mnie takie decyzje zakrawają o paranoję to już teraz badam temat. Z moich wymagań dotyczących monitora to:

  • rozdzielczość - UHD/4K
  • matryca IPS
  • powłoka matrycy matowa
  • przekątna około 27 cali (30’ i wyżej odpada)
  • złącza:
    • 1x HDMI
    • 1x Display Port
    • 1x USB-C z Power Delivery
  • czas reakcji G2G: najlepiej >=5ms
  • Opcjonalnie:
    • MST/Daisy chain
    • KVM
    • 60Hz +
    • HDR

Budżet planuję na około 3000zł na jeden monitor - będę brał od razu 2 takie same. Niewykluczone że budżet zwiększę do 3500zł.

Na ten moment patrzę na:

  • Dell U2720Q - niestety nie ma MST do tego jest słabo dostępny, albo w kosmicznych cenach podchodzących pod 4k pln…
  • BenQ PD2700U - bardzo fajna specyfikacja i bardzo mi się spodobał do momentu poczytania opinii o serwisie i problemach z matrycami
  • Samsung Odyssey S28AG700NUX - też jakaś opcja, ale nie zachwyca mnie, plus ten design, wolałbym coś prostego, klasycznego

Zastosowanie monitorów głównie praca, trochę gry.

Może ktoś ostatnio szukał albo kupował monitor i jest rozeznany w rynku i byłby w stanie podsunąć jakieś inne propozycje. Ogólnie planowałem brać tego pierwszego Della, ale kurcze szkoda że jeszcze Dell nie zrobił monitora z obsługą MST w 4k. Drugi problem z Dellem jest jego marginalna dostępność :confused:. Gdyby nie to to pewnie nie robiłbym tematu bo mam już monitor Della i jestem bardzo zadowolony.

Pozaznaczaj filtry i oceniaj.

powyżej 50 cali … jest najlepszy 4K

Oto dowód na to, że czasem większą wartością jest nic nie napisać …

A tak serio i w ogóle bez ironii, dzięki bo nie znałem tej strony. Nie sądziłem, że gdzieś znajdę tak rzetelny ranking monitorów bazujący na tak dokładnych testach.

Dzięki TV już mam, szukam teraz monitorów, zresztą jak napisałem w tytule.

W ogóle taką mała refleksja mnie naszła. Gdybym chciał złożyć zestaw gamingowy do 1500zł z monitorem, licencją na Windowsa, Offica i świecącą klawiaturą i muszką to by się ludzie zabijali w temacie. A jak tylko pojawia się wątek w którym budżet jest spory i pozwala naprawdę na zaproponowanie 90% dostępnego asortymentu to nagle nikt się nie udziela. Ewentualnie jakieś głupie komentarza.
Zastanawiam się gdzie są specjaliści co to wykłócają się dniami który procesor i w jakiej serii jest wydajniejszy o 15 punktów w jakimś benchmarku …

Szczerz mówiąc to ostatnimi czasy brakuje mi miejsca gdzie można byłoby pytać o nieco droższy sprzęt. Chociaż nie wiem czy 2-3 tys za monitor to jakaś kosmiczna cena. Uważam, że jest do przedział cenowy który pozwala na kupienie czegoś dobrej jakości i spełniającego konkretne wymagania bez chodzenia na ustępstwa czy kompromisy.

Jest jeszcze Skąpiec. Coś podobnego do ceneo

Przy zakupach korzystam z tego rodzaju stron bo moze nie wszystko ale sporo czegoś co szukam znajduje w jednym miejscu.
P.S. Kwestia drogi czy tani jest ponoć wyłącznie pochodną dochodów, choć osobiście uważam że uboższego nie stać na „taniochę” bylejakości.

Pewnie Hindus, Gajwer, panicagaming mają teraz cyfrowy detoks i stąd brak polecania jakiś iiyama.

Poza tymi 3 z pierwszego postu zainteresował mnie jeszcze: LG UltraFine 27UP850-W.

Plus zwiększyłem budżet do 3,6k/szt bo ceny poszły w górę, a nie wiem czy będę miał czas i chęci bawić się w snajpera jeszcze i czekać na jakieś sztuki w cenach sprzed 2/3 miesięcy.

Nie wspomniałem, a ważne jest też dla mnie to, aby monitor bez problemu współpracował z MacBook Pro po USB-C.

Jest ktoś coś w stanie powiedzieć o tych 4 modelach z własnego doświadczenia, albo może ktoś znalazł jakiś fajniejszy model i jest zadowolony? :slight_smile:

Rozważam też w celach optymalizacji kosztów wzięcie drugiego monitora tańszego bo służyć będzie on tylko do pracy jako dodatkowy (do podglądu strony, kodu czy puszczania testów w konsoli), ustawiony w pionie. Ale nie wiem czy nie będzie mnie wkurzała duża różnica w sposobie wyświetlania obrazu pomiędzy dwoma całkowicie różnymi firmami/modelami. Już mnie wkurzało, że egzemplarz do egzemplarza ma spore różnice i ciężko to nadrobić kalibracją :confused:.

Finalnie kupiłem Dell U2723QE, moim zdaniem to taki U2720Q na sterydach. Ma to czego nie miał poprzednik - między innymi przełącznik KVM, PiP, PbP i 4K Daisy chain. Właśnie monitora z takim zestawem funkcji szukałem, oczywiście w połączeniu z tymi które były czyli 4k, ips, USB-C ze wsparciem DP i PD 90W.

Owszem matryca Black IPS jest nowością i jest nieco inna niż IPS, mam wrażenie, że back bleeding w tej matrycy zachowuje się nieco inaczej niż w przypadku IPS. Występuje przy krawędziach, ale inaczej. Nie jest spowodowany tym, że w jakimś miejscu matryca „źle przylega” i światło przebija… Bardziej chodzi o to, że pod kątem światło jakby się przedostawało przez matrycę, a że krawędzie są fragmentem matrycy na który już nie patrzymy na wprost, lecz pod kątem to jest to widoczne najbardziej. Niemniej ustawiając się tak, że na krawędź będziemy patrzyli pod kątem 90 stopni bleeding znika, ale znów powiększa się po przeciwnej stronie.
IPS Black jest specyficzny pod tym kątem i wymaga chyba przyzwyczajenia się lub zaakceptowania tego fakty - obawiam się, że to będzie specyfika tej technologi. Niemniej kompletnie nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu. Co prawda nie oglądałem na nim jeszcze filmów, ale z drugiej strony nie w takim celu kupiłem takie monitor.
Również w grach w trybie szybkości matrycy ustawionym na „standard” czyli 8 ms, nie ma żadnego problemu ani smużenia czy efektu duchów. W ogóle nie mam wrażenia, że jest on wolniejszy, a sprawdzałem go w CS::GO w FHD.

Po kilku daniach używania uważam, że był to dobry wybór i dobry zakup. Więcej pewnie będę w stanie powiedzieć za jakiś tydzień jak podepnę oba monitory, tylko muszą przyjść kable DisplayPort bo na obecnym nie jestem w stanie włączyć HDR.
Na kablach DP dołączonych do monitorów Daisy Chain działa świetnie. Szkoda, że MacBook Pro obsługuje tylko 1 monitor na 1 wyjściu i nie da się jednym kablem USB-C podpiąć go w ten sposób do obu monitorów. Ale dla przykładu Dell już taką konfigurację łyknął bez problemu. Podobnie PC podpiętym 1 kablem DP.

PiP/PbP i KVM jeszcze nie testowałem w praktyce bo czekam na kable.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.