Monitor dla grafika komputerowego

Cześć,

Zostałem poproszony o pomoc w kupnie monitora dla grafika komputerowego. Chodzi o to, żeby miał dobre kolory, tj najbardziej odpowiadające temu co będzie potem na wydruku.

Oczywiście zdaję sobie sprawę ze złożoności tematu, profilów kolorów i całej ścieżki, aż po maszynę drukarską, która może wydrukować inaczej choćby dlatego że farba była niewłaściwa czy plik do wydruku został zapisany z niewłaściwym profilem. Jednym słowem trudna sprawa, wymagająca ścisłej współpracy grafika i drukarza.

Jednak spłycając nieco temat, czy do 2000zł można kupić monitor który choćby na etapie projektowania zagwarantuje pełne pokrycie kolorów i nie będzie to tylko chwyt marketingowy? Widziałem monitory chwalące się czymś w rodzaju 99,5% Adobe RGB, 100% sRGB, 100% Rec a na oko, kolory miały przeciętne, raczej nie mogło być mowy o pokryciu > 90%.

A jak chcesz go skalibrować ? Pod karteczkę koloru… Sam kalibrator sensowny to z 800 zł.

Zaproponuję zakup monitora z kalibratorem, ale chyba tutaj w 2000zł się nie zmieścimy? Powiedzmy że to cena samego monitora z możliwością dokupienia kalibratora potem za te 600-800zł

Grafik to tak jak lekarz. Nie określa co faktycznie robi.
Bo ta osoba musi sama sprecyzować. Bo jak robi ulotki dla dręczycieli reklamowych to pies to ganiał a pokrycie kolorem ma tu najmniejsze znaczenie. Ale jak robi kalendarze z wysokiej jakości fotek to może mieć znaczenie ale tez nie za duże.

Drukarnia ma paletę i pod to się robi.

Jeżeli chodzi o zastosowanie, to najbardziej odpowiednim określeniem będzie - plakat kolorowy.

Znam kilka osób które robią grafikę w fotografii (profesjonalne materiały). Nikt tam nie kupował jakiś wypasionych monitorów za tysiące. Raczej w klasie może raptem 1500zł. Ale każdy z nich robi kalibrację i co ciekawe średnio co 2-3 lata zmieniają monitor bo zaczyna fałszować.
A dodatkowo zadbali we własnym zakresie o ‘uszy’ :slight_smile:
To te boczne osłony aby światło zewnętrzne nie fałszowało.

Dzięki, to wartościowa informacja.