Monitor dla grafika z laptopem

Witam serdecznie.

W wolnych chwilach poświęcam się fotografii cyfrowej i pod tym właśnie kątem dobierałem podzespoły kupując swój poprzedni komputer stacjonarny. Od ponad pół roku zmuszony jestem pracować na laptopie, na wybór którego nie miałem najmniejszego wpływu. Nie zagłębiając się w szczegóły napiszę, iż jest to HP z serii Pavilion (dv6149). Kto miał przyjemność poddawać obróbce cyfrowej kilka zdjęć na laptopie wie, że uzyskanie odpowiedniego kontrastu, szczególnie w przypadku fotografii czarno-białych, jest bardzo utrudnione, żeby nie napisać niemożliwe do osiągnięcia na Bright View. Próbowałem ustawień kolorów jeżeli chodzi o ustawienia ekranu, próbowałem również opcji konfiguracyjnych w programach do obróbki grafiki. Efekt oczywiście nie jest zadowalający, ponieważ każde, nawet najmniejsze poruszenie głowy powoduje silne przekłamania w nasyceniu barw. Stąd też moje pytanie, czy rozsądnym będzie zakupienie drugiego, nowego monitora? Jeżeli tak, to który model polecalibyście dla średnio-zaawansowanego grafika? Cena do 800 PLN. Dodam może, iż wysłużonego już laptopa wyposażono m.in. w Intel Mobile 945 GM Express do 128 MB, Intel Core 2 Duo T 5200 1.6 Ghz, 2x512 MB RAM DDR2. Pozdrawiam i dziękuję za ew. sugestie.

Większość monitorów <2000 zł to monitory na matrycy TN. Tutaj kolory czy nasycenie nie jest odwzorowane idealnie. Najtańsze modele monitorów na dobrych matrycach zaczynają się od 2000 zł np. tańsze modele EIZO. Jeśli jednak nie projektujesz materiałów na potrzeby druku i masz niewiele pieniędzy na zakup rozejrzyj sie po modelach Iiyamy http://www.iiyama.com/pl_PL/Home ->z tego co pamiętam mają kilka trochę tańszych modeli na innej niż TN matrycy.

W zasadzie temat jest dyskusyjny bo dopóki nie projektuje się na potrzeby druku matryca nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ja robię webdesigny na Samsungu 226 BW 22’’ z TN. Wydaje mi sie że każdy monitor, nawet na matrycy TN będzie lepszy niż laptopowy.

Ja wiem, że to może perwersja, ale jeśli nie potrzebujesz go dużo używać (i masz go gdzie postawić), to może kup używany dobrej klasy monitor CRT. Za cenę mniejszą niż najtańsze LCD kupisz bardzo dobry monitor o nieporównywalnym odwzorowaniu kolorów. Moja znajoma używa starożytnego modelu Sony Trinitron 20" (1600x1200). Mimo tego, że ma już sporo lat (obsługuje trzeci komputer) to do dziś nie widziałem monitora LCD o takiej jakości obrazu.

Jedyny problem to twoja karta graficzna, która nie obsłuży dobrego monitora w sensownym odświeżaniu (co najmniej 85Hz).