Monitor CRT - "Skurczenie się" obrazu

Witam!

Mam problem z monitorem CRT, który pojawia się zazwyczaj przy zmianie częstotliwości odświeżania ekranu: Obraz zwężony do środka oraz jaśniejszy. Już jeden monitor tak się załatwił. To znaczy działa, ale problem staje się bardzo dokuczliwy… Dostałem od rodzinki jakiś stary komputer z monitorem. Chciałem je zamienić miejscami… Przez pewien czas było ok, niestety problem wczoraj się pojawił. Odświeżania nie zmieniałem, tzn. zmieniłem raz, na początku, ale widząc że jest ten problem z powrotem przełączyłem na 60Hz i tak jest do tej chwili…

Oto fotka monitora: p1010153mediumrl3.th.jpgthpix.gif

Oczywiście można to zniwelować przyciemniając obraz i rozciągając go ponownie…

Da się to naprawić? Czy monitory tak już zostaną?

Witam Czy twój monitor ma funkcje rozmagnesowywania :zazwyczaj jest dostępna z poziomu monitora (menu z opcjami), jeżeli tak to użyj jej. Druga rzecz to czy linia zasilająca posiada tzw bolec uziemienia, jeżeli nie to możesz odłączać monitor od zasilania i karty graficznej a następnie spróbować kawałkiem przewodnika uziemić monitor korzystając z np instalacji wodociągowej lub kaloryfera ( oczywiście jeseli jest ona wykonana z metalowych rur) instalacja gazowa odpada jako uziemienie.

Myślę że przyczyną takich problemów może być niezbyt skuteczne odprowadzanie z monitora nagromadzonych ładunków elektrostatycznych które po pewnym czasie zaczęły źle oddziaływać na elektronikę monitora. Jak byś miał jakieś wątpliwości to pytaj się. Jeżeli będę umiał pomóc odpowiem.

Mam nadzieje że to pomogło.

Co do funkcji rozmagnesowania: używałem jej, nie poskutkowało.

Jeśli chodzi o bolec uziemienia, to ma być on w monitorze? A nie przypadkiem w kontakcie? W kontakcie oczywiście jest.

Oczywiście że w kontakcie.Wtyczka ma "złącze"na ten bolec i to te złącze trzeba uziemić jeżeli w gniazdku nie ma bolca lub jest on nie podłączony.

No oczywiście że wtyczka ma “złącze”, musimy być w końcu politycznie poprawni.

W kontrakcie jest bolec, wtyczka ma złącze ;p Teraz już chyba jaśniej ;p

W przypadku monitorów CRT zawsze tak jest, że przy zmniejszeniu częstotliwości odświeżania obraz się zwęża. Należy wtedy dopasować rozmiar wyświetlanego ekranu w menu OSD monitora.

Ilu calowy to monitor ?

Jaką masz ustawioną rozdzielczość ekranu ?

Od takich rzeczy jest menu monitora, trzeba przestawić szerokość i wysokość wyświetlanego obrazu od nowa.

No dobrze, ale co jeśli obraz zacznie się zwężać i rozwężać co chwilę (stary monitor); wtedy na nic będzie dopasowanie… Poza tym, obraz wraca po paru minutach na swoje pierwotne miejsce.

Sasori15

17’’

1024x768

Więc ustaw odświeżanie na 85Hz. Ekran powinien powrócić do normalnych rozmiarów.

może uszkodziłeś sobie monitor stawiając blisko głośniki?? bo to szkodliwe jakby co…

Gdyby tak na to spojrzeć, to może być całkiem możliwe, głośniki stoją na tym samym biurku…

seba86mu , to zadziałało, ekran nie zmienił swojego rozmiaru :wink: Dzięki.

Cenna uwaga. Magnesy z głośników wprowadzały dodatkowe pole magnetyczne które utrudniało prace uzwojeniu z działa elektronowego i powodowało zmiany w torze elektronów.

Ale to ma wpływ tylko na CRT? Czy gdybym kiedyś zmieniał na LCD, podobne problemy mogłyby również wystąpić?

Pole magnetyczne niema wpływu na LCD.

Pozdrawiam.