Monitor 28-32 cale do oglądania filmów

Cześć,

szukam monitora, który głównie będzie służył do oglądania filmów i od czasu do czasu do pracy (głównie przeglądanie internetu, lightroom, programowanie). Fajnie jak by miał pivota.

Trochę patrzyłem w necie i z opini wynika, że monitor powinien posiadać matrycę IPS (szersze kąty widzenia). Maksymalnie chciałbym wydać 1600 zł.

Tak na szybko znalazłem taki model: AOC Q3279VWF lub Philips BDM3270QP2/00 32". Co o nich sądzicie?

Z góry dziękuję za pomoc!

Raczej Philips.

Jeśli filmy oglądasz w zaciemnionym pomieszczeniu, ew. po ciemku, to lepiej od IPS spisze się matryca VA (czy tam jej różne odmiany, bo ma lepszy kontrast czyli czerń jest ciemniejsza, za to kąty widzenia gorsze). Jeśli głównie będą to filmy kinowe to zastanów się nad monitorem o proporcjach ekranu 21:9 i przekątnej 34 cale, jednakże jeśli oglądasz też sporo seriali to wtedy jednak zostałbym przy 16:9.

Skoro to ma być do takich zastosowań, to aż prosi się o 4K. :wink: Tylko z 32" będzie problem w tej cenie. Ciut przekraczające 1600 zł są dwa. Oba w wariantach matrycy VA.

W przypadku 28" akurat jest taka głupia sprawa, że wszystkie są TN także kompletnie odpadają. Przy 27" jest w czym wybierać, i mamy masę IPS’ów. No ale to sporo cali mniej, także mając 1600 zł - nagiąłbym tą jeszcze stówkę i wziął któryś z powyższych. Chyba najprędzej AOC - ma jednak MVA a nie VA, tak więc kąty widzenia powinny być nieco lepsze.

Wg mnie też najlepsze byłoby coś z 4K, jednak raczej pozostałbym przy matrycy IPS, VA co prawda lepiej oddaje czerń podczas oglądania przy skąpym lub żadnym oświetleniu, jednak IPS to wciąż lepsze kolory. Jeżeli w grę wchodziłby monitor 27" to w Twoim budżecie masz outletowego LG MU58-B z rozdzielczością 4K i matrycą IPS. Największym plusem monitora jest szeroka możliwość skalibrowania obrazu pod własne preferencje.

IMO, tylko nieco lepsze 27" jest mniej opłacalne i sensowne niż 32". :wink: 5 cali to spora różnica. Cholera…dwa cale (np. 22 vs 24) to juz jest duzo, a gdzie pięć? :wink:

Tanie i słabe, Philips w dodatku za duży.

AOC Q2790PQU/BT - 1379,00 zł

iiyama XUB2792QSU - 1478,00 zł

Troszkę lepsze matryce za 1550-1800zł

Dobre 4K to >3000zł

…masz na myśli TV +40", prawda? :joy: :joy:

Co to za głupoty? Dla kogo za duży? Przecież to sam autor wskazuje te monitory i taką, a nie inną, przekątną.
A ty polecasz mu monitory mniejsze, niż najniższa założona przez autora wielkość.
W dodatku robisz to nie poprzez bezpośredni link do sklepu, a poprzez linki zarobkowe (reflinki), które notabene często są blokowane przez filtry antyspamowe.

Byłeś już ostrzegany, że możesz je stosować, ale nie do spamowania inną ofertą, niż prosi autor, a to właśnie czynisz.

Ja jeszcze tylko pociągnę temat. Recenzja poleconego przeze mnie wyżej AOC 32" 4K:


Literka różnicy, i chyba tyczy się to tylko tego, że recenzowany posiada gniazda USB + głośniki. Powyższy z X-Komu tego nie ma.

Ocena z serwisu:

Huehuehue…:joy:

A jestem w stanie wykorzystać 4k? Bo generalnie oglądam filmy zazwyczaj w HD lub full HD, netflix (w mojej wersji) nie oferuje 4k. Ten AOC U3277FWQ wydaje się bardzo fajny, dzięki!

To wykorzystasz na pewno w przyszłości. :wink: W końcu to raczej zakup na lata? 4K już nie jest niczym wyjątkowym i wszędzie bombardują treści w tej rozdzielczości.

@FXJ podane monitory z pewnością za duże nie są (posiadam 27" i zamieniłbym na większy).

@saquas co do wykorzystania 4K, to w sumie zależy, czy masz sprzęt który ma wyjście obrazu obsługujące 4K (z DP lub hdmi 2.0), czy Twój sprzęt da radę odtworzyć filmy w 4K, czy masz internet lub widoki na takowy z prędkością 25 Mb/s a najlepiej szybszym, Netflix też ma swoje wymagania do 4K. W sumie jednak tak jak @chomik325 napisał to pewnie zakup na lata, wiec jedynym takim 100% argumentem na nie to zbyt kiepski internet i brak widoków na lepszy.

Jak kupuje monitor za 1,6 tyś PLN to zakładam, że pod równie wartościowe źródło go podłączy. :wink: Internet 20-25 Mbit to nawet z LTE można osiągnąć, więc też żaden problem. A nawet jak nie ma nadajnika LTE w zasięgu…to prędzej lub później będzie miał. :stuck_out_tongue: