Monitor czy telewizor?

Po 5 latach używania mojego monitora nadszedł czas na jego zmianę. Technika idzie niesamowitym tempem do przodu i w sklepie pojawił mi się dylemat. W niedlugim czasie zamierzam przejść z Cyfrowego Polsatu do Telewizji N więc przydałoby się wymienić również i telewizor. Pomyślałem więc nad możliwością “polączenia” zakupu. Nowe monitory mają już wejścia HDMI, a że posiadam karte telewizyjną w komputerze to mogę bezproblemowo używać monitora jako telewizora. Jednak gdy popatrzylem na ceny to pojawilo sie pytanie czy nie warto zrobić odwrotnie? Telewizor 32’ z systemem HD ready znajde w cenie ok. 1700 zl natomiast monitory ok. 22-24’ stoją w cenie ok. 1200-1300 zł. Co jest bardziej opłacalne? Czym się różni używanie telewiozora jako monitora, a monitora jako telewizora? Dodam, że zależy mi na grafice :slight_smile:

Widzę że dysponujesz sporą ilością pieniędzy, więc coś dodam.

Monitor nowy 24 calowy z dobrym kontrastem.

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/350427

Taaa… on widział taki kontrast… chyba na zdjęciu…

24calowy monitor komputerowy z rozdzielczością 1920x1200 ma duuuuużo większe pole robocze od “hdready” i przy pracy z bliska oczywistym jest że z 32calowego telewizora korzystać będzie ciężko (komputerowe monitory 30 calowe mają już rozdzielczości rzędu 2,5kx2k), chodzi poprostu o dystans, dla monitorów jest to najwyżej 0,5 metra a w przypadku telewizorów są to zwykle 2-4 metry. Jeśli telewizor miałby zastąpić monitor to przy 32calach musiałby mieć chociaż te 1920x1080 pikseli… //no chybaże korzystałbyś z niego z odpowiedniego dystansu.

oczywiście jeśli kupię telewizor będę korzystać z niego z odpowiedniej odległości. Dlatego nie wiem co jest lepszym rozwiazaniem :slight_smile: Co wybrać? Co będzie korzystniejsze?

Lepszy monitor 24’ cale, tak Mariosti* powiedział, większe pole robocze, w dodatku w monitorze możesz mieć takie “bajery” jak HUB USB, kamerkę czy kartę TV(mam na myśli tylko cyfrową tv naziemną, która w 2012 będzie obowiązywała w Polsce)

Tylko jakiego kontrastu oczekiwać… Też nie chcę mi się wierzyć, pomimo tego, że Samsung robi porządne monitory, że ten model osiąga kontrast na poziomie 1: 20 000. Najlepiej to wybrać się do sklepu, mieć przed oczami ten konkretny model i porównać go z tv o podobnym kontraście.

sam mam samsunga SM-T240 i ma on taki duzy kontrast ale tylko dynamiczny(20000:1) bo zwykly jest 1000:1.

obraz jest piekny a i masz wybor kilku opcji obrazu np. movi game itp co bardzo pomaga w kozystaniu

ps. ja bym na twoim miejscu wzial taki jak ja mam tylko z TV tunerem